Podwójny tata – radość czy powód do niepokoju?

Wiele par marzy o tym, by ich dziecko miało rodzeństwo. Niezależnie od tego czy druga ciąża Twojej partnerki  była planowana czy nie, Wasza radość z powodu przyjścia na świat maleństwa powinna być równie wielka. Na dziecko – jak to mówią – nigdy nie ma dobrego momentu. Zawsze będzie mnóstwo pracy, prywatnych i zawodowych planów, niezrealizowanych marzeń – nie ma czasu na takie przemyślenia! Choć pierwsza informacja może być dla mężczyzny szokiem, dalej wcale nie jest dużo łatwiej.  

Drugie dziecko. Czy na pewno będzie łatwiej?

Na wspomnienie  ile nerwów i wysiłku kosztowała cię poprzednia ciąża Twojej partnerki zaczynasz mieć obawy czy sobie poradzisz? W dodatku starsze dziecko również potrzebuje Waszej  uwagi. Martwisz się czy znajdziecie jeszcze czas dla siebie? Nie przejmuj się – takie wątpliwości to naturalna reakcja na zmiany w życiu. Zamiast tego przypomnij sobie te radosne chwile. Pamiętasz, gdy dziecko pierwszy raz powiedziało do Ciebie “tato” lub gdy byłeś dumny, gdy zaczęło jeździć na rowerku? 

Liczy się doświadczenie…

Niektórzy mówią, że trening czyni mistrza. Czy podobnie jest z ojcostwem? Pamiętaj, że jako ponowny tata nie musisz się już bać, że nie wiesz, jak kąpać, przewijać czy karmić dziecko. Wiele z tych rzeczy z pewnością jeszcze pamiętasz. Przy drugim dziecku wszystko powinno Ci pójść znacznie łatwiej i szybciej. Korzystasz już przecież z wcześniejszych doświadczeń. Niech nie przeraża Cię wizja braku czasu. Może się okazać, że przy drugim dziecku będziesz miał go nieco więcej…

Zazdrosne rodzeństwo – nowa sytuacja w domu

Jedną rzeczą, która z pewnością od tej pory będzie inna, to relacje w domu. Starsze dzirecko, które do tej pory było oczkiem w głowie rodziców, jedynakiem, może być nieco zazdrosne. Dla niego nowa siostra czy brat to sytuacja, której jeszcze nie było . W momencie przyjścia na świat nowego członka rodziny wszystko stanie na głowie – również w oczach rodzeństwa. Starsze dziecko może odczuć brak uwagi. Nie pozwól, by poczuło się gorsze lub odtrącone. 

Gdy nowy maluch dołączy do Waszego domu nie trać zainteresowania starszym potomkiem. Najlepiej będzie, gdy wraz z partnerką będziecie się zmieniać w opiece nad młodszym i starszym dzieckiem – tak, by każda pociecha miała okazję pobyć zarówno z mamą, jak i z tatą. Zabieraj starsze dziecko na spacery i różne wyprawy. Niech wie, że jest dla Ciebie bardzo ważne. Bardzo ważna będzie również rozmowa z maluchem – o uczuciach, wątpliwościach, radosnej przyszłości. Nie szczędź też dziecku słów i zapewnień miłości, opowiadaj o tym,co je czeka, gdy braciszek lub siostrzyczka będą się z nim bawić.

Zwróć uwagę na swoją partnerkę

Narodziny drugiego dziecka to spore wyzwanie dla całego domu, ale i zamieszanie. Zaaferowany opieką nad niemowlęciem nie zapominaj o wsparciu dla swojej partnerki. Zadbaj o to, by jej dodatkowe kilogramy nie były dla niej powodem spadku samopoczucia. Wspieraj ją pomocną dłonią i dobrym humorem. Postaraj się również znaleźć czas dla Was razem oraz dla każdego z osobna. Poproście o wsparcie babcię czy nianię i od czasu do czasu wyjdźcie też gdzieś tylko we dwoje. Ustalcie wspólne obowiązki i wyznaczcie sobie czas dla bycia w samotności. W końcu każdy tego potrzebuje. Pamiętajcie, że najważniejsza jest dobra organizacja domowego życia. Wiele rzeczy z pewnością da się pogodzić.