Kobiece kształty to narkotyk dla mężczyzn

Naukowcy swoje badania przeprowadzili na grupie 14 mężczyzn o średniej wieku 25 lat. Mężczyźni oglądali zdjęcia siedmiu kobiet – przed i po operacji plastycznej, która sprawiła, że miały bardziej kształtne biodra i sylwetkę bliższą klepsydry.

Ważne było, że lekarze nie ujmowali kobietom kilogramów, a jedynie kształtowali sylwetkę poprzez umiejętne przeszczepianie tkanki tłuszczowej. Gdy mężczyźni cieszyli oczy zdjęciami kobiet naukowcy skanowali pracę ich mózgu. Wówczas to zauważono, że kształty kobiet po operacji uaktywniają tę część mózgu, która odpowiada za nagradzanie, ten sam, który uaktywnia się podczas picia alkoholu lub zażywania narkotyków – informuje Live Science.

Kształtne biodra u kobiet są związane z płodnością i zdrowiem ogólnym. Badania wykazały, że niemal wszyscy mężczyźni w różnych kulturach identyfikują właśnie takie kształty jako bardziej seksowne. Zdaniem Stevena Plateka, jednego z autorów badań, dzięki temu odkryciu uda się zrozumieć męską skłonność do zdrady, proces uzależnienia od pornografii, a także zrozumieć źródło powstawania zaburzeń erekcji.