Samotny mężczyzna jedzący posiłek

Planujesz zostać ojcem? Zwróć uwagę na to, co jesz!

Nie wiem czy wiesz, ale to, co je przyszły tata, może mieć wpływ na jakość jego nasienia. Jeśli chcesz uniknąć problemów z poczęciem dziecka, powinieneś zadbać o dietę. Zawartość tego, co znajduje się na talerzu przyszłego ojca, jak twierdzą dietetycy, powinna być bogata w selen, magnez, cynk, witaminę E i C. Mikroelementy te mają ogromny wpływ na potencję, jakość nasienia oraz jego ilość. Pamiętaj, że starając się o dziecko to nie tylko partnerka powinna zadbać o prawidłową dietę, dotyczy to również mężczyzny.

Czytaj dalej

Mężczyzna z zaadoptowaną córką

Adopcja – ważna rola taty w życiu dziecka

Adopcja dziecka to trudny moment w życiu obydwojga partnerów. Trudno powiedzieć komu jest łatwiej wejść w rolę rodzica. Wszystko zależy od wielu czynników. Między innymi od tego jak wyglądały wcześniejsze doświadczenia adoptowanego dziecka. Wpływ będzie miało m. in złe traktowanie przez ojca lub matkę a także wiek pociechy. 

Czytaj dalej

Kobieta pracująca przy laptopie

Mama w pracy. Jak widzi to tata?

Po etapie macierzyństwa  mamy mają dziś trzy możliwości: powrót na swoje dawne stanowisko, znalezienie pracy przez Internet lub założenie swojego biznesu. Rozwój internetu przyniósł nowe możliwości dla rozwoju własnego biznesu. Z czasem mógłby on przynosić spore zyski i dużą dawkę satysfakcji.

Mama w biznesie

Mamom, zakopanym dotąd po uszy w pieluszkach, bardzo często tego właśnie potrzeba. Jeżeli więc Twoja żona czy partnerka, mimo wcześniejszych deklaracji zajęcia się dzieckiem “na pełny etat”, zaczyna wspominać o podjęciu pracy – nie staraj się wypierać z nie tych potrzeb. Nie przekonuj jej, że finansowo dajecie radę i że to niepotrzebne. Stawiając sprawę w ten sposób, dla niej jesteś egoistą. Jeżeli praca jest dla niej ważna, daje poczucie satysfakcji i samorealizacji – nie odradzaj jej tego! Postaraj się pomóc jej w podjęciu decyzji korzystnej nie tylko dla Ciebie, ale również dla niej i całej Waszej rodziny!

Czytaj dalej

Rozwód rodziców. Aktywność taty w życiu dziecka

Po rozwodzie rodziców rodziców kontakty ojca z dzieckiem zazwyczaj są rzadsze – to naturalne. Rodzice nie mieszkają już razem i jakoś trzeba podzielić się obowiązkami. Rozstałeś się ze swoją partnerką? Dziecko nie może na tym ucierpieć! Zastanów się jak mógłbyś spędzić z nim wspólnie czas. Wielu mężczyzna po rozwodzie stara się zaimponować dziecku (oraz jego … Czytaj dalej

Niemowle na rękach mężczyzny

Czego boi się młody tata

Pomimo tego, że to kobieta nosi ciążę, rodzi dziecko i w większym stopniu – przynajmniej na początkowym etapie życia dziecka – opiekuje się nim, nie oznacza, że ojca nie obejmuje rodzinna rewolucja. Ciąża i poród dla obojga rodziców jest czymś tajemniczym i nowym.

Strach ma wielkie oczy

Wchodząc w nową sytuację, wątpliwości są naturalną rzeczą. W końcu zwykle najbardziej boimy się tego, co nieznane i tajemnicze. Lęk i obawy nie ustają nawet w chwili, gdy poród już się odbył. Prawdziwa szkoła życia dopiero się tak naprawdę zaczyna. Ojcowskie obawy nie świadczą o niedojrzałości.  Wręcz przeciwnie – oznaczają, że nowy tata podchodzi odpowiedzialnie do swoich nowych obowiązków i powiększającej się rodziny.

Czytaj dalej

Rola ojca w życiu córki. Jaki ma wpływ na jej przyszłość?

Dla córki tata zrobi wszystko – taka jest prawda! Od chwili urodzenia, dziewczynka staje się w oczach ojca małą księżniczką. Od tej pory mężczyzna zaczyna robić rzeczy, o jakie wcześniej nawet by się nie podejrzewał – zbiera kwiatki na łące, łapie motyle  i zaplata warkocze. Czego się nie robi dla uśmiechu ukochanej córeczki, prawda? Dlaczego faceci tak wariują na punkcie swoich córek? Może dlatego, że to dla nich tata jest pierwszym wzorem – najprzystojniejszym, najsilniejszym, najwspanialszym, najmądrzejszym mężczyzną.

Czytaj dalej

Ojciec śpiący z noworodkiem

Urlopy dla tatusiów. Ojcowie wkraczają w rolę opiekunów

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy od 2010 roku dostępne są płatne urlopy dla ojców. Z urlopu ,,ojcowskiego” mogą skorzystać mężczyźni, których  dziecko nie przekroczyło 12 miesiąca życia. Od 2012 r. urlop będzie wynosił aż 2 tygodnie. Niewykorzystany urlop ojcowski bezpowrotnie przepada. Warto więc wykorzystać okazję do spędzenia tych kilku chwil ze swoją pociechą. Tata może także odciążyć swoją partnerkę podejmując opiekę nad dzieckiem w domu. Jeśli mama wykorzystała wcześniej 14 tygodni macierzyńskiego, to tata może spędzić z maluchem kolejne 6 tygodni w ramach urlopu tacierzyńskiego. Ojciec może zatem spędzić z dzieckiem w sumie aż 7 tygodni.

Czytaj dalej

Ojciec bawi się z córką

Chcesz, by Twoje dziecko było towarzyskie? Spędzaj z nim czas!

Czy wiesz dlaczego jako ojciec powinieneś – przynajmniej od czasu do czasu – zajmować się samodzielnie dzieckiem? Okazuje się, że niemowlęta, którym tata poświęca więcej uwagi są bardziej towarzyskie. Budowanie więzi między dzieckiem a ojcem wpływa pozytywnie na rozwój pociechy. Pokazuj dziecku świat, tłumacz i opowiadaj – o chmurkach, ptaszkach, listkach i samochodach. Uważasz, że to nie ma sensu, bo dziecko i tak nie zrozumie? Nieprawda! Dla rozwoju malucha wystarczy, że słyszy twój głos. Mów do niego podczas gotowania, zabawy czy wspólnego spaceru.

Czytaj dalej

Ojciec z dzieckiem w górach nad jeziorem

Możesz być dobrym tatą. Wystarczy tylko chcieć!

Jeśli od początku ciąży swojej partnerki i 9 miesięcy oczekiwań angażowałeś się w świat w swojej powiększającej się rodziny a mimo wszystko na koniec czujesz, że wszystko jest inaczej, niż sobie zaplanowałeś, nie przejmuj się! To całkiem normalne. Uczestnicząc w przygotowaniach (od wizyt u lekarza po zakupy dziecięcych ciuszków i bucików) wyobrażasz sobie świat, w którym będziesz mistrzem wśród ojców. Na koniec wiesz już niemal wszystko o karmieniu, przewijaniu czy kąpaniu. Wiesz, kiedy można wyjść na pierwszy spacer, jak ubrać malca i jakich miejsc unikać a mimo tego, gdy przyjście dziecka na świat dzieje się naprawdę czujesz, że wszystko jest nie tak… Jak sobie z tym radzić?

Czytaj dalej