Możesz być dobrym tatą. Wystarczy tylko chcieć!

Jeśli od początku ciąży swojej partnerki i 9 miesięcy oczekiwań angażowałeś się w świat w swojej powiększającej się rodziny a mimo wszystko na koniec czujesz, że wszystko jest inaczej, niż sobie zaplanowałeś, nie przejmuj się! To całkiem normalne. Uczestnicząc w przygotowaniach (od wizyt u lekarza po zakupy dziecięcych ciuszków i bucików) wyobrażasz sobie świat, w którym będziesz mistrzem wśród ojców. Na koniec wiesz już niemal wszystko o karmieniu, przewijaniu czy kąpaniu. Wiesz, kiedy można wyjść na pierwszy spacer, jak ubrać malca i jakich miejsc unikać a mimo tego, gdy przyjście dziecka na świat dzieje się naprawdę czujesz, że wszystko jest nie tak… Jak sobie z tym radzić?

Co ze mną nie tak?

Początkujący tatusiowie zwykle nie radzą sobie ze wszystkimi zmianami, które zachodzą w ich życiu – to normalne.. Nie każdy mężczyzna od razu i na zawołanie potrafi zmienić się z czułego męża i tatusia. Nie martw się tym! To całkiem normalne. Z pewnością, gdy opadną pierwsze emocje i przyzwyczaisz się do nowej sytuacji w domu, po kilku spędzonych z malcem chwilach, pokochasz go jak nikogo innego na świecie.

Mężczyzna na drugim planie

Początkujący ojcowie najbardziej nie są przygotowani na to, że nagle zmienia się ich status w domu – schodzą na dalszy plan. Babcia i dziadek zachwycają się wnukiem, a znajomi podziwiają głównie żonę. Dla Ciebie zaczyna brakować miejsca. A najgorsze jest to, że również w relacjach z partnerką! 

Wspólne posiłki i odpoczynek zmieniają się na czas spędzony w samotności lub… we trójkę. Martwisz się jak od teraz będą wyglądały Wasze relacje? Wszystko zależy od Ciebie! Pokaż, że chcesz być częścią rodziny! Włączaj się w obowiązki związane z malcem a Twoja partnerka z pewnością to zauważy poświęcając Ci więcej czasu. Pomagaj przy karmieniu, przewijaniu, usypianiu, kąpaniu, wychodź z inicjatywą! Zaproponuj, że tym razem to Ty wyprasujesz dziecięce ubranka! Twoja partnerka zyska chwilę oddechu i lepszy nastrój, który z pewnością pozytywnie wpłynie na Wasz związek.

Troska o rodzinę i o związek

Czujesz, że po narodzinach Waszego dziecka żona spycha Cię na margines spędzając z Tobą zbyt mało czasu? Porozmawiaj z nią o tym! Partnerka z pewnością okaże Ci więcej zainteresowania, gdy powiesz jej jak bardzo Ci na tym zależy. 

Gdy babcia lub ciocia chcą zabrać pociechę na spacer, pozwólcie na to! Zamiast nadrabiać w tym czasie prace domowe wyjdźcie jednak gdzieś razem, porozmawiajcie lub obejrzyjcie film. Pamiętaj, że podstawą szczęśliwej rodziny są szczęśliwi rodzice. Początek rodzicielstwa to czas, w którym musicie znaleźć dla siebie mnóstwo zrozumienia. Gdy widzisz, że żonie jest ciężko, pokaż, że jesteś, że może na Ciebie liczyć. To umocni Waszą relację. Zapytaj swojej partnerki kiedy powinieneś wziąć urlop ojcowski. Czy wówczas, gdy ona wróci do pracy czy może teraz, gdy obydwoje uczycie się życia w obliczu tak wielu zmian…

Podejmij wyzwanie. Zostań z dzieckiem sam na sam!

Szukaj okazji by zostać z dzieckiem sam na sam. Dzięki temu zrozumiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Zaproponuj żonie wyjście z koleżankami na zakupy, do kosmetyczki czy do kawiarni. Pokaż, że potrafisz zapewnić rodzinie bezpieczeństwo i stabilizację. Nie bój się okazywać dziecku swoich uczuć – przytulaj, głaskaj, mów do niego. Nie traktuj malucha jako obowiązek. Spędzaj z nim czas mając na względzie budowanie więzi na całe życie. Bawiąc się wspólnie odkryj w sobie dziecko, ale też prawdziwego rodzica.  Pokaż, że jesteś tuż obok i czujesz się dobrze przygotowany do roli ojca.