Czego można nauczyć się z gier RPG?

Wiele osób uważa, że gry są społecznie szkodliwe, uzależniają i odwracają uwagę od prawdziwego życia. Jednak czy każda gra jest szkodliwa? A może cały czas myślimy zbyt stereotypowo… ?

Spis treści:

 1. Czym są gry RPG?
 2. Komputerowe gry RPG – na czym polegają?
 3. Czego można nauczyć się z komputerowej gry cRPG?
 4. Towarzyskie gry RPG
 5. Jakie są korzyści z grania w fabularne gry RPG offline?

Wzrastająca agresja, uzależnienie czy zaburzenia w relacjach międzyludzkich to tylko niektóre argumenty używane przez przeciwników gier. Powszechnie uważa się, że gry zajmują bardzo dużo czasu i są mało użyteczne w życiu. W zasadzie, dla wielu ludzi są one zwykłą stratą czasu! Niektórzy uważają nawet, że gry wpływają bardzo destrukcyjnie na ludzkie życie. Tylko czy każda gra jest zła? A może są takie, które wpływają na nas bardzo pozytywnie i pomagają nam się rozwijać przy okazji zapewniając trochę rozrywki i rozładowując stres?

Czym są gry RPG?

RPG to skrót od angielskiego sformułowania “role-playing game” i oznacza “zabawę w odgrywanie ról”. Gry oparte są na narracji. Uczestnicy wcielają się w role fikcyjnych postaci według zaplanowanego scenariusza i ustalonych reguł zwanych mechaniką gry. Istnieją dwa rodzaje gier RPG – towarzyskie oraz komputerowe gry fabularne.

Komputerowe gry RPG – na czym polegają?

Komputerowe gry RPG to rodzaj gry w której występują elementy fabularne i zręcznościowe. W cRPG gracz kieruje jednostkami, które muszą walczyć z przeciwnikami oraz rozwiązywać problemy logiczne. W miarę postępów w grze jednostki stają się coraz silniejsze i mogą nabywać nowe umiejętności.

Czego można nauczyć się z komputerowej gry cRPG?

Gry służą głównie do rozrywki, ale mogą także pozytywnie wpłynąć na życie gracza. Warto tu wymienić chociaż kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, cRPG uczą podejmowania decyzji. Gracz musi czasem dokonać trudnych wyborów, które mogą mieć wpływ na dalszy przebieg fabuły. Podejmowanie decyzji uczy myślenia strategicznego i pomaga w rozwijaniu umiejętności przewidywania skutków swoich działań. Po drugie, cRPG uczą współpracy. W większości przypadków gracze muszą działać wspólnie, aby osiągnąć zamierzony cel. Współpraca uczy jak organizować zadania w grupie i jak efektywnie się komunikować. Po trzecie, cRPG bardzo dobrze rozwijają kreatywność. Gracze mają dużo swobody w podejmowaniu decyzji i mogą próbować różnych strategii. Kreatywność jest bardzo ważna w życiu, ponieważ pozwala nam rozwiązywać problemy w sposób odbiegający od standardowych a nierzadko skuteczniejszy

Towarzyskie gry RPG

Gry fabularne (potocznie zwane rolplejami) stają się dziś coraz bardziej formą rozrywki. Społeczeństwo przesiąknięte komputerami, smartfonami i tabletami zaczyna odczuwać zmęczenie i chęć odpoczynku od technologii. Najlepszym źródłem wypoczynku wciąż jest, jak wiadomo, rozrywka. Gry fabularne stanowią zatem ciekawą alternatywę dla atrakcji komputerowego świata. Łączą w sobie możliwość poznania nowych ludzi, spędzenia czasu w miłej atmosferze przy dobrej kawie lub herbacie oraz ucieczki od monotonii codzienności. Są to też gry, w które można grać całymi rodzinami – dzieci, rodzice i dziadkowie mogą się bawić razem przy jednym stole. Ta możliwość łączenia pokoleń jest niezwykle ważna dla budowania relacji. Aby zacząć grać w gry fabularne potrzeba tylko trzech rzeczy: chęci, cierpliwości i otwartości na nowe doświadczenia. Towarzyskie gry RPG mogą być świetną rozrywką dla całej rodziny. Można w nie grać przez kilka godzin, a nawet całych weekendów. Wszystko, czego potrzebujesz, to dobre towarzystwo i kilka akcesoriów

Jak zacząć grać w towarzyskie gry RPG?

Pierwszym krokiem będzie oczywiście znalezienie odpowiedniej gry. Można wybrać dowolną grę fabularną, która spodoba się większości zebranych graczy. Pamiętaj jednak, żeby dobrać grę odpowiednią dla poziomu umiejętności rodziny lub znajomych. W przeciwnym razie ktoś może szybko się nudzić, albo wręcz przeciwnie – czuć się nadmiernie stresowany. Warto podpytać sprzedawcę o to czy gra będzie dostosowana do wszystkich uczestników lub sprawdzić recenzje użytkowników na popularnych forach internetowych.

 • Najbardziej popularne gry RPG to :
 • Dungeons and Dragons
 • Pathfinder
 • Gloomhaven
 • Horror w Arkham
 • Mansions of Madness
 • Descent: Wędrówki w mroku
 • Zombicide: Zielona Horda
 • Mage Knight: Ultimate Edition
 • Talisman: Magia i Miecz
 • Star Wars: Rebelia
 • Zona: Sekret Czarnobyla

Aby zacząć grać w RPG, najpierw musisz kupić podręcznik i przeczytać go. Możesz także obejrzeć filmiki instruktażowe w Internecie, aby lepiej zrozumieć zasady. Następnie musisz znaleźć kilku przyjaciół, którzy również chcą grać lub zebrać rodzinę i umówić spotkanie. Warto zabezpieczyć się w dostateczną ilość jedzenia i picia oraz co najmniej 2 godziny wolnego czasu. Na początku zabawy ustalcie kto gra jakiego bohatera. Następnie należy podać graczom podstawowe informacje o świecie gry – gdzie znajduje się bohater, jakie są jego zasady i możliwości. Pamiętaj także o ustaleniu zasad panujących w grze oraz o tym, jakich efektów można się spodziewać po wykonaniu danej czynności.

Pierwsze spotkanie ze światem RPG może być trudne, ale warto się w to zaangażować. Pamiętaj, że gra toczy się w wyobraźni i należy koncentrować się na tym, co bohaterowie mogliby robić, a nie na tym, jak dana czynność wygląda w rzeczywistości. W miarę postępów twoja wiedza na temat gry i jej mechaniki będzie się rozszerzała – a im więcej bawisz się w RPG, tym lepiej go poznajesz.

Jakie są korzyści z grania w fabularne gry RPG offline?

Pierwsza i chyba najważniejsza z korzyści wybierania tego rodzaju rozrywki to rozwój umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wymaga to dużego skupienia uwagi, dzięki czemu można nauczyć się lepszej koncentracji. Drugim plusem jest utrwalenie słownictwa. W przypadku gier fabularnych mamy do czynienia ze specjalistycznym słownictwem, które pomaga w rozumieniu danego tematu. Kolejną zaletą jest poznawanie nowych osób i budowanie relacji społecznych. Zabawa w grupie to świetna okazja do nawiązywania nowych znajomości lub umocnienia tych już istniejących. Gry RPG pobudzają także wyobraźnię, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to wiele osób spędza całe dnie przed komputerem lub telewizorem. Dają one także możliwość odpoczynku od codziennych problemów i zredukowania poziomu stresu. Gry fabularne RPG offline to świetna forma rozrywki, która ma wiele pozytywnych aspektów. Umożliwia graczom stawianie czoła wyzwaniom i podejmowanie decyzji strategicznych. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają tendencję do analizowania sytuacji i szukania optymalnego działania. Gry uczą również pewnych umiejętności społecznych, takich jak negocjacje i współpraca z innymi graczami.