Jak rozpocząć trenowanie kalisteniki?

Kalistenika to trening, który można wykonywać przy użyciu ciężaru własnego ciała. Uważany jest za jeden z najbardziej efektywnych rodzajów ćwiczeń. Może być stosowany zarówno jako forma treningu siłowego, jak i cardio. Aby rozpocząć trenowanie kalisteniki, należy poznać kilka ważnych zasad i dobrać ćwiczenia odpowiednio do swojego poziomu zaawansowania.

Spis treści:

 1. Czym jest kalistenika i na czym polega?
 2. Jakie są korzyści z trenowania kalisteniki?
 3. Jakie są zasady treningu kalistenicznego?
 4. Jak rozpocząć trening kalisteniki?
 5. Jakie efekty dają regularne treningi kalisteniki i jak je mierzyć?

Czym jest kalistenika i na czym polega?

Kalistenika, czyli tzw. street workout, to rodzaj treningu, który opiera się na wykonywaniu ćwiczeń bez użycia sprzętu. W treningu wykorzystywana jest jedynie waga własnego ciała. W przypadku bardziej zaawansowanych zawodników można jednak używać dodatkowego obciążenia, takiego jak hantle lub piłki lekarskie, aby zwiększyć intensywność ćwiczeń. Najważniejsze jest jednak to, żeby robić postępy powoli i regularnie. Ćwiczenia należy wykonywać ze 100% skupieniem i koncentracją. Wówczas będą one najbardziej efektywne. Pamiętaj, że kalistenika to nie tylko sport, ale również styl życia. Poza samymi ćwiczeniami, bardzo ważnym elementem treningu będzie właściwe odżywianie. Dieta powinna być bogata w białko i warzywa. Nie może zawierać zbyt dużo cukru oraz osłabiających organizm konserwantów.

Jakie są korzyści z trenowania kalisteniki?

Kalistenika ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardzo efektywny sposób na rozwój pięknej sylwetki. Ćwiczenia można wykonywać zawsze i wszędzie. Wszystko, co jest potrzebne, to wolny czas, regularność i odpowiednia motywacja. Treningi pomogą zbudować mięśnie praktycznie wszystkich partii ciała, a także rozwinąć siłę, wytrzymałość i koordynację. Ponadto, kalistenika jest bardzo dobrą formą cardio. Regularne ćwiczenia pomogą wzmocnić serce i płuca, jak również poprawić krążenie krwi. Co więcej, kalistenika może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny, które świetnie wpływają na nastrój i dobre samopoczucie

Jakie są zasady treningu kalistenicznego?

Podstawą treningu kalisteniki są cztery kluczowe zasady:

1. Regularność – aby osiągnąć podstawowe rezultaty, należy trenować regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu. Warto pamiętać, że kalistenika to nie tylko wykonywanie ćwiczeń, ale również prowadzenie zdrowego stylu życia.

2. Progres – aby osiągnąć założone rezultaty, warto stopniowo zwiększać intensywność i złożoność ćwiczeń. Nie należy próbować zbyt skomplikowanych technicznie ćwiczeń od razu. Może to prowadzić do szybkiej kontuzji, naderwania mięśni czy ścięgien. Lepszym rozwiązaniem jest robienie małych, ale regularnych postępów.

3. Przeciążenie – aby trening kalistenicznyi był skuteczny, należy stopniowo zwiększać obciążenie. Można to zrobić poprzez dodanie nowych ćwiczeń lub zwiększenie liczby powtórzeń.

4. Regeneracja – trening street workout jest bardzo wymagający dla organizmu. Aby ćwiczenia były naprawdę skuteczne i przynosiły efekty, trzeba zadbać o odpowiednią regenerację. Warto wyrobić sobie prawidłowe nawyki – te dotyczące snu oraz zdrowej diety. Aby rozpocząć trening kalisteniczny, należy przede wszystkim poznać kilka ważnych zasad i dobrać ćwiczenia odpowiednie do aktualnego poziomu formy fizycznej.

Jak rozpocząć trening kalisteniki?

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie treningu kalisteniki jest znalezienie dobrego trenera, który pomoże zrozumieć podstawowe zasady pracy z własnym ciałem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, przygodę z kalisteniką możesz rozpocząć od ćwiczenia na własną rękę. Pamiętaj jednak, by dokładnie zapoznać się z podstawowymi zasadami i regułami dotyczącymi tego rodzaju ćwiczeń. Wszystko po to, aby uniknąć bolesnych kontuzji przerywających treningi i uniemożliwiających kontynuację budowania formy. Dobry trening kalisteniczny powinien zawierać ćwiczenia na wszystkie grupy mięśni. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę ze street workoutem, warto stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń.

Dobry trening kalisteniki dla początkujących może obejmować:

 • pompki;
 • podciąganie;
 • przysiady;
 • dipy.

W miarę osiągania zadowalających postępów, warto dodawać do swojego treningu trudniejsze ćwiczenia, takie jak:

 • podpory na rękach;
 • muscle ups;
 • pistolety;
 • czy podciąganie na jednej ręce.

Jakie efekty dają regularne treningi kalisteniki i jak je mierzyć?

Wyniki treningu kalistenicznego będą zależały od wielu czynników, takich jak:

 • liczby treningów w tygodniu;
 • ich intensywności i czasu trwania;
 • rodzaju ćwiczeń zawartych w treningu;
 • poziomu sprawności fizycznej trenującego;
 • stosowanej diety.

Aby właściwie ocenić wyniki osiągane w treningu kalistenicznym, warto używać aplikacji fitness, która pomoże dokonywać regularnych pomiarów. Obserwuj swoje ciało i jego parametry fizyczne. Jeżeli Twoja waga spada, a jednocześnie przybierasz na masie mięśniowej, oznacza to, że trening kalisteniczny działa znakomicie!