Forma Zdrowie Dieta ketogeniczna zniszczy wątrobę i nerki, ale wykorzystuje się ją zarówno w medycynie jak i kultu...

Dieta ketogeniczna zniszczy wątrobę i nerki, ale wykorzystuje się ją zarówno w medycynie jak i kulturystyce

Dieta ketogeniczna zniszczy wątrobę i nerki, ale wykorzystuje się ją zarówno w medycynie jak i kulturystyce
[fot: A&A Photography / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)]

Dieta keto, poprzez niemal całkowite wyłączenie z niej węglowodanów, nie tylko wpływa na szybki spadek masy ciała, ale również zmniejsza uczucie głodu i łaknienia nawet przy stosunkowo restrykcyjnym ograniczeniu kalorii. - To dieta idealna dla kulturystów - przekonuje dr Mauro Di Pasquale z Toronto, były mistrz świata w trójboju siłowym. To on dostosował ją do potrzeb sportowców i dziś pracuje na stanowisku dyrektora medycznego Światowej Federacji Wrestlingu.

Sportowi dietetycy chwytali się za głowy, kiedy usłyszeli tezy dr Roberta Atkinsa, a później, w nieco zmodyfikowanej formie, dr Mauro Di Pasquale, którzy lansowali wysokotłuszczową, a przy tym niskowęglowodanową dietę.

Ich zdaniem produkty bogate w węglowodany, jak pieczywo, makarony, ziemniaki i inne produkty zbożowe powinny być zastępowane produktami bogatymi w tłuszcz lub białko, czyli mięsem, rybami, jakami i serami. Zalecali również spożywanie warzyw i owoców z niską zawartością węglowodanów jak choćby: sałaty, brokuł, ogórków, szpinaku, malin czy orzechów.

Główne założenia diety oparli na analizach antropologicznych plemion zbiercako-łowieckich. Naukowcy dowiedli, że dieta człowieka przed rewolucją neolityczną, czyli przed wynalezieniem rolnictwa składała się głównie z mięsa, ryb, warzyw zielonych, orzechów oraz owadów. Wysnuli z tego wniosek, że ewolucyjnie organizm człowieka jest przystosowany do takiej właśnie diety opartej na niskim poziome węglowodanów.

Zalety takiego sposobu odżywiania pierwsi docenili lekarze, którzy widzieli w niej metodę leczenia cukrzycy. Później zaczęto ją stosować w leczeniu również dzieci chorych na padaczkę. Zaobserwowano, że dieta ketogenna zmniejsza częstotliwość napadów, ale także wrażliwość na bodźce oraz poprawia koncentrację. Dlatego dziś próbuje się ją również stosować w leczeniu Alzheimera i stwardnienia rozsianego.

Spalaj się

Diety ubogie w węglowodany doprowadzają do wyczerpywania zapasów glikogenu w wątrobie indukują stan nazywany ketozą, czyli akumulacją ciał ketonowych w organizmie. Są one alternatywnym produktem utleniania wolnych kwasów tłuszczowych w wątrobie i mogą być wykorzystywane jako materiał energetyczny przez mózg, serce i inne tkanki. Krótko mówiąc, kiedy ciało pozbawione jest węglowodanów, z których może czerpać energię, przełącza się na tryb spalania tłuszczu.

Najnowsze badania wskazują na dużą skuteczność takiej diety w walce z otyłością. - Dieta keto, poprzez niemal całkowite wyłączenie z niej węglowodanów, nie tylko wpływa na szybki spadek masy ciała, ale również wpływa na zmniejszenie głodu i chęci na jedzenie nawet przy stosunkowo restrykcyjnym ograniczeniu kalorii – wynika z badania prowadzonego przez Alice Gibson z University of Sydney Medical School.

To właśnie spalanie tłuszczu przy jednoczesnym wyeliminowaniu uczucia głodu jest główną zaletą tej diety przy zrzucaniu zbędnych kilogramów i walce z otyłością.

Lekarze potwierdzili, że pacjenci stosujący się do założeń diety niskowęglowodanowej osiągali lepsze wyniki dotyczące utraty wagi, jak i zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia. Dodatkowo po kilku dniach stosowania diety człowiek wchodzi w stan euforyczny - tak oddziaływanie ketonów określają lekarze – ma doskonałe samopoczucie, jest wesoły, lekki.

Klasyczna dietę ketogenną stosuje się przez okres 2-3 miesięcy. Podczas jej stosowania 75-90 procent energii pochodzi z tłuszczu, natomiast pozostała ilość z białek i węglowodanów. Ten rodzaj diety wprowadzany jest po krótkotrwałym okresie głodówki. W ciągu dnia zjada się około 4 posiłków, które zawierają podobną ilość kalorii i związków odżywczych.

Bardziej radykalna wersja tej diety nazywana jest MCT. Zawiera większą ilość białka i węglowodanów w stosunku do klasycznej diety ketogennej, przy czym wywołuje ona w organizmie ketozę na podobnym poziomie.

Źródło: Wikipedia
Produkty zalecane Produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, podroby, smalec, ryby, jaja, masło, śmietana, sery. Produkty pochodzenia roślinnego o niskiej zawartości węglowodanów oraz niskim indeksie glikemicznym, np. sałata, kalafior, brokuły, szpinak, awokado, ogórki, pomidory.
Produkty niezalecane (należy spożywać w bardzo ograniczonej ilości) Żywność pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego o umiarkowanej zawartości węglowodanów i niskim indeksie glikemicznym, np. jogurty, maliny, wiśnie, orzechy
Produkty zabronione Produkty skrobiowe lub zbożowe, np. ziemniaki, ryż, makaron, kasza,
Pieczywo
Słodycze
Soki owocowe, napoje gazowane
Warzywa, owoce i inne produkty o wysokiej zawartości węglowodanów lub wysokim indeksie glikemicznym, np. kukurydza, buraki, winogrona, banany, pomarańcze, ananasy
Dzienny plan posiłków Menu
Śniadanie Jajecznica z dwóch jaj na boczku i smażonymi słupkami z zielonej papryki
Obiad Polędwiczki wieprzowe w sosie holenderskim z puree z kalafiora w maśle i świeżym szpinakiem
Kolacja Sałata z tuńczykiem, serem mozzarella, warzywami, zieleniną i majonezem

Idealnym źródłem białka jest mięso, które można jeść w dowolnych ilościach, nie tylko chude mięso, ale również warto sięgać ryby, jajka, żółty ser light. Ważne są również owoce.Te o słodkim, gęstym miąższu zawierają sporo węglowodanów, unikać należy więc spożywania śliwek, gruszek, brzoskwiń. Jeść można natomiast: jabłka, grejpfruty, truskawki.

Trzeba również uważać z warzywami. Dozwolone są: brokuły, brukselki, kalafior, cukinia, sałata, seler, szczypior, pomidor, ogórek, papryka. Najwięcej niepożądanych w tej diecie węglowodanów mają jednak ziemniaki i pataty.


NA DRUGIEJ STRONIE PRZECZYTASZ O TYM, JAK DIETA POMAGA W WYRZEŹBIENIU SYLWETKI

Przemysław Ciszak
2014-12-03
SKOMENTUJ

  
Podaj pierwszy znak kodu u7uth
KOMENTARZE
 • 4.12.14, 13:18:15

  ~ole!!

  Jeśli ktoś chce przejść na taką dietę, bardzo dobry artykuł na początek!
  odpowiedz
 • 13.02.15, 16:44:20

  ~Izialnka

  Witam wszystkich, jestem bardzo zadowolona ze w pore zrezygnowałam z tej diety. Na szczęście w porę odnalazłam dobrego dietetyka, który mi polecił alternatywe

  http://www.znanylekarz.pl/dietetyk/grudziadz
  odpowiedz
 • 8.05.15, 22:32:46

  Miszanga

  Przestrzegam przed ta dietą. Mi podniszczyła wątrobę.Pojawił się ból z prawej strony brzucha i na szczęście w porę się zorientowałem o co chodzi i zrezygnowałem z tej diety. Teraz leczę się preparatem z fosfolipidami ESSENTIX i po dłuższym czasie stosowania udało się wszystkie szkody naprawić. Więc przestrzegam jeszcze raz.
  odpowiedz
 • 23.05.16, 10:32:48

  ~AnnaBWA

  Dieta ketogeniczna wymaga wiele uwagi i wiedzy. A co myślicie o cyklicznej diecie ketogenicznej? http://bonavita.pl/cykliczna-dieta-ketogeniczna-cdk-cz-1-zasady-oraz-zalety-i-wady w niej jest więcej węglowodanów i może trduniejsza w stosowaniu, ale łatwiejsza do wytrzymania na niej :)
  odpowiedz
 • 16.11.16, 22:00:33

  ~Ciemnogród

  no cóż. Przecież ta dieta jest okropna. Tysiące producentów i wielkie koncerny produkujące "pyszności" z pszenicy i innych węglowodanów kategorycznie ją zabraniają. A Joe Friel się myli.
  Polecam ketotic.org z odnośnikami do badań naukowych z tej dziedziny. Jeszcze raz: nie opinii tylko do badań naukowych.
  odpowiedz
 • 7.04, 23:15:25

  ~krytykując debia

  Co ty pierdolisz.
  PIszesz ze jogurt zakazany
  a potem że z truskowksami
  debilu
  cukinia ma więcej ęgli niż 0,4 browara
  pajacu
  odpowiedz
 • 20.05, 16:49:41

  ~Bloodps

  Wypowiadają się ludzie co nie mieli nigdy z nią nic wspólnego, naczytali się czegoś w necie i myślą że wszystko wiedzą to jest dieta dla zaawansowanych, a nie dla pierwszej lepszej osoby bez żadnego pojęcia o tej diecie. Trzeba przestrzegać zasad inaczej sobie tylko zaszkodzisz. tak samo z resztą jest przy innych dietach.
  odpowiedz
 • 27.07, 16:26:34

  ~dr Jerzy

  Ja i moja żona jesteśmy na keto kilka lat. Wyleczyliśmy się z przewlekłych chorób. Wątroba i nerki super zdrowe. Ten, kto pisze, że ta dieta je niszczy niech poda jakieś źródła naukowe. Nie znajdzie. To zwykłe kłamstwo, które rozpuszczają trolle Wielkiej Farmy, bo dieta keto działa cuda!
  odpowiedz
 • 30.09, 13:25:19

  ~Bontus

  ~krytykując debia napisał(a):
  Co ty pierdolisz.
  PIszesz ze jogurt zakazany
  a potem że z truskowksami
  debilu
  cukinia ma więcej ęgli niż 0,4 browara
  pajacu


  Co za cymbał używa takich słów! Nie tylko cymbał ale jeszcze buket na dokładkę.
  odpowiedz
Sprawdź w WP.pl
 • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu