Męski Świat Wiadomości Dlaczego wybieramy niezdrowe jedzenie

Dlaczego wybieramy niezdrowe jedzenie?

Dlaczego wybieramy niezdrowe jedzenie?
[fot: Fotolia]

Dlaczego zamiast jabłka sięgamy po pączka lub szybką niezdrową przekąskę, mimo że wiemy iż nie służą one naszemu zdrowiu i sylwetce? Najnowsze badania wykazały, że samokontrola zależy od tego, jak szybko nasz mózg na podstawie odbieranych sygnałów uzna coś za smaczne lub zdrowe.

Eksperyment naukowców z California Institute of Technology wykazał, że jeśli smak potrawy jest wyraźny i wzbudza szybsze skojarzenia w porównaniu z produktem zdrowym, to mimo świadomości i tak wybierzemy potrawę, która jest smaczniejsza. Badacze wskazali, że w trakcie decydowania się na jakieś potrawy, to doświadczenie, wiedza o smaku minimalnie wyprzedza wiedzę o zdrowotnych właściwościach konkretnego produktu.

- Nasz eksperyment pokazał, że ważne jest uwydatnianie smaków potraw, bo, jak wskazały badania, to on ma istotny wpływ na nasze żywieniowe wybory - tłumaczy prof. Antonio Rangel.

Drugi eksperyment przeprowadzony przez badaczy wykazał jeszcze jedną ciekawą zależność. Jeśli wybór jedzenia poprzedzimy informacją o jego zdrowotnych właściwościach, tym szybciej weźmiemy je pod uwagę i tym bardziej prawdopodobny jest fakt, że dokonamy zdrowych wyborów.

- Badania wykazały, że pewne informacje powinny być uwydatniane na etykietach produktów. Bardziej widoczne mogą wpływać na szybkość i częstotliwość podejmowanych decyzji w trakcie zakupów - wskazuje prof. Rangel.

Czytaj więcej w Menstream.pl
Wystarczy garść dziennie, aby zrzucić oponkę
Ich zaletą są nie tylko walory smakowe, orzechy wpływają także na koncentrację i pamięć.
Dlaczego podjadamy? Ważne jest ustalenie przyczyn
Specjaliści wskazują, że kluczem do zachowania smukłej sylwetki jest ustalenie tego, czy nasze podjadanie zależy od hormonów, genów czy emocji?
Przejadłeś się? Nie sięgaj po tabletki
Dużo płynów i błonnika - to najlepsza odtrutka na świąteczne obżarstwo.
Partner:

2015-01-07
SKOMENTUJ

  
Podaj czwarty znak kodu LK9Cj