Chcesz, by Twoje dziecko było towarzyskie? Spędzaj z nim czas!

Czy wiesz dlaczego jako ojciec powinieneś – przynajmniej od czasu do czasu – zajmować się samodzielnie dzieckiem? Okazuje się, że niemowlęta, którym tata poświęca więcej uwagi są bardziej towarzyskie. Budowanie więzi między dzieckiem a ojcem wpływa pozytywnie na rozwój pociechy. Pokazuj dziecku świat, tłumacz i opowiadaj – o chmurkach, ptaszkach, listkach i samochodach. Uważasz, że to nie ma sensu, bo dziecko i tak nie zrozumie? Nieprawda! Dla rozwoju malucha wystarczy, że słyszy twój głos. Mów do niego podczas gotowania, zabawy czy wspólnego spaceru.

Spacer z dzieckiem. Od czego właściwie zacząć?

Przede wszystkim trzeba się odpowiednio ubrać. Najpierw zadbaj o swój strój, później przyodziewaj smyka. Chodzi przede wszystkim o to, by dziecko nie przegrzało się. Spacer to dobra okazja do zabawy – nawet z kilkumiesięcznym brzdącem. Poruszanie grzechotkami czy robienie ,,a kuku” rozwiną wrażliwość malucha na dźwięki i wpłyną na zdolności skupiania uwagi. Wydawanie dźwięków, śpiewanie czy naśladowanie odgłosów ptaków znakomicie wpłyną na rozwój dziecięcego słuchu. Spacer połączony z edukacją i świeże powietrze sprawią, że dziecko szybciej zaśnie, a rodzice będą mogli pozwolić sobie na złapanie oddechu i spędzenie kilku wspólnych chwil.

Wyzwanie – przewijanie. Challenge dla taty!

Przewijanie małego bobasa budzi lęk prawie u każdego taty. Szczególnie, gdy musi to zrobić pierwszy raz! Za każdym kolejnym razem jest już coraz łatwiej. Wystarczy dojść do wprawy! Jak się do tego zabrać? Podstawą jest przygotowanie niezbędnych sprzętów, tak by mieć wszystko w zasięgu rąk. Ważne jest, by nie zostawiać dziecka samego nawet na sekundę. Uchronisz malucha przed upadkiem. Co warto przygotować przed rozpoczęciem przewijania? Wystarczy ciepła woda, miska, pielucha i krem ochronny. Ewentualnie jednorazowe wilgotne chusteczki.

Egzamin nr 2: kąpiel!

Przy kąpieli najważniejsze jest zachowanie ostrożności i delikatności. Wkładając dziecko do wanny trzymaj je pod pachami i pośladkami, starając się nie uszkodzić jego szyi. Do mycia używaj jedynie mydła dla niemowląt. Unikaj gąbki, która jest siedliskiem grzybów i drobnoustrojów. Żółtą wydzielinę z powiek zmyjesz solą fizjologiczną. Uszy możesz delikatnie przemyć patyczkami. Zachowaj przy tym jednak szczególną ostrożność. Nie wpychaj patyczków głęboko do środka ucha. Jeśli stresujesz się pierwszą kąpielą, nie obawiaj się prosić partnerki o pomoc i cenne wskazówki.

Gdy dziecko płacze, bądź kreatywny!

Maluchy potrzebują wciąż  nowych bodźców, które skupiają ich uwagę. Opowiadamy więc bajki, śpiewamy i przeciągamy sylaby z nadzieją, że którąś z nich w końcu powtórzy. Co jednak zrobić, gdy kolejne sztuczki nie pomagają a maluch wciąż  płacze? Spróbuj pstrykania włącznikiem do światła, szeleszczenia gazetą, teatrzyku maskotkami lub zabawy cieniem na ścianie!

Mamo, jak dobrze, że jesteś!

Dłuższa chwila z maluchem i już wyczekujesz klucza w zamku? Nagle płacze i krzyki dziecka ustają i świat robi się spokojny? Tak, najlepiej, gdy mama jest już w domu! Można z ulgą zasiąść w fotelu lub… przygotować dobry plan zabawy na kolejny dzień, prawda?