Mężczyzna z zaadoptowaną córką

Adopcja – ważna rola taty w życiu dziecka

Adopcja dziecka to trudny moment w życiu obydwojga partnerów. Trudno powiedzieć komu jest łatwiej wejść w rolę rodzica. Wszystko zależy od wielu czynników. Między innymi od tego jak wyglądały wcześniejsze doświadczenia adoptowanego dziecka. Wpływ będzie miało m. in złe traktowanie przez ojca lub matkę a także wiek pociechy. 

Czytaj dalej

Rola ojca w życiu córki. Jaki ma wpływ na jej przyszłość?

Dla córki tata zrobi wszystko – taka jest prawda! Od chwili urodzenia, dziewczynka staje się w oczach ojca małą księżniczką. Od tej pory mężczyzna zaczyna robić rzeczy, o jakie wcześniej nawet by się nie podejrzewał – zbiera kwiatki na łące, łapie motyle  i zaplata warkocze. Czego się nie robi dla uśmiechu ukochanej córeczki, prawda? Dlaczego faceci tak wariują na punkcie swoich córek? Może dlatego, że to dla nich tata jest pierwszym wzorem – najprzystojniejszym, najsilniejszym, najwspanialszym, najmądrzejszym mężczyzną.

Czytaj dalej

Ojciec śpiący z noworodkiem

Urlopy dla tatusiów. Ojcowie wkraczają w rolę opiekunów

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy od 2010 roku dostępne są płatne urlopy dla ojców. Z urlopu ,,ojcowskiego” mogą skorzystać mężczyźni, których  dziecko nie przekroczyło 12 miesiąca życia. Od 2012 r. urlop będzie wynosił aż 2 tygodnie. Niewykorzystany urlop ojcowski bezpowrotnie przepada. Warto więc wykorzystać okazję do spędzenia tych kilku chwil ze swoją pociechą. Tata może także odciążyć swoją partnerkę podejmując opiekę nad dzieckiem w domu. Jeśli mama wykorzystała wcześniej 14 tygodni macierzyńskiego, to tata może spędzić z maluchem kolejne 6 tygodni w ramach urlopu tacierzyńskiego. Ojciec może zatem spędzić z dzieckiem w sumie aż 7 tygodni.

Czytaj dalej

Ojciec bawi się z córką

Chcesz, by Twoje dziecko było towarzyskie? Spędzaj z nim czas!

Czy wiesz dlaczego jako ojciec powinieneś – przynajmniej od czasu do czasu – zajmować się samodzielnie dzieckiem? Okazuje się, że niemowlęta, którym tata poświęca więcej uwagi są bardziej towarzyskie. Budowanie więzi między dzieckiem a ojcem wpływa pozytywnie na rozwój pociechy. Pokazuj dziecku świat, tłumacz i opowiadaj – o chmurkach, ptaszkach, listkach i samochodach. Uważasz, że to nie ma sensu, bo dziecko i tak nie zrozumie? Nieprawda! Dla rozwoju malucha wystarczy, że słyszy twój głos. Mów do niego podczas gotowania, zabawy czy wspólnego spaceru.

Czytaj dalej

Ojciec z dzieckiem w górach nad jeziorem

Możesz być dobrym tatą. Wystarczy tylko chcieć!

Jeśli od początku ciąży swojej partnerki i 9 miesięcy oczekiwań angażowałeś się w świat w swojej powiększającej się rodziny a mimo wszystko na koniec czujesz, że wszystko jest inaczej, niż sobie zaplanowałeś, nie przejmuj się! To całkiem normalne. Uczestnicząc w przygotowaniach (od wizyt u lekarza po zakupy dziecięcych ciuszków i bucików) wyobrażasz sobie świat, w którym będziesz mistrzem wśród ojców. Na koniec wiesz już niemal wszystko o karmieniu, przewijaniu czy kąpaniu. Wiesz, kiedy można wyjść na pierwszy spacer, jak ubrać malca i jakich miejsc unikać a mimo tego, gdy przyjście dziecka na świat dzieje się naprawdę czujesz, że wszystko jest nie tak… Jak sobie z tym radzić?

Czytaj dalej

Płaczący chłopiec na rękach ojca

Relacje ojca z synem. Którzy chłopcy najbardziej niegrzeczni?

Długie godziny, które ojcowie spędzają w pracy, mogą wiązać się z problemami z zachowaniem u ich synów – sugerują ostatnie badania. Chłopcy w wieku 5-10 lat, których ojcowie spędzali w pracy ponad 55 godzin tygodniowo, wykazywali częściej zachowania agresywne. – Jest to ważne odkrycie, gdyż istnieje mało badań analizujących godziny pracy ojców – skomentowała australijskie badania … Czytaj dalej