Rola ojca w życiu córki. Jaki ma wpływ na jej przyszłość?

Dla córki tata zrobi wszystko – taka jest prawda! Od chwili urodzenia, dziewczynka staje się w oczach ojca małą księżniczką. Od tej pory mężczyzna zaczyna robić rzeczy, o jakie wcześniej nawet by się nie podejrzewał – zbiera kwiatki na łące, łapie motyle  i zaplata warkocze. Czego się nie robi dla uśmiechu ukochanej córeczki, prawda? Dlaczego faceci tak wariują na punkcie swoich córek? Może dlatego, że to dla nich tata jest pierwszym wzorem – najprzystojniejszym, najsilniejszym, najwspanialszym, najmądrzejszym mężczyzną.

Wychowując córkę musisz jednak mieć świadomość, że życie stawia przed Tobą spore wyzwanie. Badania dowodzą, że dla małej dziewczynki najważniejszą osobą w dzieciństwie i młodości jest właśnie tata. Jako pierwszy i najważniejszy mężczyzna w jej życiu masz okazję kształtować jej osobowość. Wprowadzasz ją w świat uczuć. Pamiętaj, że życie Twojej małej kobietki będzie oparte na wzorcu mężczyzny jaki sam zaprezentujesz swoim zachowaniem i postawą. Jak być ważną częścią życia swojej małej córeczki? Jak z nią rozmawiać, by dobrze kształtować jej osobowość?

Tata – pierwszy mężczyzna swojej córki

Dlaczego wpływ ojca na córkę jest tak istotny?  Tata jest pierwszym mężczyzną o którego względy i uwagę chce zabiegać córka. Od najwcześniejszych lat ojciec jest dla niej ideałem – wzorem męskości, na którego podstawie młoda dama buduje w swojej głowie obraz wszystkich mężczyzn. Wszelkie przyszłe relacje, które nawiąże w dorosłym życiu będą oparte na tych właśnie zachowaniach i wzorcach. Wkraczając w dorosłe życie, córka nie uniknie porównywania  z ojcem każdego mężczyzny, który będzie o nią zabiegał. Kobiety, które w domu rodzinnym były lekceważone, wykorzystywane lub krzywdzone przez swoich ojców, mogą zachować ten wzorzec jako naturalny stając się osobami uległymi i bezbronnymi w dorosłym życiu. Rolą ojca jest pokazanie równości płci i wzajemnego szacunku. Obserwując kontakty między rodzicami córka  relacji damsko-męskich, które znacząco przełożą się na jej dorosłe życie. Widząc jak tata traktuje mamę, córka wyrabia sobie wzorce na temat tego, jak powinien wyglądać zdrowy związek kobiety i mężczyzny.

Buduj poczucie wartości swojego dziecka!

Dziecko powinno znajdować w ramionach swoich rodziców schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Rodzic, który nie boi się okazywania uczuć buduje w swoim synu lub córce poczucie własnej wartości. Dobry ojciec powinien nosić dzieci na rękach, głaskać, całować i przytulać. Mężczyźni często boją się okazywania uczuć swoim dorastającym córkom, podczas, gdy nastolatki oczekują czułych uczuć ze strony ojców tak samo jak kilkuletnie dziewczynki. Uśmiech i zachwyt nad nową sukienką czy podarowanie kwiatów z okazji Dnia Kobiet kosztują niewiele a rozwijają osobowość córki wpływając na jej poczucie własnej wartości.

Rozmowa z ojcem. Dlaczego jest tak ważna?

Samo okazywanie uczuć jednak nie wystarczy. Równie ważna jest rozmowa z córką. Bardzo ważne dla rozwoju młodej damy jest to, by tata na każdym kroku uświadamiał jej, że kobieta powinna być nie tylko piękna, ale i mądra. Dobry ojciec potrafi też nie tylko mówić, ale i słuchać a także szanować punkt widzenia swojego dziecka, nawet gdy się z nim nie zgadza. To rolą taty jest nauczenie dziecka asertywności i obrony własnego zdania a także wyrażania swoich uczuć i stawiania granic.

Tata w świecie lalek i dwie różne miłości…

Rola ojca w wychowaniu dziecka nie ogranicza się tylko do utrzymania dyscypliny i wyznaczania kar. Z pewnością nie jest również tak, że najważniejszą osobą w życiu małej dziewczynki jest matka. Stereotypy w podejściu do ojcostwa to coś, co jest bardzo krzywdzące dla wielu mężczyzn i sprowadza ich na margines funkcji wychowawczych. Dobry tata powinien po prostu aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka (zwłaszcza córek) – i to od pierwszych dni ich życia. Ta rola jest bardzo ważna. Fakt jest jednak taki, że miłość ojca i matki jest bardzo różna. Mama buduje więź z dzieckiem jeszcze przed narodzinami. Nosi je pod sercem całe 9 miesięcy. Miłość ojca tworzy się znacznie później, poprzez wspólne spędzanie czasu i dzielenie chwil z dzieckiem. 

Różnica tych światów nie sprawia jednak, że tata nie może uczestniczyć w dziewczęcych zabawach córki. Lalki, maskotki, kwiatki czy gotowanie nie odzierają ojców z męskości. Pozwalają natomiast  zbliżyć się do córki i poznać jej patrzenie na  świat. Zrozumienie na wczesnym etapie życia dziecka prowadzi do głębszych relacji na późniejszym etapie. Wędkowanie, majsterkowanie, czy nauka gry w koszykówkę również nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Córki uczestniczące w pasjach swoich ojców lepiej ich rozumieją.