Forma Ekspert radzi Co jaki czas zmieniać plan treningowy?
Ekspert radzi

Co jaki czas zmieniać plan treningowy?

Plan treningowy to zestaw ćwiczeń ułożonych w serie, wykonywanych z odpowiednim obciążeniem i w odpowiednich przerwach wypoczynkowych. Ich celem jest bodźcowanie mięśni, układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego tak aby podnosić na wyższy poziom określone cechy i zdolności. Po pewnym czasie układy, receptory i mięśnie przyzwyczajają się do powtarzających się bodźców. Aby dalej osiągać progres należy zmienić plan treningowy, może to być zamiana kolejności lub rodzaju ćwiczeń, zmiana przerw wypoczynkowych, zmiana obciążeń lub systemu treningowego. Czas po jakim powinniśmy to zrobić zależy indywidualnie od każdego ćwiczącego, bardziej doświadczeni zawodnicy widzą kiedy trening staje się mniej efektywny, Ci początkujący powinni zmieniać plan co 6-8tyg.

SKOMENTUJ PORADĘ:

  
Podaj pierwszy znak kodu RGTqc
KOMENTARZE
  • 2015-01-28
    00:25

    ~kt7

    Można bez problemu ćwiczyć lata z tym samym zestawem ćwiczeń - trzeba jedynie zwiększać obciążenie. Zresztą, większość osób ćwiczących 3-4 ćwiczeniami po 3-5 serii na trening nie dałaby rady w planie, w którym ćwiczeń głównych jest 9-11, po 3 serie. Taka prawda.
Ekspert radzi

Tomasz Gać - trener osobisty, fizjoterapeuta i specjalista przygotowania motorycznego. Właściciel firmy świadczącej usługi z zakresu treningu indywidualnego i poradnictwa dietetycznego.      

Strona autora Zobacz porady
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu