PORADNIK: Jak szybko wytrzeźwieć? Postaw na sprawdzone sposoby!

Pijąc duże ilości alkoholu lub mieszając różne rodzaje trunków upić się jest dosyć łatwo. Jednak kiedy przychodzi czas na wytrzeźwienie, nie jest to już takie proste. Jeśli czujesz się rozdrażniony, masz problemy ze snem, a Twoja głowa pęka, najprawdopodobniej padłeś ofiarą kaca! Jak wytrzeźwieć i szybko dojść do siebie? Oto kilka ratunkowych porad!

Spis treści:

  1. Czym jest alkohol?
  2. Jak szybko pojawia się stężenie alkoholu w organizmie?
  3. Jak nasz organizm radzi sobie z alkoholem?
  4. Co wpływa na stężenie alkoholu we krwi?
  5. Jak rozpoznać kaca? Jakie są jego objawy?
  6. Jak najszybciej wytrzeźwieć? Sprawdź 8 domowych sposobów!
    1. Zjedz coś tłustego
    2. Weź zimny prysznic
    3. Pij dużo wody
    4. Wypij mocną kawę
    5. Idź na trening!
    6. Uzupełnij glukozę, elektrolity i witaminy
    7. Połóż się spać i porządnie odpocznij!
    8. Wyjście awaryjne: płukanie żołądka
  7. Suplementy na kaca – czy drogie specyfiki działają?
  8. Jakie są konsekwencje kaca dla naszego organizmu?
  9. Popularne błędy. Czego nie robić by wytrzeźwieć?
  10. Ile godzin potrzeba na wytrzeźwienie po wypiciu pół litra wódki lub jednego piwa?

Czym jest alkohol?

Alkohol jest środkiem psychoaktywnym, który jest spożywany ze względu na działanie zmieniające nastrój. Napoje alkoholowe dzielą się na trzy klasy: piwa, wina i napoje spirytusowe. Piwo i wino są wytwarzane ze sfermentowanych cukrów owocowych i zawierają śladowe ilości odpowiednio chmielu lub winogron. Napoje spirytusowe są destylowane ze sfermentowanych ziaren lub innych surowców roślinnych, takich jak ziemniaki, trzcina cukrowa, melasa lub jabłka.

Podstawowym efektem działania alkoholu jest zaburzenie świadomości i uczuć emocjonalnych poprzez obniżenie ciśnienia krwi, zahamowanie aktywności mózgu w godzinach czuwania (snu), zaburzenie apetytu i spowolnienie metabolizmu w celu zmniejszenia zmęczenia i bólu. Wielu osobom nie przeszkadza to jednak w dalszym zaprzeczaniu temu, co wykazały badania – ponad 80% ludzi pije co najmniej jeden napój alkoholowy dziennie lub pije zdecydowanie zbyt często!

Jak szybko pojawia się stężenie alkoholu w organizmie?

Alkohol jest wchłaniany do krwiobiegu i rozprowadzany po całym organizmie. Szybkość wchłaniania zależy od ilości spożytego alkoholu, szybkości jego spożywania i rodzaju napoju. Pierwsze efekty działania alkoholu są zwykle zauważalne w ciągu 10-30 minut po wypiciu. Największe jego stężenie we krwi osiągamy w czasie od pół godziny do nawet 2-3 godzin od spożycia. Czas ten może się różnić w zależności od wagi, wieku, płci i kilku innych czynników.

Jak nasz organizm radzi sobie z alkoholem?

Wątroba rozkłada alkohol poprzez metabolizowanie go do aldehydu octowego, który następnie jest rozkładany do kwasu octowego. Aldehyd octowy jest toksyczny i może powodować mdłości i wymioty. To właśnie kwas octowy powoduje objawy kaca, takie jak ból głowy, zmęczenie i mdłości.

Co wpływa na stężenie alkoholu we krwi?

Stężenie alkoholu we krwi mierzone jest jako masa na objętość, czyli gramy alkoholu na 100 mililitrów krwi. Istnieje wiele czynników, które wpływają na wielkość tego stężenia. Są to między innymi:

  • ilość spożytego alkoholu;
  • rodzaj i moc napoju alkoholowego;
  • czas, w którym napój został spożyty;
  • waga, płeć, wiek i metabolizm danej osoby;
  • czy przed lub w trakcie picia było spożywane jakieś jedzenie.

Jak rozpoznać kaca? Jakie są jego objawy?

Kac to zespół objawów, które występują po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Zwykle jest on wynikiem jednorazowego spożycia alkoholu lub ciężkiego, epizodycznego picia. Objawy kaca można podzielić na dwie kategorie: fizyczne i psychiczne. Objawy fizyczne obejmują ból głowy, nudności, wymioty, wrażliwość na światło i dźwięk, zmęczenie, zawroty głowy i suchość w ustach. Objawy psychiczne to niepokój, drażliwość, trudności z koncentracją na zadaniach lub przypomnieniem sobie wydarzeń z poprzedniego wieczoru.

Jak najszybciej wytrzeźwieć? Sprawdź 8 domowych sposobów!

Istnieje wiele sposobów na szybsze wytrzeźwienie. Niektóre z nich są bardziej skuteczne, inne mniej. Oto 8 domowych sposobów, które pomogą Ci szybciej wytrzeźwieć:

Zjedz coś tłustego

Najlepszym sposobem na wytrzeźwienie jest zjedzenie czegoś tłustego. Dzięki temu organizm będzie produkował więcej żółci, która rozłoży alkohol w żołądku i przyspieszy proces trzeźwienia. Chcąc szybciej wrócić do pełnej formy i dobrego samopoczucia zjedz wysokotłuszczowy posiłek, np. hamburgera lub frytki. Dobrym pomysłem będzie również będą jajecznica.

Weź zimny prysznic

Zimna woda spowoduje szybsze krążenie krwi. Wstrząśnie Twoim organizmem i sprawi, że będziesz bardziej czujny. Pomoże także ograniczyć wpływ alkoholu na organizm. Dzięki prysznicowi poczujesz się odświeżony i pełen energii. Zimna woda pomoże także uwolnić endorfiny, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi i poprawiającymi nastrój.

Pij dużo wody!

Najlepszym sposobem na wytrzeźwienie jest picie dużej ilości wody. Pomoże Ci to pozbyć się alkoholu z organizmu i zastąpić płyny. Picie wody pomoże również zachować odpowiednie nawodnienie organizmu, co jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia.

Wypij mocną kawę!

Kawa jest środkiem moczopędnym i sprawi, że będziesz więcej sikać. Dzięki temu organizm szybciej pozbędzie się alkoholu z organizmu. Kofeina pomoże przyspieszyć metabolizm i sprawi, że poczujesz się bardziej przytomny.

Idź na trening!

Dobrym sposobem na szybkie wytrzeźwienie jest również trening. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi i poprawiającymi nastrój. Aktywność pomoże też lepiej spać i zmniejszyć poziom stresu.

Uzupełnij glukozę, elektrolity i witaminy

Dobrym pomysłem na kaca będzie uzupełnienie witaminy C, która wypłukiwana jest z organizmu przez alkohol. Dobrym pomysłem będzie wypicie na drugi dzień po imprezie izotonika własnej produkcji. Wystarczy zmieszać w szklance pół na pół sok owocowy z wodą i dodać 1/4 łyżeczki soli. Cukry uzupełnią energię, a sól zatrzyma wodę, co pomoże lepiej nawodnić tkanki.

Połóż się spać i porządnie odpocznij!

Najlepszym sposobem na szybkie wytrzeźwienie jest jednak sen i odpoczynek. Alkohol jest środkiem depresyjnym, więc spowalnia funkcje mózgu i ciała. Po wypiciu alkoholu organizm potrzebuje czasu, by go przetworzyć i pozbyć się go z organizmu. Jeśli chcesz szybko wytrzeźwieć, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest sen. Pomaga on organizmowi lepiej, niż cokolwiek innego, odzyskać siły po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu.

Wyjście awaryjne: płukanie żołądka

Płukanie żołądka to procedura, którą wykonuje się w celu usunięcia znajdujących się w nim treści. Zwykle wykonuje się je, gdy ktoś spożyje naprawdę dużo alkoholu i musi być leczony z powodu zatrucia alkoholowego. Zabieg polega na wprowadzeniu rurki do ust i gardła pacjenta, a następnie wpompowaniu wody lub powietrza w celu wypłukania zawartości żołądka.

Suplementy na kaca – czy drogie specyfiki działają?

Istnieje wiele suplementów, których zadaniem jest pomoc w walce z kacem. Niektóre działają lepiej, jeśli są przyjmowane przed spożyciem alkoholu, inne po. Prawda jest jednak taka, że nie ma jednego suplementu, który skutecznie wyleczyłby kaca. Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest po prostu unikanie zbyt dużej ilości alkoholu i picie w sposób odpowiedzialny.

Jakie są konsekwencje kaca dla naszego organizmu?

Kac jest nieprzyjemnym skutkiem wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. W jego trakcie mogą wystąpić takie objawy, jak ból głowy, nudności, wymioty, wrażliwość na światło i dźwięk oraz braki koncentracji. Nasilenie kaca jest różne u różnych osób. Zależy ono także od ilości spożytego alkoholu i tempa jego spożywania. Im więcej alkoholu zostanie spożyte w krótkim czasie, tym gorszy będzie kac. A ten może utrzymywać się nawet przez 24 godziny po zaprzestaniu picia. Zbyt duża ilość wypitego alkoholu powoduje hipoglikemię (niskie stężenie glukozy we krwi), odwodnienie, niedobór witaminy B12, zatrucie aldehydem octowym czy wypłukanie magnezu i potasu z organizmu.

Popularne błędy. Czego nie robić by wytrzeźwieć?

Najczęstszym błędem ludzi, którzy starają sie wytrzeźwieć jest niewystarczająca ilość snu. Jego niedobór może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym depresji i lęków. Ważne jest również to, by nie opuszczać posiłków i nie jeść zbyt mało, ponieważ może to prowadzić do niedożywienia i utraty sił. Osłabionemu organizmowi jeszcze trudniej będzie pokonać negatywne skutki upojenia alkoholowego.

Ile godzin potrzeba na wytrzeźwienie po wypiciu pół litra wódki lub jednego piwa?

Na to pytanie nie jest tak łatwo odpowiedzieć, ponieważ każdy ma inny poziom tolerancji na alkohol. Jednak ogólnie rzecz biorąc, wytrzeźwienie po wypiciu pół litra wódki zajmuje około 13 godzin. Czas potrzebny do wytrzeźwienia po wypiciu jednego piwa wynosi około 2-3 godzin. Oznacza to, że po 3 godzinach od wytrzeźwienia będziesz mógł ponownie prowadzić samochód. Jeżeli jednak wypijesz więcej niż jedno piwo, czas potrzebny do wytrzeźwienia będzie dłuższy. Na przykład, jeśli wypijesz trzy piwa, minie około 6-8 godzin, zanim poziom alkoholu spadnie i będziesz mógł ponownie usiąść za kierownicą. Pamiętajmy jednak, że najlepszą odpowiedź na to czy można już spokojnie prowadzić samochód da wyłącznie test alkomatem.