Styl Fryzury Jak zadbać o włosy zimą

Jak zadbać o włosy zimą?

Jak zadbać o włosy zimą?
[fot: Andrew Currie/CC/Flickr]

Zimą ciało zadbanego, nowoczesnego mężczyzny potrzebuje jeszcze więcej ochrony oraz naturalnie dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wspomnianej ochrony potrzebuje naturalnie zarówno Twoje ciało, Twój organizm (i mamy tu na myśli oczywiście odpowiednio skomponowaną dietę, w której nie zabraknie niezbędnych do właściwego funkcjonowania, witamin i minerałów) jak i... Twoje włosy. Zdziwiony?

Tak, tak, zimą również one, niesforne kosmyki, by utrzymać dobrą kondycję oraz piękny wygląd, wymagają od swoich właścicieli dodatkowych zabiegów mających na celu ochronę oraz zabezpieczenie delikatnej struktury przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. A jak tego dokonać? W jaki sposób zadbać o zdrowie naszych kosmyków właśnie w okresie zimowym? Na te, oraz szereg im podobnych pytań, znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Zacznijmy jednak od zdiagnozowania podstawowych, mogących pojawić się w okresie tej mroźnej pory roku, problemów. Pierwszym z nich, pojawiającym się w niemal 99% przypadków jest nadmierne przetłuszczanie się (zwłaszcza tych dłuższych) pasm. Bezsprzecznie wpływ na takie zachowanie kosmyków ma niska, panujące na dworze, temperatura. Pod jej wpływem skóra Twojej głowy ulec może bowiem wyziębieniu w skutek czego, tuż po wejściu do ciepłego pomieszczenie, naskórek dążyć będzie do jak najszybszej regeneracji. W jaki sposób? Oczywiście poprzez proces produkcji łoju skórnego, czyli popularnego „sebum”. To właśnie wyprodukowane przez gruczoły łojowe „sebum” przyczynia się do nadmiernego przetłuszczenia się Twoich kosmyków w okresie zimowym. Jak w takim razie postępować, by choć w małym stopniu zapobiegać wspomnianemu powyżej zachowaniu się gruczołów łojowych skóry? Najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym z możliwych zachowaniem jest zagwarantowanie skórze odpowiedniej ochrony przez wychłodzeniem. Poleca się więc przede wszystkim noszenie ciepłych okryć głowy takich jak kaptury czy też czapki. Niestety, wspomniane rozwiązanie posiada również swoje minusy.

W efekcie noszenia dodatkowych nakryć głowy Twoje włosy mogą bowiem ulec zelektryzowaniu. Niemniej jednak, jeśli pragniesz uniknąć tego do końca przyjemnego „efektu ubocznego” noszenia czapek czy też kapturów, radzimy Ci zastosowanie specjalnych lakierów utrwalających stworzonych właśnie do pielęgnacji włosów podczas okresu zimowego. Tego typu, kosmetyki z serii zimowej pomocne będą więc przy „ujarzmieniu” niesfornych kosmyków, a ponadto nadadzą one fryzurze objętość i elastyczności. Dodatkowy, niewątpliwy atut „zimowych lakierów” stanowi fakt, iż po zdjęciu naszego okrycia głowy, włosy samoistnie powrócą do ułożonego przez Ciebie kształtu.

Ponadto, w celu uniknięcia omawianego problemu włosów naelektryzowanych, radzimy Ci każdorazowe płukanie okrycia głowy po uprzednim wypraniu, w płynie do płukania tkanin. Dzięki temu prostemu zabiegowi Twoja czapka wykazywała będzie efekt antystatyczny, neutralizując tym samym ładunki znajdujące się bezpośrednio na jej powierzchni.

Kolejnym problemem trapiącym znaczą część mężczyzn jest problem wychodzenia na dwór w okresie zimowym z... mokrymi włosami. Powiedzmy sobie szczerze; takie zachowanie jest po prostu niedopuszczalne. Co jednak istotne, absolutnie nie możesz tłumaczyć się faktem, że Twoje włosy są krótkie i z pewnością, nawet wystawione na ujemną temperaturę po wejściu do ciepłego pomieszczenia, szybko wyschną. A dlaczego nie powinieneś praktykować tego typu zachowań? Pomijając fakt omówionego wcześniej wyziębienia skóry głowy oraz, co się z tym bezpośrednio wiąże, nadmiernej produkcji „sebum” przez gruczoły łojowe, Twoje włosy – wciąż mokre po wyjściu na zewnątrz – ulec mogą częściowemu zamarznięciu (naturalnie z racji na fakt, iż wciąż będą one mokre). Efektem owego zamarznięcia będzie więc przede wszystkim uszkodzenie struktury łodygi, a co się z tym wiąże, kosmyki staną się mniej odporne, łatwiej ulegać będą one łamaniu, przetłuszczaniu się, a ich struktura w szybkim czasie będzie po prostu postrzępiona.

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem wydawałoby się więc zwyczajne wysuszenie włosów przed wyjściem z domu, ale... No właśnie, zimowa pielęgnacja ma to do siebie, że nawet proste, wydawałoby się banalne metody pielęgnacji, wymagać będą od Ciebie nieco zaangażowania. Wracając jednak do tematu suszenia, jest on po prostu... odradzane. Dlaczego? Otóż gorące powietrze suszarki naraża skórę Twojej głowy na doznania kolejnej zmiany temperatur a to, jak już wiesz, prowadzić może do powstania nadmiernej ilości łoju skórnego. Jak w takim razie radzić sobie z zimowym zabiegiem suszenia pasm? Istnieją dwa wyjścia ze wspomnianej sytuacji. Po pierwsze, radzimy Ci po prostu zrezygnować z suszenia pasm pozwalając tym samym na samoczynne wyschnięcie włosów i wyjście z domu dopiero w momencie, kiedy to Twoje pasma będą już zupełnie suche. Jeśli jednak goni Cię czas, zaś poranne spóźnienie do pracy z całą pewnością nie zaowocuje uśmiechem na ustach Twojego pracodawcy warto, byś zaopatrzył się w suszarkę wyposażoną w jonizator. Ten typ urządzenia, dzięki strumieniowi wytwarzanych jonów, nie tylko zapewni dodatkową ochronę Twoich kosmyków, ale ponadto sprawi, że Twoje włosy staną się zdecydowanie bardziej odporne na przetłuszczanie oraz nadmierne elektryzowanie.

Choć pielęgnacja włosów w okresie zimowym z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych to jednak, zaopatrzony w odpowiednie kosmetyki oraz urządzenia, z całą pewnością będziesz w stanie zapewnić włosom pielęgnację i ochronę, na jaką zasługują. Nie zapominaj więc o noszeniu oraz płukaniu czapki w płynie do tkanin, jeśli pasma tego wymagają- stosuje specjalne, zimowe lakiery do włosów i nigdy nie wychodź z domu z wciąż mokrymi kosmykami. Ponadto w szafce Twojej łazienki miejsce zająć może suszarka z jonizatorem.

Tagi:

fryzury

handsome man

Partner:
Handsomeman
2011-12-01
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu P9Tbb
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.