Forma Sport Mistrzostwa Polski w szermierce na

Mistrzostwa Polski w szermierce na... miecze

Mistrzostwa Polski w szermierce na... miecze
[fot: BrodatyOlo/YouTube/PrntScr]

Na szable, miecze i rapiery walczyć będą uczestnicy VII Mistrzostw Polski w Szermierce Historyczną Bronią Go-Now, które w weekend odbędą się w Łodzi. Oprócz zawodów nie zabraknie też pokazowych walk zabytkowym orężem.

Miecze długie były jedną z najpopularniejszych broni w średniowieczu. Służyły do walki konno lub pieszo i stanowiły zagrożenie nawet dla zakutych w ciężkie zbroje wojowników. Dopiero na początku XVI wieku zostały zastąpione przez lżejsze i bardziej finezyjne szable.

Z chęci kultywowania tradycji pojedynków powstał w Polsce system i broń ćwiczebna Go-Now. Początkowo była to forma rozrywki, która staje się coraz popularniejszym sportem. Obecnie zyskuje wielbicieli również za granicą - w Niemczech czy w Rosji.

W pierwszej edycji mistrzostw Polski brało udział ponad 20 zawodników. W Łodzi organizatorzy spodziewają się ponad 100 szermierzy, w tym gości z Gruzji i Niemiec. Łącznie stoczą oni blisko tysiąc pojedynków - poinformowała PAP Life Joanna Berlińska, rzeczniczka Manufaktury, w której w niedzielę odbędą się finały.

Eliminacje zostaną rozegrane dzień wcześniej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. W czasie finałów pojedynki będą składać się z dwóch 4-minutowych rund. Zwyciężyć można również przed czasem, uzyskując 15 trafień. Turniej rozgrywany jest w dwóch rodzajach broni - szabli i mieczu długim oraz w pięciu kategoriach wiekowych.

Finałowym zmaganiom towarzyszyć będą pokazowe pojedynki na szable, miecze długie oraz rapiery z lewakami. Dodatkowo zaprezentują się również niepełnosprawni szermierze, dla których jest to też forma rehabilitacji.

Czytaj w Menstream.pl
Były trener Lecha dyrektorem w Barcelonie
Taką informację przedstawił hiszpański dziennik Marca.
Poznaj lubuską przyrodę dzięki darmowej książce
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. wydała trzy interesujące publikacje dot. ochrony przyrody woj. lubuskiego.
Polski reżyser kręci gombrowiczowski "Kosmos" w Portugalii
Większość scen została zrealizowana w podlizbońskiej Sintrze.
Partner:

2015-01-13
SKOMENTUJ

  
Podaj trzeci znak kodu 5Qh3f
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu