Męski Świat Alkohole Najlepsze wina nie pochodzą ani z Włoch, ani z Francji

Najlepsze wina nie pochodzą ani z Włoch, ani z Francji

Najlepsze wina nie pochodzą ani z Włoch, ani z Francji
[fot: MrB-MMX_cc_flickr]

Portugalczycy mają, według prestiżowego amerykańskiego magazynu Wine Spectator, najlepsze wina na świecie. W pierwszej czwórce tegorocznego rankingu znajdują się aż trzy trunki z tego iberyjskiego kraju.

Jak poinformowała kapituła konkursu, w tym roku za najlepsze wino świata uznane zostało Dow's Vintage Porto 2011, które wyprzedziło australijskie wino Carnival of Love, pochodzące z winogron zebranych w 2012 roku.

Butelka zwycięzcy tegorocznego konkursu kosztuje 65 euro. Wino powstało na bazie mieszanki trzech szczepów winogron: touriga francuska, touriga krajowa oraz sousao.

- Dow's Vintage Porto 2011 to wyjątkowe wino, które zostało rozlane do butelek po ponad dwuletnim dojrzewaniu w drewnianych beczkach. Jego zaletą jest fakt, że zamknięte w butelce może dochodzić do swoich najlepszych walorów przez długie lata. Będzie wyśmienitym trunkiem za 20-30 lat - powiedział portugalski sommelier Bruno Antunes z firmy WineMan.

Trzecie i czwarte miejsce przypadło odpowiednio dwóm innym portugalskim winom: Chryseia 2011 Prats & Symington (P+S) z regionu Douro, a także pochodzącemu z tego samego obszaru Portugalii Quinta do Vale Meao z 2011 r. Oba trunki to wina czerwone. Pierwsze z nich, w cenie 44 euro, bazuje na dwóch odmianach szczepów touriga i było przechowywane w beczkach wykonanych w całości z francuskiego dębu.

Z kolei Quinta do Vale Meao kosztuje 60 euro i jest mieszanką czterech szczepów winnych. U źródeł sukcesu produktu jest praca znanego producenta win Francisco Olazabala.

- W prowadzonym corocznie od 1988 r. konkursie na najlepsze wino świata prezentowana jest lista 100 czołowych trunków na naszym globie. Ten rok zdecydowanie należy do Portugalczyków. Nigdy wcześniej nie zanotowali oni tak dobrego wyniku, odnotował magazyn Wine Spectator.

Specjalistyczne amerykańskie pismo przypomniało, że w drugiej dziesiątce uplasowało się inne portugalskie wino typu porto - Fonseca Vintage Port. Bazujące na winogronach zebranych w 2011 r. Wino sklasyfikowano na 13. miejscu.

- To masywne, skoncentrowane i mocne wino. Powinno osiągnąć swoje najlepsze walory smakowe pomiędzy latami 2040-2060, ocenił trunek, opiewający na kwotę 124 euro, amerykański magazyn.

Z kolei na 27. miejscu rankingu znalazło się inne portugalskie wino z regionu Douro - Quinta do Portal Colheira de 2011. Wine Spectator ocenił je jako egzotyczny trunek, który swoje najlepsze walory smakowe osiągnie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Wina portugalskie od lat uchodzą za jedne z najlepszych na świecie, a kraj ten może pochwalić się . wyrobem wielu różnych rodzajów trunków: od win porto i madery, po musujące oraz zielone.

Manuel Pinheiro z Komisji Producentów Wina z Regionu Zielonych Win (CVRVV) ujawnił, że z roku na rok przybywa zamówień z całego świata na ten rodzaj win.

- Do głównych kierunków zielonego wina należą dziś Francja, Kanada, Brazylia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Z naszych informacji wynika, że sukcesywnie rośnie też zainteresowanie tymi trunkami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce
- powiedział Pinheiro.

Czytaj więcej w Menstream.pl
Pierwsze w Polsce wino lodowe. Niespełna 30 butelek
Ekskluzywny trunek skosztują jednak nieliczni - wytworzono zaledwie 20 litrów wina, czyli niespełna 30 butelek.
Najbardziej wyczekiwane wino pochodzi z Włoch
Odstąpiono tym samym od surowych do niedawna zasad kalendarza inauguracji nowego trunku.
Polskie wino odpowiedzią na beaujolais nouveau
Wino świętomarcińskie zostało już zabutelkowane i czeka na degustatorów, którzy zaczną się nim raczyć od dnia św. Marcina, czyli 11 listopada.

Tagi:

turystyka

alkohol

wino

portugalskie wino

Partner:

2014-11-21
SKOMENTUJ

  
Podaj pierwszy znak kodu 3j9mb
KOMENTARZE
 • 27.12.15, 23:39:05

  ~SmakoszTomi

  Tez lubie prtugalskie, najbardziej cenie sobie chyba czerwone wytrawne Duorum
  ale trudno dostępne i dość drogie u nas ( ok 90 zł za butelkę)
  odpowiedz
 • 31.12.15, 18:10:08

  ~Jodgar

  Gdzie ty tak drogo płacisz za te wina? Sprawdź sobie w sklepie WINEZJA - jak to to o czym myślę (Duorum Colheita ? rocznik 2013 kupisz za 80 zł a z karta klubowicza za 70 nawet
  odpowiedz
 • 20.01.16, 00:24:33

  ~SmakoszTomi


  ~Jodgar napisał(a):

  Gdzie ty tak drogo płacisz za te wina? Sprawdź sobie w sklepie WINEZJA - jak to to o czym myślę (Duorum Colheita ? rocznik 2013 kupisz za 80 zł a z karta klubowicza za 70 nawet

  no no no a o co chodzi z kartą klubowicza? znaczy że musze np co miesiąc coś u nich kupić?
  odpowiedz
 • 20.01.16, 23:24:05

  ~Jodgar

  Jak o Winezje chodzi to nie musisz kupować co miesiąc , inne zasady mają
  sprawdź w regulaminie albo w promocjach, jak sie zarejestrujesz masz ceny klubowe na 2 tyg, potem po zakupie czegoś przedłużają, jak komuś polecisz sklep- też masz. spr sobie
  odpowiedz
 • 1.02.16, 13:51:23

  ~SmakoszTomi

  Dzięki za info, czytalem juz regulamin , teraz zreszta wyprzedaż mają dużą , nawet ponad połowe tańsze wina wiec czy ceny klubowe czy zwykłe to i tak fajne :) https://winezja.pl/wina/outlet
  odpowiedz
 • 14.06.16, 14:31:28

  ~MateuszPawełkiewicz

  Wg mnie możecie znaleźć naprawdę dobre wina na Dekanter.pl
  Jak zadzwonicie nawet i spytacie co do obiadu Wam polecą to na pewno dobiorą takie wino, które bedzie górować w waszej kuchni. Potwierdzam!
  odpowiedz
 • 1.09.16, 15:25:12

  ~bogna44

  zamawiałam w Wienzja rewelacyjne i nie takie drogie wina argentyńskie. W sklepach jakoś nie utafiłam takiego wyboru win jak na tej stronie https://winezja.pl/
  odpowiedz
 • 13.01, 12:16:14

  damian171

  To rzeczywiście wynika już trochę z takiej tradycji że kiedyś z tamtych stron sprowadzano wina, osobiście najbardziej smakują mi porto , ale jest wciąż wiele niedocenianych miejsc, które cierpią przez takie błędne szufladkowanie i promowanie francuskich gatunków/upraw
  odpowiedz
 • 29.05, 11:55:36

  ~Maratonczyk pablo

  Ja ostatnio z żoną byłem we włoskiej restauracji Trattoria il Successo w Warszawie i muszę żony zapytać jakie to było, ale jak dla mnie miazga. Lubię wino więc mam porównanie, było naprawdę bardzo dobre.
  odpowiedz
 • 13.06, 11:21:33

  ~tyszkin


  ~Maratonczyk pablo napisał(a):

  Ja ostatnio z żoną byłem we włoskiej restauracji Trattoria il Successo w Warszawie i muszę żony zapytać jakie to było, ale jak dla mnie miazga. Lubię wino więc mam porównanie, było naprawdę bardzo dobre.


  A jak dania? Bo chcę zabrać swoją gdzieś na kolacje, mogę ją tam zabrać? :D
  odpowiedz