Forma Podróże Na ten dzień Francuzi czekają cały rok

Na ten dzień Francuzi czekają cały rok. Wzniosą toasty za... wino

Na ten dzień Francuzi czekają cały rok. Wzniosą toasty za... wino
[fot: valentinrussanov/iStockphoto]

Jak co roku w trzeci czwartek listopada Francja, a z nią cały świat, próbują od północy młodego wina - beaujolais nouveau z niewielkiego rejonu na północ od Lyonu w południowo-wschodniej części Francji.

Do produkcji wykorzystuje się winogron odmiany gamay. Podobnie zresztą jak większość pozostałych czerwonych win z tego regionu. Z tą różnicą, że na otwarcie butelki Beaujolais nie czeka się długo. Wino jest gotowe do spożycia praktycznie zaraz po zbiorach.

Wina wyprodukowane z świeżo zebranych winogron od wieków gasiły pragnienie pracowników winnicy na koniec winobrania. Tradycyjnie były one rozprowadzane jednak tylko lokalnie. Dopiero od 1960 roku, Beaujolais zaczęto sprzedawać powszechnie w całej Francji z okrzykiem Le Beaujolais Nouveau est arrive!, czyli przybyło nowe wino Beaujolais!. Młode wino szczególną popularnością cieszyło się pod koniec lat 70. XX wieku i w latach 80. Dzięki wysiłkom marketingowym moda na beaujolais nouveau rozpowszechniła się na cały świat.

Charakterystyczny smak beaujolais nouveau zależy od sposobu winifikacji i utrzymywaniu wysokiej wydajności. Jest to trunek dość lekki o owocowym aromacie. Czasem bywa porównywany do smaku lizaka albo gumy balonowej, dlatego też zyskał wielu miłośników również wśród osób, które stronią od klasycznego wina. Na taką nutę zapachową wpływ ma octan amylu, który charakteryzuje się zapachem bananów i octan etylu.

Wino należy podawać schłodzone do temperatury 12-14°C. Dzięki temu będzie bardziej orzeźwiające, a owocowy aromat jeszcze intensywniejszy niż gdyby serwować trunek w temperaturze pokojowej.

Czytaj w Menstream.pl
Najbardziej wyczekiwane wino pochodzi z Włoch
Odstąpiono tym samym od surowych do niedawna zasad kalendarza inauguracji nowego trunku.
Polskie wino odpowiedzią na beaujolais nouveau
Wino świętomarcińskie zostało już zabutelkowane i czeka na degustatorów, którzy zaczną się nim raczyć od dnia św. Marcina, czyli 11 listopada.
Oni stawiają na whisky. Cenniejsza od złota?
Jaka inwestycja przyniosła 756 proc. zysku w pięć lat? Nie akcje, obligacje, czy złoto. Tyle dała zarobić swojemu właścicielowi butelka whisky Macallan Fine and Rare z rocznika 1961.
Tagi:

brazylia - francja

beaujolais

młode wino


2014-11-20
SKOMENTUJ

  
Podaj pierwszy znak kodu etvvb
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu