Jak spędzać czas z dzieckiem po pracy?

Pracy nigdy nie było i nie będzie za mało. Na co dzień wszyscy jesteśmy zabiegani. Więcej wolnego czasu mamy przeważnie w weekendy, ale ten też musimy podzielić na załatwianie różnych spraw, czas z dzieckiem czy z żoną oraz domowe obowiązki. Jak sprawić, by wszystko, co sobie założyliśmy zostało zrealizowane? Najważniejsze jest planowanie i rozsądne gospodarowanie czasem.

Nie ilość a jakość!

Psychologowie zgodnie stwierdzają, że nawet przy małej ilości czasu jesteśmy w stanie zbudować dobrą relację z naszymi dziećmi, bowiem nie liczy się ilość a jakość! Cenną wskazówką może okazać się planowanie wolnego czasu podobnie jak czasu w pracy. Należy jednak pamiętać, by nasze możliwości były ocenianie realnie. Zastanów się więc co możesz odłożyć na później a czym warto zająć się już teraz. Niektóre czynności – podobnie jak w pracy – możesz oddelegować. Przemyśl kto może Ci pomóc w realizacji Twoich planów. Może ciocia albo babcia lub bliski przyjaciel? Nie wszystko musisz przecież robić sam! Dobry plan to podstawa. Odpowiednie ułożenie dnia pozwoli Ci znaleźć więcej czasu na zabawę z dzieckiem czy szybsze zrealizowanie domowych obowiązków.

Pracownik w pracy, domownik w domu

Klienci, raporty i telefony zostaw w pracy. Od opuszczenia jej progów nie powinieneś już o niej za wiele myśleć. Nie zdążyłeś zrealizować w pracy całego swojego planu? Lepiej zostań chwilkę dłużej i dokończ pracę zamiast przynosić obowiązki do domu. Lepiej zostać w biurze dodatkowe 30 minut i skończyć zadanie, niż martwić się nim cały dzień w domu. Czas po pracy powinien być przeznaczony w całości dla Ciebie i Twojej rodziny!

Czas spędzony na zabawie z dzieckiem

Zaoszczędzony na dobrym planowaniu czas warto poświęcić dziecku. Codzienne rytuały sprawią, że spędzanie czasu z dzieckiem stanie się dla Ciebie pozytywnym nawykiem. Wyznaczcie sobie wspólny czas przeznaczony na czytanie bajek czy rodzinne posiłki. Gdy dziecko podrośnie, warto wyznaczyć dni spędzane tylko z tatą i dać mamie odpocząć oddelegowując ją do fryzjera czy na spotkanie z przyjaciółkami. Dziecko z pewnością doceni poświęconą mu przez ojca uwagę. Zacieśnienie relacji z pewnością wpłynie pozytywnie na cały proces wychowania i Twoją relację z partnerką.