Lepiej biegać na czczo czy po śniadaniu? Poznaj wady i zalety

Poranny bieg to świetny sposób na energiczny początek dnia. Osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem lub otwierające nowy sezon często zastanawiają się, czy lepiej zacząć dzień od śniadania czy biegu na pusty żołądek. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Warto przeanalizować każdą z opcji, aby podejmować świadome decyzje i przede wszystkim trenować bezpiecznie. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zdrowie!

Spis treści:

  1. „Być na czczo” – co to w ogóle znaczy?
  2. Czy można biegać na czczo, bez śniadania?
  3. Co daje bieganie na czczo?
  4. Jak często można biegać na czczo?
  5. Podsumowanie: bieganie na czczo wady i zalety

Naukowcy przeprowadzili badania na temat tego, kiedy nasz organizm ma najwięcej energii do wykorzystania podczas biegu. Okazało się, że człowiek dysponuje największą ilością energii na około pół godziny po posiłku. Wynikałoby z tego, że bieganie na czczo nie jest optymalnym rozwiązaniem. Inni badacze mówią z kolei, że podczas biegu na czczo organizm może wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii, co wydawałoby się dobrą wskazówką dla ludzi, którzy chcą schudnąć biegając. Czy to jednak dobry pomysł? Przeanalizujmy to!

„Być na czczo” – co to w ogóle znaczy?

Bycie na czczo zasadniczo oznacza nie spożywanie posiłków oraz napojów przez co najmniej 12 godzin. Stan ten wskazany jest przed wykonywaniem badań krwi lub innych testów medycznych. Zjedzenie posiłku, lub wypicie np. szklanki soku, wpływa bowiem na wzrost poziomu wielu czynników we krwi – między innymi glukozy czy np. trójglicerydów zawartych w tłuszczach. Stan po jedzeniu może wpływać na wyniki badań zaburzając ich obraz. Jedzenie posiłku przed czy po treningu również ma określony wpływ na możliwości i zachowanie naszego organizmu. Odżywianie z pewnością jest ważnym elementem biegowo-treningowej układanki. To, co i o jakiej porze zjesz znacząco wpływa na osiągane przez Ciebie efekty.

Czy można biegać na czczo, bez śniadania?

Niektórzy uważają, że bieganie na czczo jest dobre dla zdrowia, ponieważ wymusza na organizmie korzystanie z zasobów tłuszczu. Inni sądzą z kolei, że to niebezpieczne, bo może prowadzić do odwodnienia i skurczów mięśni. Większość ekspertów zaleca więc jednak spożywanie lekkostrawnego posiłku na około 30-40 min. przed treningiem. Posiłek ten powinien być bogaty w węglowodany i białka, a także zawierać niski poziom tłuszczu. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu przed treningiem, możesz więc zjeść banana, małą kromkę chleba z dżemem lub miodem albo wypić szklankę soku owocowego. Drobna przekąska z pewnością nie obciąży żołądka a da Ci nieco więcej energii i pewność, że nie zasłabniesz w trakcie biegu. Oczywiście, jeśli nie przesadzisz również z poziomem wysiłku i dystansem…

Jednak nie wszyscy muszą lub chcą spożywać posiłek przed treningiem. Jeśli jesteś dobrze odżywiony i Twoje ciało ma odpowiedni poziom energii, możesz bezpiecznie trenować bez śniadania. Pamiętaj jednak o tym, aby pić dużo wody przed, w trakcie i po treningu. Szczególnie w te cieplejsze dni. Zwróć uwagę również na to, że każdy organizm jest inny i nie ma jednej stuprocentowej rady idealnej dla każdego. Może być tak, że Twój organizm źle zniesie tego rodzaju trening.

Co daje bieganie na czczo?

Bieganie na czczo może mieć wpływ na Twoją formę. W jaki sposób? Organizm uczy się wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii, a także pobudza metabolizm. Trenowanie bez śniadania może pomóc w oczyszczaniu organizmu z toksyn i poprawie ogólnego samopoczucia. Pobudzając swój metabolizm, spalamy też więcej kalorii. Niektórzy sądzą, że bieganie na czczo pomaga również w zmniejszeniu apetytu i tym samym przyczynia się do utraty wagi. Każdy organizm jest jednak inny i nie ma jednej sprawdzonej metody działającej u wszystkich

Jak często można biegać na czczo?

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, najlepiej zacznij od treningów realizowanych 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj też jednak o tym, by nie przesadzać! Zbyt częste bieganie bez śniadania i mocne katowanie się treningami może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego, doprowadzić do odwodnienia Twojego organizmu i innych problemów zdrowotnych. Zaleca się zatem bieganie na czczo tylko wtedy, jeśli Twój organizm jest do tego przyzwyczajony i dobrze to znosi. Jeśli nie jesteś pewny co do swoich możliwości, skonsultuj się ze swoim trenerem lub lekarzem.

Podsumowanie: bieganie na czczo wady i zalety

Zróbmy więc szybkie podsumowanie plusów i minusów biegania na czczo. Ważne, żeby zdawać sobie z nich sprawę podczas każdorazowej decyzji o podjęciu treningu bez śniadania.

Zalety biegania na czczo:

  • bieganie na czczo pomaga oczyszczać organizm z toksyn;
  • pobudza metabolizm;
  • uczy organizmu wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii;
  • może pomagać w utracie wagi; – poprawia samopoczucie.

Wady biegania na czczo:

  • istnieje możliwość zbyt dużego odwodnienia organizmu; – może być trudne dla początkujących biegaczy;
  • może prowadzić do skurczów mięśni;
  • może skutkować brakiem energii.

Pamiętaj, że bieganie na czczo nie jest rozwiązaniem dla każdego i ze stosowaniem tego typu treningów należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli chcesz spróbować, skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem lub trenerem. Zdecydowanie najważniejsze jest to, abyś był świadomy skutków takich działań i dostosowywał trening do swoich aktualnych możliwości. Bieganie na czczo może być korzystne dla Twojej formy, ale musisz zwracać uwagę na to, aby nie przesadzać! Pamiętaj także o tym, żeby pić dużo wody. Ważne jest, byś za każdym razem robił to na własne ryzyko i był świadomy wszystkich skutków biegania bez śniadania. Nie katuj swojego organizmu tylko dlatego, że chcesz schudnąć i lepiej wyglądać. Wysiłek fizyczny powinien być przede wszystkim bezpieczny, zdrowy i przyjemny!