Rolowanie – rekomendacje, przeciwskazania i zalety automasażu

Rolowanie to świetny sposób na szybki automasaż. Rozluźnia mięśnie i powięzi sprawiając, że nie trzeba już tak często chodzić do fizjoterapeuty. Istnieje wiele różnych technik i ćwiczeń związanych z rolowaniem. Metoda rozluźniania mięśni nie wymaga wielu przyrządów. Wystarczy wałek piankowy lub piłka tenisowa.

Spis treści:

 1. Czym jest rolowanie?
 2. Jakie korzyści przynosi rolowanie?
 3. Jakie zalety ma rolowanie po treningu?
 4. Jak prawidłowo się rolować?
 5. Kiedy nie należy się rolować?
 6. Jakie korzyści przyniesie nam rolowanie kręgosłupa?
 7. Dla kogo jest rolowanie?
 8. Lepiej rolować się przed treningiem czy po?

Czym jest rolowanie?

Rolowanie jest rodzajem automasażu, który rozluźnia mięśnie i powięź (tkankę łączną, która otacza mięśnie). Technika ta jest często stosowana przez fizykoterapeutów, aby pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia po urazach. Rolowanie można wykonywać jednak samodzielnie, w domu, za pomocą wałka piankowego, piłki tenisowej, a nawet zwykłej szklanej butelki. Ważna jest jednak odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń.

Jakie korzyści przynosi rolowanie?

Prawidłowa technika rolowania pozwala na zmniejszanie napięcia mięśniowego a także rozbijanie zrostów i węzłów w mięśniach. Zwiększa również zakresu ruchu naszych kończyn i poprawia krążenie. Przyczynia się także do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie i pomaga szybciej wrócić do zdrowia po urazach i kontuzjach. Istotną korzyścią z rolowania jest też stymulacja systemu nerwowego. Masowanie uspokaja i rozluźnia sprawiając, że nie tylko pomagamy naszym mięśniom, ale też pozbywamy się codziennego stresu i towarzyszących mu napięć.

Jakie zalety ma rolowanie po treningu?

Rolowanie po ćwiczeniach (np. bieganiu) pomaga usunąć kwas mlekowy z mięśni i przyspiesza ich regenerację. Zapobiega również powstawaniu chronicznych urazów. Rolowanie po treningu jest więc ważnym elementem każdej rozgrzewki lub rutynowego schładzania.

Jak prawidłowo się rolować?

Istnieje wiele różnych technik i ćwiczeń związanych z rolowaniem. Najważniejsze jest, aby znaleźć wygodną pozycję i nie przesadzić. Należy zacząć od małych ruchów i stopniowo zwiększać nacisk, jaki wywieramy na mięśnie. Ważne jest również to, by zwracać uwagę na oddech. Wdech przy rozluźnionej pozycji i wydech przy nacisku na mięsień. Podczas rolowania ważne jest, by wykonywać powolne i kontrolowane ruchy. Nie należy rolować się zbyt szybko lub zbyt mocno, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mięśni i powięzi. Każdy ból powinien być sygnałem do przerwania ćwiczenia. Początkujący powinni zacząć od krótszych sesji postaci 1-2 minuty i stopniowo wydłużać czas, w miarę przyzwyczajenia mięśni do ćwiczenia. Należy unikać rolowania kości i stawów, szczególnie kolanowych czy biodrowych.

Kiedy nie należy się rolować?

Istnieją pewne sytuacje, kiedy rolowanie nie jest jena zalecane. Przeciwskazaniem jest, pojawiający się nagle, ostry ból . Może być on oznaką urazu lub odnawiającej się, starej kontuzji. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizykoterapeutą. Innymi przeciwskazaniami do rolowania są:

 • otwarte rany;
 • siniaki lub opuchlizna;
 • przebyta w ciągu ostatnich 6 miesięcy operacja;
 • ciąża.

Jakie korzyści przyniesie nam rolowanie kręgosłupa?

Rollowanie kręgosłupa jest świetnym sposobem na uwolnienie napięcia w plecach i poprawę ich elastyczności. Może również pomóc zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć powrót do zdrowia po kontuzji. Jeśli jest wykonywane prawidłowo, może być bardzo skuteczną techniką automasażu. Ważne jest jednak, aby słuchać swojego ciała i nie wykonywać rolowania zbyt mocno lub zbyt szybko, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mięśni i powięzi. W przypadku wystąpienia bólu należy natychmiast przerwać i skonsultować się z lekarzem lub fizykoterapeutą.

Dla kogo jest rolowanie?

Techniki rolowania będą świetnym rozwiązaniem dla osób spędzających dużo czasu na pracy przy komputerze. Silne mięśnie i zdrowy kręgosłup są podstawą utrzymania zdrowia i prawidłowej postawy. Ćwiczenia będą również dobre dla osób, które cierpią na bóle pleców. Rolowanie kręgosłupa może pomóc w rozluźnieniu napięcia i poprawić ukrwienie tego obszaru. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do rolowania kręgosłupa odpowiednio rozgrzać się, a po ich zakończeniu ochłonąć. Warto słuchać swego ciała i przerwać, jeśli odczuwamy jakikolwiek ból. Warto zaznaczyć, że rolowanie nie jest wyłącznie ćwiczeniem dla amatorów . Wykorzystują je również profesjonalni sportowcy. Wielu zawodowych biegaczy stosuje rolowanie, aby uwolnić napięte w mięśnie i poprawić elastyczność. Jest ono również stosowane przez fizykoterapeutów pomagających pacjentom w powrocie do zdrowia po kontuzjach.

Lepiej rolować się przed treningiem czy po?

Rolować można się zarówno przed treningiem, jak i po nim. Pierwsze rozwiązanie przyniesie nam lepsze dokrwienie mięśni, rozgrzanie ich i przygotowanie do wysiłku, natomiast rolowanie po treningu przyspieszy regenerację i rozluźni napięte aktywnością mięśnie. Ćwiczenia tego typu możemy stosować również jako samodzielną formę przywracającą energię całemu ciału.