Strach przyszłego taty. Czego się boją faceci?

Gdy na świat przychodzi dziecko pojawia się sporo nowych obowiązków i wyzwań. Zostanie tatą to dla mężczyzny symboliczna granica pomiędzy swobodą i pełną wolnością a dorosłością i braniem na siebie odpowiedzialności.

Koniec bycia Piotrusiem Panem!

Niemal każdy ojciec boi się, że obowiązki mogą go przerosnąć lub że nie pokocha wiecznie płaczącego i dziwnie pachnącego dziecka. Część panów obawia się również rywalizacji z maleństwem o uczucia swojej partnerki. Pełną listę obaw uzupełniają te o utrzymanie powiększającej się rodziny. Panowie bardzo często roztaczają wizje zagrażające ich wyjściom z kumplami, wakacjom w ciepłych krajach czy spędzaniem czasu na graniu w gry komputerowe po po pracy. Nowa rzeczywistość niesie obraz końca życia jako wieczny chłopiec.

Bądź dzielny. Bierz nowe wyzwania na klatę!

Mężczyzna najczęściej boi się wyjść na niedojrzałego chłopca w oczach swojej partnerki. Najczęściej zdaje sobie sprawę, że od teraz powinien być oparciem w tych trudnych chwilach. Tylko czy będzie potrafił?  I jak właściwie powinien się do tego zabrać? Po pierwsze warto pozbyć się bariery w wyrażaniu uczuć. Wdrażając się w nową rzeczywistość dotykaj brzucha partnerki, mów do dziecka, oglądaj je na obrazie USG. Po narodzinach naucz się przytulania, głaskania i rozmawiania ze swoim dzieckiem. W wychowaniu dziecka nie przyjmuj skrajnych postaw wojskowych wyznaczając tylko zakazy i nakazy. Unikaj też wycofania na pozycję  ,,asystenta” żony”. 

Zabawa z tatą… nie tylko dla synów!

Zadania ojca  nie są związane jedynie z zapewnieniem godnego bytu rodzinie. Tata ma również spędzać czas z dzieckiem budując wzajemne relacje i więź. Naucz się zarażać pasją, pobudzać ducha rywalizacji i ambicję w swoim dziecku. Pamiętaj, że dotyczy to nie tylko synów, ale również córek! Nie musicie bawić się lalkami. Zawsze możesz zainspirować dziecko do zabawy w stylu ,,kto pierwszy” (dobiegnie do mety, przeczyta rozdział, strzeli bramkę) czy „kto lepiej” (poradzi sobie z budową karmnika, umyje naczynia). Znajdź wspólne zainteresowania, które sprawią, że będziecie mile spędzać czas. Pamiętaj też, że dziecko szybko uczy się, rejestrując wszystkie Twoje zachowania. Grając w piłkę unikaj zatem przeklinania lub stosowania używek w postaci alkoholu. Kształtowanie odpowiednich wzorców i szablonów zachowań to również element wychowania. 

Obawy młodych tatusiów 

Paraliżujący strach młodego taty nie jest tym, co przytrafia się tylko Tobie! Pamiętaj, że podobna sytuacja dotyka większość mężczyzn. Może masz kolegów, którzy zostali już ojcami i wszystkie te nieprzespane noce, pieluchy i strach mają już dawno za sobą? Zapytaj ich jak sobie z tym radzili. Z pewnością udzielą Ci cennych rad i wskazówek. Wszelkie problemy z pewnością zbledną, gdy tylko zdasz sobie sprawę z tego, że masz dziecko – krew z twojej krwi, kość z twojej kości!