Męski Świat Alkohole Do łask wraca wermut i modny napój z owoców baobabu

Do łask wraca wermut i modny napój z owoców baobabu

Do łask wraca wermut i modny napój z owoców baobabu
[fot: mumininan/iStockphoto]

W 2015 r. do łask wróci wermut, komercyjnie dostępny stanie się napój zawierający sproszkowane owoce baobabu. Duże sieci handlu detalicznego odkryją wodę brzozową, a kulinarną rację bytu zyskają morskie wodorosty - twierdzą brytyjscy dyktatorzy smaku i stylu.

Wermut - - aromatyzowane wino z dodatkami ziołowymi i korzennymi, w którym gustował Sean Connery w roli Jamesa Bonda, do niedawna niezbędnik każdego domowego barku, stracił ostatnio na popularności i pijany był głównie w koktajlu. Teraz ma znów powrócić do łask, ponieważ w 2015 r. upowszechni się moda na gorzki smak, a nie byłoby przecież wermutu bez piołunu.

Sieć sklepów Maks & Spencer wprowadziła do swego asortymentu zyskujący na popularności gatunek wermutu Cinzano Rosso Antico. Koneserzy sugerują, by pić go z Campari, bez dodatków, ewentualnie z lodem i sodą.

Na odżywczych składnikach owoców rozłożystego, afrykańskiego baobabu, sprzedawanych zwykle w stanie sproszkowanym poznały się niedawno sieci sklepów Marks & Spencer oraz Waitrose wprowadzając do sprzedaży soki z jego dodatkiem.

Baobab awansuje do rangi tzw. superfoods, czyli żywności bogatej w składniki odżywcze, o której sądzi się, że przynosi korzyści ciału i duszy i wypiera do niedawna modne nasionka chia, w których swego czasu gustowali Aztecy. Baobab ma sześciokrotnie większą zawartość witaminy C niż pomarańcz i sześciokrotnie większą zawartość potasu od banana.

Uprawa baobabu rosnącego w 32. krajach Afryki może być rosnącą gałęzią gospodarki w niektórych z nich. Dotychczas źródłem największego popytu na owoce baobabu były w Wielkiej Brytanii entuzjastki jogi.

Z kolei dostępna w Polsce w cenie 7 zł. za butelkę orzeźwiająca woda brzozowa, gdzie sprzedawana jest, jako sok, typowana jest przez brytyjskich rzeczoznawców, jako nowy, potencjalnie popularny produkt mogący powtórzyć komercyjny sukces wody kokosowej, która z produktu niszowego przekształciła się w przemysł generujący obroty na poziomie 1 mld USD.

Woda brzozowa bogata w elektrolity i potas pomaga w ponownym nawodnieniu odwodnionego organizmu. Jej entuzjaści twierdzą też, że wspomaga leczenie chorób wątroby, zwalcza łupież, egzemę i cellulit. Wodę brzozową trzeba zebrać w okresie 2-3 tygodni raz w roku na wiosnę.

Czołowi brytyjscy kucharze przekonują się też do morskich wodorostów. W najbardziej ekskluzywnych sklepach Londynu: Harrodsie, Harvey Nichols i Whole Foods ich sprzedaż w ostatnim kwartale 2014 r. zwyżkowała o 73 proc. - donoszą media.

Wodorosty torują sobie drogę do supermarketów. Na wybrzeżach wysp brytyjskich rośnie 650 różnych jadalnych gatunków wodorostów. W Kornwalii uprawia się ich komercyjną hodowlę.

Czytaj więcej w Menstream.pl
Naukowcy dowiedli, że białe wino nie istnieje
Chardonnay czy inne białe wina mogą być nieco bliższe czerwonym, niż się wydaje.
Naukowcy wymyślili wódkę z kawy. "Jedno z odkryć roku"
Teraz badacze starają się wprowadzić trunek do powszechnej sprzedaży.
Ten popularny alkohol powstał w szybkowarze
Winom z regionu Alentejo, w środkowej Portugalii, przybył lokalny niespodziewany konkurent - gin wyrabiany w Reguengos de Monsaraz, który już zyskał popularność.
Najbardziej wyczekiwane wino pochodzi z Włoch
Odstąpiono tym samym od surowych do niedawna zasad kalendarza inauguracji nowego trunku.
Tagi:

alkohol

alkohole

wermut

Partner:

2015-01-05
SKOMENTUJ

  
Podaj trzeci znak kodu diuEc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.