Supertata vs. praca. 10 porad jak pogodzić ojcostwo z pracą?

Rola ojca i pracownika to dwa etaty, które trzeba ze sobą pogodzić. Tylko czy to w ogóle jest możliwe? Oto 10 porad, które pomogą ojcom wcielić się w obydwie role, by jak najlepiej realizować swoje obowiązki.

1. Rola taty też jest bardzo ważna!

Od wychowywania jest nie tylko matka, ale także – i to w równym stopniu –  ojciec. Jeśli zgadzasz się z tym, to nie wstydź się brać urlopu na dziecko! Powinieneś być dumny ze swojej roli ojca, która przecież wymaga odwagi i wzięcia na siebie sporej odpowiedzialności. Warto, byś poczuł się bohaterem dla swojej partnerki biorąc na swe barki ciężar całego domu, gdy ona tego potrzebuje. Pamiętaj, że współpraca i partnerstwo to pierwszy – i być może najważniejszy – krok na drodze do właściwego wychowania Waszego wspólnego dziecka.

2. W domu nie ma “babskich obowiązków”!

W życiu dziecka mama i tata odgrywają dwie osobne i zupełnie inne role. Nie rozdzielaj ich jednak na poziomie codziennych zadań i czynności, które w równym stopniu możecie wykonywać oboje. Obowiązki podzielcie równo. Ustalcie z partnerką kto kiedy sprząta, gotuje, pierze i prasuje. Niech Twoje dziecko widzi Cię podczas wykonywania zwyczajnych domowych czynności i i uczy się ciężkiej pracy, którą kiedyś samo będzie musiało wykonywać. Pokaż synowi lub córce, że ojciec nie ma dwóch lewych rąk do gotowania i oprócz zreperowania samochodu, potrafi również  przyrządzić pyszny obiad dla rodziny.

3. Wieczór na nadrabianie zaległości

Dobrze jest dzielić się obowiązkami po połowie. Nawet jeśli pracujesz zawodowo, na pewno jesteś w stanie realizować “swoją działkę” bycia rodzicem znajdując czas na kąpiel, popołudniowy spacer czy kołysanie dziecka do snu. Jeśli w ciągu dnia nie uda Ci się spędzić odpowiednio dużo czasu z maluchem, możesz nadrobić zaległości wieczorem. Pamiętaj, że spędzanie czasu z dzieckiem, to nie tylko obowiązek, ale również budowanie relacji i odciążenie swojej zmęczonej partnerki.

4. Codzienne czynności budują dobre nawyki

Rutyna odgrywa w życiu dziecka niezwykle ważną rolę. Wyznaczanie ram dnia i kolejności codziennych zajęć to budowanie stabilności i harmonii. Kiedy bez powodów zmieniamy sekwencje niemowlęcych przyzwyczajeń, zaburzamy jego zegar biologiczny wprowadzając chaos i rozregulowanie przyzwyczajeń. Na przykład w kontekście jedzenia czy snu.

5. Pracuj bardziej elastycznie

Warto zorientować się, czy istnieje możliwość bardziej elastycznej pracy. To z pewnością znacznie ułatwiłoby częstsze przebywanie z dzieckiem. Być może niektóre zadania można wykonywać zdalnie (przynajmniej w tym pierwszym, szczególnym okresie) bądź samodzielnie dopasować godziny pracy.

6. Pracuj w pracy, odpoczywaj z dzieckiem

Jeżeli nie istnieje możliwość zmiany godzin pracy, postaraj się wytyczyć jasną i wyraźną granicę pomiędzy pracą zawodową a życiem rodzinnym. Nie mieszaj jednego z drugim. Postaraj się jak najbardziej efektywnie wykorzystać czas spędzony w biurze/ośrodku/zakładzie po to, aby czas spędzony w domu poświęcić wyłącznie rodzinie. Postaraj się nie odpisywać w domu na służbowe maile, nie nadrabiać zadań na kolejny dzień, ogranicz służbowe telefony, a najlepiej – po prostu wyłącz komórkę.

7. Współpracuj z mamą

Ustalcie z partnerką zasady, których nie będzie łamać. Zgoda rodziców w wychowaniu dziecka to podstawa, dlatego już na wstępie zastanówcie się, jak chcecie wychowywać swojego malca. Kłótnie przy dziecku to największy błąd, który potem trudno naprawić. Kiedy dodatkowo malec widzi niespójność w zachowaniu rodziców, nie będzie traktował poważnie ich zakazów i nakazów, nie będzie wiedział, kogo powinien naśladować – mamę czy tatę?

8. Towarzysz w każdej sytuacji

Sczepienie? Przeziębienie? Pierwsza wizyta u dentysty? Ważne sytuacje w życiu dziecka powinny być przeżywane wspólnie z obojgiem rodziców. Dziecko z pewnością zapamięta, kto ocierał pierwsze łzy, kto tłumaczył, dlaczego pani w białym fartuchu wbija w rączkę igłę. A ponadto – bądź sprawiedliwy wobec swojej partnerki! Dlaczego maluch ma kojarzyć mamę z bolesnym zastrzykiem, a tatusia – z wyprawą do ZOO?

9. Łącz pasje z dzieckiem

Postaraj się poszukać takiej dziedziny, w której oboje (ty i dziecko) będziecie mogli się spełniać. Sport, budowle (nawet te z klocków), sklejanie modeli, majsterkowanie.  Wróć do pasji z dzieciństwa. Obudź w sobie dziecko i bądź równym partnerem dla swojej pociechy. Rodzicielski autorytet? Jak najbardziej! Czasem jednak pozwól, aby serce wygrało z rozumem.

10. Poszukaj znajomych

Na pewno niejeden kolega z pracy ma dzieci! Może warto wspólnie wybrać się do parku? Wasze pociechy złapią kontakt szybciej niż Wam się wydaje, a Wy – będziecie mogli wymienić w tym czasie własne pomysły – rzecz jasna na wykwintny obiad dla spracowanej żony. Nawet jeśli koledzy odchowali już swoje pociechy, wyprawy do parku (oczywiście o tej samej, wcześniej ustalonej godzinie) zaowocują nowymi znajomościami, z równie dzielnymi jak Wy tatusiami.