Najlepsze sposoby na bezsenność. Sprawdź czym warto zastąpić tabletki z melatoniną!

Bezsenność to problem dotykający wielu mężczyzn. Stan, w którym nie możemy spać, lub mamy problemy ze snem przez większość nocy, nie jest niczym przyjemnym. Bezsenność może być spowodowana stresem, depresją, problemami zdrowotnymi lub innymi czynnikami. Nie warto jej więc bagatelizować. Trudności z zasypianiem mogą rozregulować nasze normalne życie i wpłynąć na wystąpienie problemów w życiu zawodowym i osobistym. Na szczęście istnieje wiele naturalnych i skutecznych metod leczenia kłopotów ze snem. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak sobie z nimi radzić.

Spis treści:

  1. Znajdź dobry sposób na bezsenność!
  2. Unikaj stresu. Zadbaj o swój układ nerwowy!
  3. Zadbaj o regularny tryb snu
  4. Aromaterapia
  5. Terapia światłem
  6. Produkty typu „Dobry sen forte” czy naturalne sposoby na bezsenność?

Znajdź dobry sposób na bezsenność!

W walce z bezsennością najważniejsze jest unikanie stresu i utrzymywanie regularnego trybu snu. Warto również monitorować czas, który poświęcamy na sen oraz dostosowywać go do swojego schematu dnia. Dodatkowymi metodami leczenia bezsenności będą: aromaterapia, terapia światłem i terapia dźwiękiem.

Unikaj stresu. Zadbaj o swój układ nerwowy!

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, by skutecznie walczyć z bezsennością, jest unikanie stresu i napięcia nerwowego. Jeśli czujemy się zbyt spięci lub przejmujemy się czymś nadmiernie, z pewnością utrudni nam to codzienne zasypianie. W takich sytuacjach warto skorzystać ze sprawdzonych metod relaksacyjnych, takich jak medytacja i oddychanie przeponowe czy rozciąganie mięśni.

Aby rozpocząć podstawową medytację, wystarczy się rozluźnić i skupić na swoim oddechu. Nie musisz siedzieć w jakiejś specjalnej pozie – możesz to robić w każdej wygodnej dla Ciebie pozycji. Po prostu skoncentruj się na oddechu i staraj się go uspokoić. Jeśli czujesz, że Twoje myśli zaczynają Cię rozpraszać, po prostu wróć do powolnego wdechu i wydechu. Myśl tylko o wymianie powietrza. Oddychaj przeponą a nie klatką piersiową. Spowoduje to, że będziesz się czuł bardziej rozluźniony.

Dobrą metodą na odstresowanie się będzie również rozciąganie mięśni. Jeśli pracujesz przy komputerze, możesz odczuwać napięcie w barkach i szyi, które również może utrudniać Twoje zasypianie. Wykonaj kilka prostych ćwiczeń, aby rozluźnić te partie ciała. Możesz poświęcić kilka minut na techniki rolowania za pomocą piankowego wałka lub piłeczek tenisowych.

Chcesz szybko pozbyć się stresu? Nie bój się prosić o pomoc innych ludzi, którzy mogą Cię wesprzeć w rozładowaniu negatywnych emocji. Gdy czujesz, że problemy zaczynają Cię przerastać, spotkaj się z przyjacielem, który Cię wysłucha lub zrób sobie przerwę na relaks oglądając film lub czytając książkę. Pamiętaj by codziennie dbać o swój układ nerwowy i unikanie stresu. Jest to bardzo ważne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zadbaj o regularny tryb snu

Równie ważny dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej jest regularny tryb snu. Dzięki konsekwentnemu kładzeniu się do łóżka o stałych porach, możemy się wysypiać i nabierać sił, które będą nam potrzebne do codziennego funkcjonowania. Wiedza o tym, jak działa nasz rytm okołodobowy i jak wyglądają fazy snu, może pomóc nam lepiej zrozumieć, jak ważne jest regularne zasypianie i budzenie się o tych samych porach. Nasz rytm okołodobowy jest regulowany przez wewnętrzny mechanizm zwany zegarem biologicznym. Zegar ten odpowiada za to, kiedy czujemy się śpiący a kiedy organizm wie, że powinien już się obudzić. W nocy, gdy robi się ciemno, nasz organizm produkuje melatoninę, która powoduje u nas wzmożoną senność. W dzień, gdy zaczyna się robić jasno, poziom melatoniny w naszym organizmie spada i czujemy się bardziej aktywni.

Jeżeli nie śpimy regularnie o tych samych porach i nie dostosowujemy ilości snu do swoich potrzeb, może dojść do zaburzeń rytmu okołodobowego. Bezsenność jest częstym problemem, który można leczyć farmakologicznie – za pomocą leków z dodatkiem melatoniny – lub stosować inne, bardziej naturalne metody. Wyznaczenie sobie regularnych pór snu z pewnością jest nieocenioną pomocą w walce z bezsennością. Zdrowy sen powinien wynosić od 7 do 8 godzin i utrzymywać się w tych proporcjach również w weekendy. Pamiętajmy, że pozwalając sobie na dłuższy sen w soboty i niedziele wcale nie wyśpimy się lepiej. Zafundujemy za to organizmowi rozregulowanie rytmu snu, co może przełożyć się na bezsenność w trakcie następnego tygodnia.

Aromaterapia

Doskonałym sposobem na problemy z bezsennością jest przetestowanie technik aromaterapii. Jest ona stosowana od wieków i uznawana za skuteczną metodę leczenia problemów ze snem. Wiele olejków eterycznych ma właściwości uspokajające i pomagające zasnąć. Najpopularniejsze olejki eteryczne, które można stosować w aromaterapii to: lawenda, melisa, geranium, szałwia i neroli. Aby uzyskać najlepszy efekt, olejki eteryczne należy rozpylić na poduszkach lub pościeli tuż przed snem. Z pewnością warto spróbować!

Terapia światłem

Kolejnym sposobem na walkę z bezsennością jest terapia światłem. Polega ona na tym, że przez określony czas (zwykle około 30 minut), codziennie rano wystawiamy się się na działanie światła słonecznego. Możemy to robić, wychodząc na spacer lub po prostu stając przy oknie. W ciągu dnia staramy się również unikać ciemnych i zacienionych pomieszczeń. Dzięki temu nasz organizm „nauczy się” rozróżniać dzień i noc, a co za tym idzie – będzie lepiej funkcjonował w naturalnym rytmie dobowym.

Produkty typu „Dobry sen forte” czy naturalne sposoby na bezsenność?

Wśród osób borykających się z bezsennością jest wielu zwolenników tabletek. Leki z melatoniną mogą jednak powodować uzależnienie i nie są polecane przez lekarzy. Zamiast nich warto spróbować naturalnych i zdrowych sposobów na zasypianie i budzenie się. Nie ma jednego „magicznego” sposobu, który zadziała na wszystkich. Możesz więc spróbować kilku różnych technik i metod radzenia sobie z bezsennością, aż znajdziesz taką, która najlepiej podziała na Ciebie.