Wiele osób rozpoczynających przygodę z bieganiem zastanawia się czy słuchanie muzyki podczas treningu to dobry pomysł. Jedni biegacze przy ulubionych piosenkach odprężają się i motywują zapominając o trudach wysiłku fizycznego, innym przeszkadza rytm. Czy bieganie do muzyki to zatem dobry pomysł?
Lepiej trenować z muzyką czy bez?
Słuchanie muzyki podczas biegania to świetny sposób na dynamiczne rozpoczęcie dnia. Dobrze przygotowana playlista, zawierająca żywe kawałki, pomaga pobudzić organizm i zmotywować się do ćwiczeń. Bieganie przy muzyce może także pomóc w lepszym skupieniu się podczas treningu. Specjalnie wyselekcjonowane kawałki ułatwią utrzymanie tempa i rytmu biegu. Wpłyną również na pilnowanie prawidłowej techniki, koordynację ciała i powtarzalność ruchów.
Muzyka sprzyja także sferze psychicznej. Ułatwia wyciszenie się przed startem, uwalnia od stresu a przede wszystkim dostarcza endorfin. Bieganie z muzyką daje też możliwość oderwania się od codziennej rutyny, a także sprawia, że cały trening staje się bardziej atrakcyjny.
Jednak nie każdy biegacz jest zwolennikiem słuchania muzyki podczas swoich treningów. Bieganie bez słuchawek na uszach pozwala na lepsze skupienie się na swoim ciele, i monitorowanie postępów, a także wyczucie każdego ruchu i kontrolowanie oddechu. Trening w ciszy to także doskonała okazja, by lepiej poznać siebie, skupić się na swoich myślach i emocjach. Bieganie w ciszy pomaga się zrelaksować i zapomnieć o codziennych problemach.
Warto również pamiętać o tym, że rytm piosenek wpływa na to w jakim tempie biegamy. Układając playlisty, zwróćmy uwagę na to, aby szybkość i rytm utworu współgrały z tempem biegu. Jeśli chcesz biegać jeszcze szybciej, poszukaj utworów o wyższej liczbie uderzeń na minutę. Pomogą Ci one utrzymać odpowiedni rytm i sprawią, że nabierzesz więcej motywacji. Jeśli masz ułożony plan treningowy, nie pozwól, by muzyka wpływała na zmianę założonego tempa. Pamiętaj, że najważniejszy jest cel i dążenie do niego.
Słuchając muzyki podczas treningu, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Lubisz słuchać muzyki podczas treningu? To świetnie! Pamiętaj jednak, że biegając w mieście należy zachować szczególną ostrożność. Mając na uszach słuchawki zwracaj szczególną uwagę na otoczenie. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo. W miarę możliwości wybieraj miejsca o małym natężeniu ruchu lub zakładaj słuchawki, które nie odizolują Cię całkowicie od świata zewnętrznego.
Decydując się na słuchanie muzyki podczas biegu, warto rozważyć zarówno plusy, jak i minusy. Z jednej strony, muzyka może być świetnym motywatorem i pomóc w lepszej koncentracji. Z drugiej zaś strony, warto być świadomym otoczenia wokół nas. Szczególnie, gdy biegamy w potencjalnie niebezpiecznych miejscach.
Smartfon, smartwatch czy mp3?
Na czym najlepiej słuchać muzyki w trakcie biegu? Jeśli chcesz biegać z muzyką, warto zastanowić się jaki sprzęt będzie do tego najlepszy. Najczęściej wykorzystywane są do tego smartfony, smartwatche lub przenośne odtwarzacze muzyczne, np. MP3. Wszystkie te urządzenia mają swoje wady i zalety. Które z nich będzie najlepsze?
Smartfon
Smartfony służą nam już nie tylko do dzwonienia i pisania wiadomości. To także świetne narzędzia do słuchania muzyki. Większość smartfonów ma wbudowane aplikacje do obsługi muzyki, a także łatwy dostęp do internetu, dzięki czemu można bez problemu pobierać ulubione piosenki. Smartfony mają także wiele dodatkowych funkcji, np. możliwość śledzenia postępów w bieganiu czy korzystania z GPS. Niektórzy biegacze uważają jednak, że smartfony są dość ciężkie i mogą przeszkadzać w treningu. Ponadto, należy pamiętać o tym, żeby dokładnie odpowiednio je zabezpieczyć, np. w etui lub pasek na ramię, aby nie wypadały nam trakcie biegu.
Smartwatch/zegarek biegowy
Na rynku jest obecnie kilka marek produkujących zegarki stricte biegowe. Najpopularniejsze firmy oferujące zegarki dla biegaczy to: Garmin, Suunto, Polar czy Coros. Urządzenia te mają wiele funkcji, które mogą być przydatne na trasie. Korzystając ze smartwatcha można śledzić swoje postępy, liczbę kroków, spalone kalorie czy też czas biegu. Zegarki posiadają także funkcję łączności bezprzewodowej, co umożliwia ich połączenie ze smartfonem i łatwe słuchanie muzyki. Smartwatche są lekkie i wygodne i łatwe do zabezpieczenia na nadgarstku. Niestety, ich ceny mogą być dość wysokie. Warto jednak zainwestować, by cieszyć się z efektywnego treningu i wielu przydatnych wskazówek.
Odtwarzacz muzyczny – MP3
Klasyczne, przenośne odtwarzacze muzyczne, np. MP3, to rozwiązanie stosowane przez wielu biegaczy. Urządzenie można w łatwy sposób podpiąć do słuchawek i cieszyć się ulubioną muzyką bez konieczności korzystania z niej na o wiele cięższym smartfonie. MP3 to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą słuchać muzyki w trakcie treningu, ale nie potrzebują dodatkowych funkcji, np. śledzenia postępów treningowych. Świetnie sprawdzają się dla biegaczy, którzy realizują treningi głównie dla zdrowia i chcą po prostu trochę się poruszać. Urządzenia te są relatywnie tanie i lekkie. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze nie jest samo urządzenie a słuchawki. Warto je dobrać tak, by były zarówno wygodne, jak i bezpieczne.
Słuchawki do biegania. Jak je wybrać?
Na rynku jest obecnie wiele modeli słuchawek. Jak wybrać te najlepsze? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by były wykonane z nieszkodliwych i wytrzymałych materiałów. Uszy potrafią być bardzo wrażliwe na zewnętrzne czynniki, dlatego słuchawki muszą być odpowiednio dopasowane. Zwróćmy uwagę na to jak leżą w uszach i czy materiały z których są zrobione nie wywołują alergii kontaktowych. Warto także wybrać słuchawki bezprzewodowe, które nie będą się plątać podczas biegu. Ponadto, ważna jest również izolacja akustyczna. Warto wybrać takie słuchawki, które nie będą całkowicie izolować nas od świata zewnętrznego, by słyszeć nadjeżdżające pojazdy i dźwięk rowerowego dzwonka, gdy ktoś kieruje się w ostatniej chwili w naszą stronę. Wreszcie, pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu słuchawek przed potencjalnym zniszczeniem . W tym celu warto kupić etui na słuchawki, które będzie chroniło je przed wodą, kurzem i uderzeniami.