Forma Sport Wojny kibiców

Wojny kibiców. Co nam grozi podczas EURO 2012

Wojny kibiców. Co nam grozi podczas EURO 2012
[fot: imago sportfotodienst/EAST NEWS ]
Jednym z najgorszych scenariuszy podczas rozpoczynających się dokładnie za rok Mistrzostw Europy jest spotkanie reprezentacji Niemiec i Holandii. Pseudokibice piłkarscy z tych krajów od lat czują do siebie ogromną nienawiść. Jej upust można było obserwować chociażby w roku 1996. Mecz obu reprezentacji w Rotterdamie skończył się potężnymi walkami ulicznymi.

Zobacz niemieckich pseudokibiców z Rotterdamu:


W 2001 roku holenderscy kibice PSV Eindhoven postanowili własnoręcznie wymierzyć sprawiedliwość piłkarzom z niemieckiego klubu FC Kaiserslautern. Po nieprzychylnej decyzji sędziego wdarli się na murawę i rozpoczęła się regularna walka. Wysoki poziom agresji między kibolami z obu krajów powoduje, że polskie miasta muszą dopilnować, aby podobne scenariusze nie powtórzyły się w trakcie Euro 2012.

Zobacz przerwany mecz PSV Eindhoven vs FC Kaiserslautern 2001 (od 04:48 minuty filmu):


Niemieccy chuligani czują niechęć nie tylko do Holendrów. Bardzo przykre w skutkach może być również starcie z Brytyjczykami. Mecze tych dwóch reprezentacji bardzo rzadko kończą się spokojnie. Świetnym przykładem są zamieszki po spotkaniu w listopadzie 2008 roku. Czujący niedosyt chuligani, postanowili zrobić własną rozgrywkę na ulicach Berlina.

W tłumienie walk zaangażowano niemal 2000 policjantów. O ile Niemcy poradzili sobie z rozjuszonym tłumem, o tyle nie jest powiedziane, że polska policja ma równie dużą siłę przebicia. Brak kontroli nad bitwą może się natomiast okazać brzemienny w skutkach.

Kibice Niemiec i Anglii - Berlin 19.11.2001:


Wyzwaniem zarówno dla organizatorów Euro, jak i krajowych kiboli mogą być kibice z Serbii. Ci mają bowiem zwyczaj zaczynania zamieszek jeszcze przed wejściem na stadion. Tak przynajmniej było w listopadzie 2010 roku przed spotkaniem z Włochami w Genui.

Mimo iż po starciu z policją tylko część Serbów weszła na trybuny, mecz został przerwany po niespełna siedmiu minutach. Oficjalna strona uefa.com podała, że sędzia - Craig Thomson - nie pozwolił na kontynuowanie spotkania po tym, jak Serbowie rzucili na murawę flary i petardy oraz próbowali sforsować bariery bezpieczeństwa na trybunach.

Walka serbskich kibiców z policją po meczu z Włochami w Genui 2010:


Do grona meczy zwiększonego ryzyka warto zaliczyć również potencjalne spotkanie piłkarzy Belgii i Turcji. Ostatni mecz tych drużyn skończył się zamieszkami w centrum belgijskiej miejscowości Gandawa. Brało udział około siedmiu tysięcy osób. Walczący tłum szybko spacyfikowała policja i tylko dzięki temu bilans ofiar to tylko 30 rannych.

Ostudzenie zapału kibiców nie oznacza jednak, że przy ponownym spotkaniu emocje nie odżyją. W związku z tym Polacy powinni być równie dobrze przygotowani, co tureckie służby porządkowe.
Czytaj w Menstream.pl
Tak rodził się futbol. Najstarszy klub wyprzedaje archiwum
Liczący przeszło 150 lat rękopis zasad gry w piłkę nożną pójdzie pod młotek 14 lipca. Rarytasów na aukcji w Sotheby's będzie jednak znacznie więcej.
Listkiewicz: Histeria wokół pomyłek sędziów jest błędem
Z Michałem Listkiewiczem działaczem UEFA i FIFA oraz byłym prezesem PZPN rozmawiamy o tegorocznym mundialu, Afryce, Euro 2012, sędziowaniu i pieniądzach.
Tomaszewski dla MenStream.pl: Tylko Beckenbauer uzdrowi FIFA
Korupcja w Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej to nic nowego - przekonuje legendarny polski bramkarz.

Jakub Brzeziński
2011-06-08
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu vzjgj
KOMENTARZE
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu