Rolowanie to świetny sposób na szybki automasaż. Rozluźnia mięśnie i powięzi sprawiając, że nie trzeba już tak często chodzić do fizjoterapeuty. Istnieje wiele różnych technik i ćwiczeń związanych z rolowaniem. Metoda rozluźniania mięśni nie wymaga wielu przyrządów. Wystarczy wałek piankowy lub piłka tenisowa.
Spis treści:
- Czym jest rolowanie?
- Jakie korzyści przynosi rolowanie?
- Jakie zalety ma rolowanie po treningu?
- Jak prawidłowo się rolować?
- Kiedy nie należy się rolować?
- Jakie korzyści przyniesie nam rolowanie kręgosłupa?
- Dla kogo jest rolowanie?
- Lepiej rolować się przed treningiem czy po?
Czym jest rolowanie?
Rolowanie jest rodzajem automasażu, który rozluźnia mięśnie i powięź (tkankę łączną, która otacza mięśnie). Technika ta jest często stosowana przez fizykoterapeutów, aby pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia po urazach. Rolowanie można wykonywać jednak samodzielnie, w domu, za pomocą wałka piankowego, piłki tenisowej, a nawet zwykłej szklanej butelki. Ważna jest jednak odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń.
Jakie korzyści przynosi rolowanie?
Prawidłowa technika rolowania pozwala na zmniejszanie napięcia mięśniowego a także rozbijanie zrostów i węzłów w mięśniach. Zwiększa również zakresu ruchu naszych kończyn i poprawia krążenie. Przyczynia się także do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie i pomaga szybciej wrócić do zdrowia po urazach i kontuzjach. Istotną korzyścią z rolowania jest też stymulacja systemu nerwowego. Masowanie uspokaja i rozluźnia sprawiając, że nie tylko pomagamy naszym mięśniom, ale też pozbywamy się codziennego stresu i towarzyszących mu napięć.
Jakie zalety ma rolowanie po treningu?
Rolowanie po ćwiczeniach (np. bieganiu) pomaga usunąć kwas mlekowy z mięśni i przyspiesza ich regenerację. Zapobiega również powstawaniu chronicznych urazów. Rolowanie po treningu jest więc ważnym elementem każdej rozgrzewki lub rutynowego schładzania.
Jak prawidłowo się rolować?
Istnieje wiele różnych technik i ćwiczeń związanych z rolowaniem. Najważniejsze jest, aby znaleźć wygodną pozycję i nie przesadzić. Należy zacząć od małych ruchów i stopniowo zwiększać nacisk, jaki wywieramy na mięśnie. Ważne jest również to, by zwracać uwagę na oddech. Wdech przy rozluźnionej pozycji i wydech przy nacisku na mięsień. Podczas rolowania ważne jest, by wykonywać powolne i kontrolowane ruchy. Nie należy rolować się zbyt szybko lub zbyt mocno, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mięśni i powięzi. Każdy ból powinien być sygnałem do przerwania ćwiczenia. Początkujący powinni zacząć od krótszych sesji postaci 1-2 minuty i stopniowo wydłużać czas, w miarę przyzwyczajenia mięśni do ćwiczenia. Należy unikać rolowania kości i stawów, szczególnie kolanowych czy biodrowych.
Kiedy nie należy się rolować?
Istnieją pewne sytuacje, kiedy rolowanie nie jest jena zalecane. Przeciwskazaniem jest, pojawiający się nagle, ostry ból . Może być on oznaką urazu lub odnawiającej się, starej kontuzji. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizykoterapeutą. Innymi przeciwskazaniami do rolowania są:
- otwarte rany;
- siniaki lub opuchlizna;
- przebyta w ciągu ostatnich 6 miesięcy operacja;
- ciąża.
Jakie korzyści przyniesie nam rolowanie kręgosłupa?
Rollowanie kręgosłupa jest świetnym sposobem na uwolnienie napięcia w plecach i poprawę ich elastyczności. Może również pomóc zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć powrót do zdrowia po kontuzji. Jeśli jest wykonywane prawidłowo, może być bardzo skuteczną techniką automasażu. Ważne jest jednak, aby słuchać swojego ciała i nie wykonywać rolowania zbyt mocno lub zbyt szybko, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mięśni i powięzi. W przypadku wystąpienia bólu należy natychmiast przerwać i skonsultować się z lekarzem lub fizykoterapeutą.
Dla kogo jest rolowanie?
Techniki rolowania będą świetnym rozwiązaniem dla osób spędzających dużo czasu na pracy przy komputerze. Silne mięśnie i zdrowy kręgosłup są podstawą utrzymania zdrowia i prawidłowej postawy. Ćwiczenia będą również dobre dla osób, które cierpią na bóle pleców. Rolowanie kręgosłupa może pomóc w rozluźnieniu napięcia i poprawić ukrwienie tego obszaru. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do rolowania kręgosłupa odpowiednio rozgrzać się, a po ich zakończeniu ochłonąć. Warto słuchać swego ciała i przerwać, jeśli odczuwamy jakikolwiek ból. Warto zaznaczyć, że rolowanie nie jest wyłącznie ćwiczeniem dla amatorów . Wykorzystują je również profesjonalni sportowcy. Wielu zawodowych biegaczy stosuje rolowanie, aby uwolnić napięte w mięśnie i poprawić elastyczność. Jest ono również stosowane przez fizykoterapeutów pomagających pacjentom w powrocie do zdrowia po kontuzjach.
Lepiej rolować się przed treningiem czy po?
Rolować można się zarówno przed treningiem, jak i po nim. Pierwsze rozwiązanie przyniesie nam lepsze dokrwienie mięśni, rozgrzanie ich i przygotowanie do wysiłku, natomiast rolowanie po treningu przyspieszy regenerację i rozluźni napięte aktywnością mięśnie. Ćwiczenia tego typu możemy stosować również jako samodzielną formę przywracającą energię całemu ciału.