Forma Sport Bruce Lee zmarł podczas drzemki
2014-11-27 06:06:00

Bruce Lee zmarł podczas drzemki. Powodem śmierci była alergia czy zemsta mafii i mnichów Shaolin?

1/4
Bruce Lee przez wiele lat pracował w Hollywood jako instruktor i konsultant na planach filmowych
fot: United Archives / East News

Śmierć aktora i mistrza sztuk walki w wieku zaledwie trzydziestu dwóch lat była bez wątpienia ogromnym ciosem dla Hollywood. Szeroko uzdolniony mistrz był dopiero u progu nabierającej tempa kariery. W czasie kręcenia filmów dał się poznać jako doskonały aktor, reżyser, producent oraz choreograf walk. Okoliczności śmierci Bruce'a wciąż są pożywką dla zwolenników teorii spiskowych. Dziś mija siedemdziesiąta czwarta rocznica jego urodzin.

To właśnie dzięki niemu świat poznał filmy sztuk walki. Do początku lat siedemdziesiątych ten mający już całkiem spory dorobek gatunek filmowy był popularny tylko w niektórych regionach Azji - w tym przede wszystkim w Chinach.

Bruce Lee trenował sztuki walki od trzynastego roku życia. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych właśnie kung fu stało się źródłem utrzymania Bruce'a. W Seattle otworzył swoją pierwszą szkołę. Wbrew obowiązującemu kodowi kung fu, do szkoły Jun Fan Gung-Fu Institute mogli zapisać się wszyscy. Nie tylko Azjaci. To nie spodobało się miejscowym mistrzom dyscypliny. Ci, by przekonać go do jej zamknięcia, wyzwali przyszłą legendę na pojedynek ze swoim reprezentantem. Bruce Lee oczywiście go wygrał.

W latach sześćdziesiątych Bruce Lee miał okazję uczyć sztuk walki wiele gwiazd sportu i srebrnego ekranu. Między innymi nawet Romana Polańskiego. Te dzięki tym kontaktom miał okazję jeszcze raz spróbować swoich sił jako aktor. Choć mało kto dziś pamięta, młody Lee zagrał w pierwszej serialowej ekranizacji bijącego wówczas rekordy popularności komiksu o Batmanie.

Pierwszą większą rolę Bruce dostał w serialu, również bazowanym na podstawie komiksu. W 1965 roku zagrał Kato, pomocnika superbohatera Zielonego Szerszenia. Serial, choć zebrał dobre recenzje krytyków, nie cieszył się w Stanach dużą popularnością i zdjęto go z anteny po pierwszym sezonie.

Zobacz Bruce'a w pierwszej ekranizacji Batmana

Choć w Ameryce serial przeszedł bez większego echa, to w Hongkongu stał się hitem. To właśnie tam pod koniec 1969 roku przeprowadził się Bruce. Szybko otrzymał propozycje zagrania w takich hitach jak Wielki szef i Wściekłe Pięści. Dla Chińczyków aktor stał się bożyszczem.

Informacje o azjatyckim sukcesie szybko dotarły do Hollywood. Warner Brothers zaproponowali główną rolę w Wejściu Smoka. To właśnie podczas kręcenia tej produkcji, która miała być wielkim powrotem do Hollywood aktora, rozpoczęły się jego problemy ze zdrowiem.

Dalej dowiesz się, co było przyczyną śmierci Bruce'a i jakie są teorie spiskowe z nią związane

Jan Bluz
SKOMENTUJ

  
Podaj pierwszy znak kodu wVrVj
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu