Gwiezde Wojny w sądzie. Lucas przegrał

Gwiezde Wojny w sądzie. Lucas przegrał
[fot: Metsuke iLife/CC/Flickr]

Twórca Gwiezdnych Wojen dokłada wszelkich starań, by nikt nie wykorzystywał znaków, nazw, strojów i innych zastrzeżonych na potrzeby serii atrybutów. Gdy Andrew Ainsworth postanowił w 2004 roku uruchomić handel hełmami szturmowców na podstawie ich pierwowzoru, reżyser wniósł sprawę do sądu - podaje serwis independent.co.uk.

Ainsworth sprzedał w 1976 roku Lucasowi zaprojektowane przez siebie uniformy szturmowców. Jako twórca przebrań, nie widział w tym biznesie nic złego. Jednak Lucas twierdził, że to on był głównym pomysłodawcą wyglądu żołnierzy imperium i postanowił dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Walka trwała przez kilka lat i zakończyła się decyzją Sądu Najwyższego w Wielkiej Brytanii. Sąd orzekł, że Ainsworth jest niewinny, a jego działalność nie łamie praw autorskich. Brytyjski projektant rekwizytów nadal może sprzedawać repliki hełmów fanom Gwiezdnych Wojen.To pierwsza bitwa o szturmowców, którą Lucas przegrywa. Pięć lat temu sąd w Stanach Zjednoczonych w tej samej sprawie przyznał rację reżyserowi, co równało się nakazowi zapłaty 20 milionów dolarów odszkodowania przez Ainswortha.

Projektant wizerunku szturmowców po wyroku brytyjskiego sądu może odetchnąć z ulgą: Z dumą donoszę, że w angielskim systemie prawa Dawid jest w stanie dominować nad Goliatem, gdy jego sprawa jest słuszna. Jeśli istnieje moc, to wciągu tych pięciu minionych lat była ze mną.

Czytaj w Menstream.pl
Powraca niegrzeczna kreskówka z MTV
Twórca „Beavisa i Buttheada”, Mike Judge, potwierdził na festiwalu komisowych Comic Con w san Diego, że nowe odcinki serialu pojawią się już w październiku. Zaprezentował też krótki zwiastun.
Najstarszy reżyser świata znów kręci
Portugalczyk ma już sto trzy lata i obecnie pracuje nad kolejnym fabularnym filmem pod tytułem Missa do Galo czyli Pasterka.
David Lynch chce ratować świat medytacją
W tym celu założył fundację i bawi się w wydawcę muzycznego. Przygotował składankę Download for good i sprzedaje ją, by szerzyć na świecie pokój.

Barbara Rumczyk
2011-07-28
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu 6thKf
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.