Jeżeli chcesz zbudować formę i poprawić swoją sprawność fizyczną, warto rozważyć trening EMS. Elektryczna stymulacja może pomóc w ujędrnieniu i wzmocnieniu Twoich mięśni. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest trening EMS, jak działa i jakie korzyści może przynieść.
Spis treści:
- Co to jest trening EMS?
- Jak działa trening EMS?
- Jakie są korzyści z trenowania metodą EMS?
- Jak często należy trenować EMS, aby osiągnąć pożądane rezultaty?
- Jak przebiega typowy trening EMS?
- Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonywania treningu EMS?
- Podsumowanie: Trening EMS – zdrowy, ale tylko z rozsądkiem…
Co to jest trening EMS?
Termin EMS pochodzi od angielskiego electrical muscle stimulation i oznacza po prostu elektryczną stymulację mięśni. Jest to metoda, w której do pobudzania mięśni wykorzystuje się impulsy elektryczne. Można to robić ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia. Trening EMS istnieje od ponad 100 lat. Pierwotnie został opracowany w celu pomocy pacjentom z paraliżem lub innymi chorobami mięśni. Obecnie jest on jednak powszechniej stosowany jako narzędzie do osiągania lepszych wyników sportowych.
Jak działa trening EMS?
Trening EMS działa poprzez stymulację mięśni impulsami elektrycznymi. Umieszczone na skórze elektrody zmuszają mięśnie do skurczu. Impulsy elektryczne naśladują sygnały, które mózg wysyła do mięśni, aby te się poruszały. Mięśnie kurczą się i rozluźniają jak podczas normalnej aktywności. Trening EMS może być wykonywany ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia. Urządzenie jest zwykle noszone w formie specjalnej kamizelki w trakcie wykonywanych ćwiczeń. Poprzez wielokrotne kurczenie i rozluźnianie mięśni, trening EMS może wpływać na poprawę napięcia i siły mięśni. Pomoże również zwiększyć przepływ krwi do mięśni i ujędrnić ciało.
Jakie są korzyści z trenowania metodą EMS?
Istnieje wiele potencjalnych korzyści wynikających z treningu EMS. Może on znacząco pomóc w budowaniu formy poprzez:
- wspomaganie procesu treningowego;
- zwiększanie siły i wydolności mięśniowej;
- poprawę ruchomości stawów;
- zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej;
- utrzymanie optymalnego poziomu energii;
- polepszenie ogólnego samopoczucia;
- wsparcie w leczeniu kontuzji.
Ponadto, trening EMS jest sposobem na sporą oszczędność czasu. Jedna sesja treningowa EMS może przynieść takie same korzyści jak kilka godzin tradycyjnego podnoszenia ciężarów. Nawet 20-minutowa sesja może być efektywnym treningiem, ponieważ impulsy elektryczne szybciej zmuszają mięśnie do skurczu. Trening EMS jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce szybko poprawić swoją formę i kondycję. Znacząco oszczędza czas, a wykonywany w odpowiednich proporcjach z czasem na regenerację, jest skuteczną metodą, przynoszącą wiele potencjalnych korzyści
Jak często należy trenować EMS, aby osiągnąć pożądane rezultaty?
Najlepsze wyniki osiąga się wykonując treningi EMS maksymalnie do 2 razy w tygodniu. Pozwoli to na znaczną poprawę formy i sprawności fizycznej zachowując odpowiedni czas na regenerację mięśni. Jeżeli jesteś początkującym w tego rodzaju treningach, zacznij od jednej sesji w tygodniu, aby przyzwyczaić się do odczuwania elektrycznej stymulacji mięśni i zapewnić organizmowi odpowiedni poziom regeneracji. Następnie możesz zwiększyć częstotliwość treningów. Trening EMS jest doskonałym sposobem na szybkie i skuteczne osiągnięcie dobrej formy. Może pomóc w poprawieniu napięcia mięśniowego, siły i ruchomości stawów przy jednoczesnej redukcji poziomu tkanki tłuszczowej. Należy jednak zaczynać powoli i zwiększać częstotliwość treningów w miarę nabierania wprawy w stosowaniu stymulacji elektrycznej. Warto pamiętać, że poza osiągnięciem dobrej formy, ważna jest również dbałość o nasze zdrowie i bezpieczeństwo ćwiczeń. Nie należy zatem przesadzać i przyspieszać żadnych procesów treningowych. Regeneracja jest równie ważna jak trening właściwy.
Jak przebiega typowy trening EMS?
Typowa sesja treningowa EMS trwa około 20 minut. Trener umieszcza elektrody na mięśniach, nad którymi będzie przebiegać praca. Impulsy elektryczne pobudzają mięśnie do skurczu. Trener prowadzi uczestników przez serię ćwiczeń, upewniając się, że pracują u nich wszystkie przewidziane w treningu partie mięśni. W miarę kurczenia się, mięśnie sukcesywnie ulegają zmęczeniu. Następnie trener zdejmuje elektrody, a uczestnicy odpoczywają przez kilka minut przed rozpoczęciem kolejnego zestawu ćwiczeń. Pełna sesja składa się z rozgrzewki, treningu właściwego i schłodzenia. Impulsy elektryczne są zazwyczaj ustawione na komfortowym poziomie. W miarę przyzwyczajania się uczestników do treningu EMS, trener może stopniowo zwiększać intensywność impulsów elektrycznych dostosowując je do możliwości każdego uczestnika.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonywania treningu EMS?
Należy pamiętać, że trening EMS, nie jest dla każdego. Przed przystąpieniem do sesji z pewnością warto skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że nasz stan zdrowia nie wyklucza naszego udziału w tego typu zajęciach.
Treningu EMS z pewnością nie mogą podejmować osoby z:
- rozrusznikiem serca;
- epilepsją;
- chorobami serca;
- wysokim ciśnieniem krwi;
- cukrzycą;
- chorobami nerek;
- stanami zapalnymi;
- chorobami nowotworowymi;
- zakażeniami bakteryjnymi lub wirusowymi;
- przepukliną i innymi poważnymi chorobami;
- a także kobiety w ciąży.
Podsumowanie: Trening EMS – zdrowy, ale tylko z rozsądkiem…
Trening EMS to niezwykle skuteczna metoda treningowa, jednak nie jest ona przeznaczona dla każdego. Ważne jest to, by przed rozpoczęciem sesji skonsultować się z lekarzem i/lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że nasz stan zdrowia nie wyklucza nas z uczestnictwa w tego typu aktywności. Trening EMS może zapewnić wiele korzyści dla naszych mięśni. Między innymi poprawić napięcie mięśniowe, zwiększyć siłę i mobilność stawów czy zredukować poziomu tkanki tłuszczowej. Należy jednak zaczynać powoli i stopniowo zwiększać częstotliwość treningów. Rezultatów nie należy przyspieszać pamiętając o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie