Forma Fitness Jak dobrać odpowiednią długość nart

Jak dobrać odpowiednią długość nart?

Zasady doboru długości nart zmieniają się wraz ze zmianą techniki narciarskiej. Pojawienie się nart karwingowych spowodowało skrócenie ich długości, zmiany w kształcie i sposobie jazdy.

Istnieje wiele reguł związanych z odpowiednią długością nart - oto podstawowe:

 • Im krótsze narty, tym łatwiej jest na nich skręcać, ale jednocześnie są mniej stabilne przy większych prędkościach i na twardych stokach.
 • Narty dłuższe są trudniejsze do skręcania, ale bardziej stabilne w trudnych warunkach.
 • Odnoszenie długości nart do wzrostu narciarza ma sens przy założeniu typowej budowy ciała.
 • Narciarze bardzo szczupli lub wręcz przeciwnie o masywnej budowie ciała powinni raczej dobierać długość nart w zależności od wagi ciała.

fot. Landie.pl

Przy wyborze pary nart dla siebie warto jest uwzględnić również nasz poziom zaawansowania – jest to główne kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze nart.

1. Narciarz początkujący

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem lub uprawiasz je już od jakiegoś czasu, ale największą przyjemność sprawia Ci spokojna jazda po dobrze przygotowanych niebieskich trasach. Potrzebujesz nart rekreacyjnych, które są łatwe do prowadzenia i dają Ci poczucie bezpieczeństwa. Narty rekreacyjne łatwo skręcają i dobrze trzymają w średniowymagającym terenie.

Rekomendacje:

 • Deski początkujących narciarzy powinny sięgać brody.
 • Zacznij od rekreacyjnych modeli nart tzw. all-mountain
 • Spróbuj rekreacyjnych modeli nart, karwingowych jeśli lubisz wycinać skręty lub jeździsz po twardych, oblodzonych trasach

2. Narciarz średniozaawansowany

Spędziłaś lub spędziłeś już kilka sezonów na nartach, pracując samodzielnie lub z pomocą instruktora nad swoją techniką. Potrafisz dobrze kontrolować prędkość, z którą jeździsz. Czujesz się pewnie na czerwonych trasach i łatwiejszych czarnych. Możesz już zacząć rozwijać umiejętności jazdy po stromych stokach, muldach i poza trasą. Potrzebujesz nart, które dobrze reagują na twoje polecenia, mają dobre trzymanie krawędzi ale jednocześnie nadal wybaczają małe niedoskonałości techniczne.

Rekomendacje:

 • Średniozaawansowani na nartach sięgających nosa
 • Masz do dyspozycji średniozaawansowaną część każdej półki nart zaczynając od nart karwingowych a na nartach off-piste kończąc.

3. Narciarz-ekspert

Jesteś na szczycie hierarchii narciarskiej. Zjeżdżasz pewnie, szybko i agresywnie po najbardziej stromych i wymagających stokach. Lubisz ciąć na krawędziach z dużą prędkością po wyratrakowanych trasach i zsuwasz się miękko w dziewiczym puchu. Potrzebujesz wysokiej klasy, doskonale reagujących nart na odpowiadającym ci poziomie.

Rekomendacje:

 • Narciarze-eksperci jeżdżą na nartach sięgających ich czoła.
 • Możesz wybierać z górnych półek w każdym rodzaju nart – konkretny wybór zależy od Twoich preferencji: jazdy po trudnych przygotowanych trasach, jazdy w puchu, w snow-parku czy wszystkiego tego razem w ciągu jednego dnia.
 • Twoje narty powinny być raczej zestawem 2-3 par nart, każdej doskonale dopasowanej do konkretnego rodzaju jazdy.

Odpowiednie przeliczenie wagi ciała do długości nart przedstawiliśmy w tabeli poniżej:

Jak dobrać długość nart
Waga (w kg):oddodługość nart (w cm)

50 56 145

57 62 150

63 67 155

68 74 160

75 81 165
82 i więcej -
170

 

Wybór odpowiednich dla nas nart to z jednej strony pozornie skomplikowany proces, z drugiej bogactwo możliwości, które oferują nam sklepy narciarskie i wypożyczalnie sprzętu zimowego, daje pewność, że w końcu znajdziemy idealną dla nas parę. Jest to tylko kwestia czasu... no i pieniędzy.

1. Narciarz początkujący
Dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem lub uprawiasz je już od jakiegoś czasu, ale największą przyjemność sprawia Ci spokojna jazda po dobrze przygotowanych niebieskich trasach. Potrzebujesz nart rekreacyjnych, które są łatwe do prowadzenia i dają Ci poczucie bezpieczeństwa. Narty rekreacyjne łatwo skręcają i dobrze trzymają w średniowymagającym terenie.
Rekomendacje:
-Zacznij od rekreacyjnych modeli nart „all-mountain”
-Spróbuj rekreacyjnych modeli nart, karwingowych jeśli lubisz „wycinać” skręty lub jeździsz po twardych, oblodzonych trasach
2. Narciarz średniozaawansowany
Spędziłaś lub spędziłeś już kilka sezonów na nartach, pracując samodzielnie lub z pomocą instruktora nad swoją techniką. Potrafisz dobrze kontrolować prędkość, z którą jeździsz; czujesz się pewnie na czerwonych trasach i łatwiejszych czarnych. Możesz już zacząć rozwijać umiejętności jazdy po stromych stokach, muldach i poza trasą. Potrzebujesz nart, które dobrze reagują na Twoje polecenia, mają dobre trzymanie krawędzi ale jednocześnie nadal wybaczają małe niedoskonałości techniczne.
Rekomendacje:
-Masz do dyspozycji „średniozaawansowaną” część każdej półki nart zaczynając od nart karwingowych a na nartach off-piste kończąc.

3. Narciarz-ekspert
Jesteś na szczycie hierarchii narciarskiej. Zjeżdżasz pewnie, szybko i agresywnie po najbardziej stromych i wymagających stokach. Lubisz ciąć na krawędziach z dużą prędkością po wyratrakowanych trasach i zsuwasz się miękko w dziewiczym puchu. Potrzebujesz wysokiej klasy, doskonale reagujących nart na odpowiadającym Ci poziomie.
Rekomendacje:
-Możesz wybierać z górnych półek w każdym rodzaju nart – konkretny wybór zależy od Twoich preferencji: jazdy po trudnych przygotowanych trasach, jazdy w puchu, w snow-parku czy wszystkiego tego razem w ciągu jednego dnia.
-Twoje narty powinny być raczej zestawem 2-3 par nart, każdej doskonale dopasowanej do konkretnego rodzaju jazdy.

Tagi:

sport

konkurs

narty

forma

długość nart

Partner:
Andrzej Peszek
2014-01-07
SKOMENTUJ

  
Podaj czwarty znak kodu QmTee
KOMENTARZE
Ekspert radzi

Tomasz Gać - trener osobisty, fizjoterapeuta i specjalista przygotowania motorycznego. Właściciel firmy świadczącej usługi z zakresu treningu indywidualnego i poradnictwa dietetycznego.      

Strona autora Zobacz porady
Sprawdź w WP.pl
 • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu