Forma Zdrowie Czerwone mięso
2014-11-26 06:07:00

Czerwone mięso. Doskonałe źródło białka i naturalny afrodyzjak. Pomoże ci zbudować masę mięśniową i zdobyć energię

1/4
Chcesz zbudować masę mięśniową? Pamiętaj o tym, by dieta była bogafa w białko.
fot: Fotolia

Ten rodzaj mięsa ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Bez wątpienia, to właśnie wołowina jest jednym z najlepszych źródeł protein, niezbędnych podczas intensywnego cyklu treningowego nastawionego na budowę masy. Z drugiej strony, czerwone mięso zawiera dużo tłuszczu. W tej kategorii niestety przegrywa z popularną piersią z kurczaka. Dietetycy zalecają zatem umiar. Dietę trzeba zrównoważyć, a źródła białka zróżnicować. W ten sposób najszybciej uzyskamy najlepsze wyniki, nie ryzykując przy tym nowotworem lub zawałem.

Podział mięsa na białe i czerwone związany jest głównie z zawartością tłuszczu. Chude, białe mięso, to przede wszystkim kurczak, indyk, królik oraz coraz bardziej dostępny struś. Czerwone natomiast to wołowina, cielęcina, baranina, konina, kaczka i gęś.

Wielu dietetyków jednak zachwala czerwone mięso. Podkreślają jednak, by zwracać uwagę, czy kupujemy to, w miarę możliwości chude.

- Tym, co spowodowało nagonkę na czerwone mięso jest przede wszystkim tłuszcz. Pamiętajmy jednak, że po pierwsze  w ciągu ostatnich lat sposób hodowli zwierząt się zmienił i nie są one aż tak tłuste, a po drugie, że w czasie obróbki posiłku można pozbyć się zbędnego tłuszczu - tłumaczy dietetyk Beata Konieczny. - Stek można na przykład wysmażyć na patelni, a tłuszcz odsączyć.

Uważaj, co i jak jesz

Dietetyczka przypomina, że już w sklepie warto się zastanowić, nad tym co kupujemy. Szczególnie poleca cielęcinę i jagnięcinę - jeśli chodzi o czerwone mięso, one są najchudsze. Jeśli mamy nieco ograniczony budżet możemy wybrać wołowinę - najlepiej polędwicę.  - Sto gramów polędwicy to ponad dwadzieścia gramów białka i ponad sto kilokalorii. Tłuszcze stanowią jedynie dwa gramy - wylicza dietetyczka.

Na drugiej stronie dowiesz się co jest największą zaletą czerwonego mięsa

Jan Bluz
SKOMENTUJ

  
Podaj trzeci znak kodu c9LWl
KOMENTARZE
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu