Reportaże i wywiady Tajemnica Ewy Braun

Tajemnica Ewy Braun. Kochanka czy tyko przykrywka?

Tajemnica Ewy Braun. Kochanka czy tyko przykrywka?
[fot: Maszewski/Reporter Poland]

MenStream.pl: Dziś mija setna rocznica urodzin Ewy Braun - najbardziej znanej kochanki Adolfa Hitlera. Jaką właściwie byli parą?

Bogusław Wołoszański, pisarz i popularyzator historii, autor programów oraz wielu książek o tematyce historycznej: Przede wszystkim niezwykle tajemniczą. Hitler ukrywał jej istnienie przed światem. Zostawiał ją w Berchtesgaden, a właściwie na Obersalzbergu, tam miał willę nazywaną Berghof i bardzo niechętnie widział wizyty Ewy Braun w Berlinie.

Dlaczego? Przecież wódz miał chyba prawo do pierwszej damy. Czy chodziło o to, że była jego sekretarką?

Hitler chciał się przedstawić społeczeństwu jako Fuhrer, oddany tylko i na wyłączność swemu narodowi. Człowiek, dla którego sprawy prywatne niemal nie istnieją. To dlatego nie afiszował się ze swoim związkiem.

Będąc z Hitlerem Braun dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo. Była nieszczęśliwa?

Była odsunięta, samotna, czuła się przegrana. Z tych powodów z pewnością była nieszczęśliwą, młodą kobietą. Jednak prawdziwe powody, dla których targnęła się na życie nie są znane. Możemy jedynie domniemywać.

Nie mniej była przecież atrakcyjną kobietą.

O tak, zachowały się nawet filmy, na których Ewa Braun nago kąpie się pod wodospadem. Było to w pobliżu Berchtesgaden. Była również bardzo wysportowana, świetnie jeździła na nartach wodnych. Ewidentnie można powiedzieć, że była ładną dziewczyną, choć to z pewnością sprawa gustu.

Cóż więc takiego widziała w dużo od siebie starszym Hitlerze, który na dodatek chyba raczej do przystojnych nie należał?

I tu się Pan bardzo myli przykładając do niego miarę współczesną. On robił niezwykle duże wrażenie na kobietach. Zwłaszcza jako Austriak całujący rękę, miał wielkie powodzenie u kobiet. Sądzę, że zwłaszcza dotyczy to wcześniejszego okresu jego życia, ale wszyscy podkreślają, że był człowiekiem o wielkim magnetyzmie. Robił ogromne wrażenie na rozmówcach. Myślę, że właśnie dzięki tym cechom pociągał młodziutką Ewę Braun. Trzeba pamiętać, że poznali się kiedy ona miała zaledwie 19 lat.

Niektórzy historycy twierdzą, że sprawy seksualne Hitlera wcale nie interesowały, inni że miał skłonności homoseksualne, jeszcze inni wręcz przeciwnie. Jak to właściwie z nim było?

Ta sfera jego życia, podobnie jak w przypadku niemal wszystkich przywódców, była okryta tajemnicą. To sprawia, że pojawiają się różne teorie, pomówienia czy fragmenty faktów. Istnieją wyraźne ślady mówiące o jego związkach homoseksualnych z jednym z jego kolegów z czasów pierwszej wojny światowej, towarzyszem okopowym – Ernstem Schmidtem, czy innymi: Augustem Kubizem i Rudolfem Haeslerem. Ile w tym prawdy, jednak nie wiadomo.

Podobno z zeznań służby Hitlera wynika, że mimo wszystko mieli z Ewą Braun bogate życie erotyczne. Czy te informacje o problemach seksualnych pierwszej pary Rzeszy mogły być propagandą szerzoną przez Aliantów?

Można w to wierzyć, albo i nie. Podobnie jak w kwestię choroby wenerycznej i inne teorie. Dokumentacja dotycząca Hitlera niemal w całości została zniszczona, więc do końca rozwikłać tego nie sposób. Mówi się przecież o związku Adolfa Hitlera z Geli Raubal, jego siostrzenicą. To była jego pierwsza, wielka miłość, która skończyła się tragicznie. 23-letnia Geli popełniła samobójstwo. Ta historia łączy się z kolei z postacią Emila Maurice'a, zasłużonego ochroniarza Fuhrera i towarzysza z puczu monachijskiego. Został on całkowicie odsunięty, kiedy Hitler został kanclerzem, bo wódz nie mógł mu darować romansu, jaki miał on z panną Raubal. Co ciekawe, nigdy nie mówiło się o tak gorącym uczuciu w kontekście Ewy Braun.

Podobno również i ona miała swoje miłostki. Rzekomo będąc z Hitlerem, wciąż pozostawała pod silnym wpływem i urokiem oficera SS Hermanna Fegeleina - późniejszego męża jej młodszej siostry. Czyżby mieli romans?

Ewa Braun poznała Fegeleina dopiero w 1943 roku. Jedna z sekretarek Hitlera twierdziła, że Ewa zakochała się w nim. Nie wierzę, że Fegelein mógłby być tak nierozsądny, żeby podrywać kobietę szefa. Owszem, został później rozstrzelany, ale nie miało to związku z Ewą Braun. Po prostu zatrzymano go, gdy uciekał z bunkra.

Wracając do Ewy Braun, mam wrażenie, że musiała być bardzo drogą kochanką. Rządowy samolot, który woził ją do Francji czy Włoch na zakupy, kosztowności, apartamenty. Próbował zaspokoić jej potrzeby prezentami?

Tak, Hitler kupił jej najpierw mieszkanie w Monachium, potem bardzo ładny dom - istniejący do dzisiaj - w końcu zamieszkała w Berghof, wielkiej willi, oficjalnej rezydencji Fuhrera. Była więc panią na Berghof. Cóż z tego jeśli była w niej sama, kiedy Hitler wyjeżdżał. W otoczeniu, poza pięknym widokiem miała jedynie małą wioskę, w której nic się nie działo. A z pewnością za mało, jak na temperament Ewy Braun.

Jaką była więc pierwszą damą. Podobno niezwykle kapryśną i powierzchowną.

Z pewnością nie była w żaden sposób zaangażowana w politykę, ani działalność społeczną czy charytatywną. Miała wiele wdzięku, co można zaobserwować na filmach archiwalnych, kiedy podejmowała najbliższych gości Hitlera - Bormana, Himmlera, Heydricha czy Speera. Jednak ta jej urokliwość zachowania, lekkość bycia łączyła się również z jej powierzchownością, głupotą i pustotą. Przez pewien czas sprawiało jej wielką satysfakcję to, że jest partnerką wielkiego przywódcy, żyje w luksusie jaki mógł jej zapewnić. Niemniej, potem zmieniło się to w jej osobistą tragedię.


Mimo to, podobno wyszła za Hitlera. Ślub miał miejsce 29 kwietnia 1945 roku w bunkrze pod kancelarią, choć świadkowie temu przeczą. Była więc żoną Fuhrera, czy nie była?

To, że ślub odbył się podważała Hanna Reitsch, ta słynna pilotka niemiecka. Jednak ostatnie chwile Hitlera, czyli to co się działo w bunkrze w Berlinie pod koniec kwietnia 1945 roku, do dziś nie do końca jest wyjaśnione. Można więc mówić jedynie ich o domniemanym ślubie. Podobnie, jak o domniemanej śmierci Ewy Braun.

Jak to? Przecież oficjalnie wraz z Hitlerem popełnili samobójstwo w podziemnym schronie obok Starej Kancelarii Rzeszy. Ona miała zażyć truciznę, on strzelił sobie w głowię.

Dokumenty z sekcji zwłok ujawnione przez Rosjan dopiero w 1957 r. , a w całości w 1994 roku, pokazują, że spalone ciało nie należało do Ewy Braun. Podłożono ciało kobiety, ubranej w niebieską, a według innych źródeł zieloną sukienkę należącą do domniemanej żony Adolfa Hitlera. Przerobiono szczękę, by sugerowała, że te szczątki należą do Braun. Wiedziano, że ustalanie tożsamości polega przede wszystkim na badaniach uzębienia. To miało prawdopodobnie opóźnić pościg, lub zmylić poszukiwania.

A więc uciekła z bunkra?

Jest to bardzo możliwe. Jednak tutaj rodzi się pytanie - dlaczego umożliwiono jej ucieczkę? Należałoby powiedzieć, że nie ma dowodów na to, że Ewa Braun zginęła w obleganym Berlinie. Kobieta, którą znaleziono, zginęła trafiona odłamkami. Świadczyło o tym pół litra krwi w opłucnej. Gdyby odłamki trafiły w martwą Ewę Braun, tego krwotoku by nie było.

Czy można więc podejrzewać, że i Hitlerowi udało się zbiec? Niektórzy twierdzą, że widzieli go w Ameryce Południowej.

Co do Hitlera, nie ma najmniejszych wątpliwości. Badania szczęki, uzębienia, kości i całej reszty bezsprzecznie potwierdziły jego tożsamość. Swoją drogą niewiele osób wie o tym, że jego zwłoki zostały ostatecznie zniszczone dopiero w 1971 roku. Przez cały ten okres podróżowały z oddziałem kontrwywiadu 3. Armii Gwardyjskiej, tej która weszła na teren Kancelarii III Rzeszy i odnalazła zwęglone ciała Adolfa Hitlera oraz niezidentyfikowanej kobiety.

Pogrzebany został w Magdeburgu w NRD, pośrodku podwórza, w czworokącie niemieckich domów. Jego grobu, jako takiego, próżno jednak szukać. W marcu 1971 roku Jurij Andropow - ówczesny szef KGB, zwrócił się z prośbą do Leonida Breżniewa o zgodę na zniszczenie szczątek. Ten list, oczywiście kopię, mam w swoim archiwum. Wydobyto skrzynię z szczątkami Hitlera, spalono je, kości przemielono i rozsypano na pobliskim poligonie.

Czytaj w Menstream.pl
Rzuciły Hitlera dla Jimi'ego Morrissona
Bliźniaczki z zespołu Prussian Blue zmieniły orientacje. Z nazistowskiego nurtu white power przerzuciły się na hippisowski flower power.
Pamiątki po Hitlerze? Są tacy, co chcą je mieć
Biurko, grawerowane kieliszki i globus na którym dzielił świat między siebie i Stalina - to niektóre z najlepiej sprzedających się pamiątek po najkrwawszym dyktatorze.
W teoriach spiskowych palce maczają specsłużby
Czy w zamach na World Trade Center zmieszani byli Amerykanie? Czy na terenie Polski ukrywali się palestyńscy terroryści, czy w naszym kraju są tajne więzienia CIA?
Przemysław Ciszak
2012-02-06
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu nYFPb
KOMENTARZE
 • 6.02.12, 14:44:26

  ~Gość

  Pewne tajemnice nigdy nie zostaną odkryte- niestety:(
  odpowiedz
 • 6.02.12, 15:34:06

  Brutus00

  Zastanawia mnie tylko jak Ona wytrzymywała z Hitlerem pod koniec jego życia...podobno totalnie nie dbał o swoją higienę, miał rozwolnienia, i niemiłosiernie śmierdziało mu z ust, nie mówiąc już o przetłuszczających się włosach...czy to była miłość? Moim zdaniem przyzwyczajenie.
  odpowiedz
 • 6.02.12, 15:42:21

  kazimierz68

  ja się w ogóle zastanawiam, jak z nim wytrzymała i to nie ze względu na higienę. Ale jak można być z kimś, kto wyrządza tyle zła? Przecież musiała wiedzieć jakie przerażające decyzje zlecał, za jakie okrucieństwa był odpowiedzialny, ile śmierci miał na sumeiniu. Czy można jakieś pozytywne odczucia mieć względem takiej osoby?
  odpowiedz
 • 12.02.12, 09:35:40

  ~Gość

  Do "kazimierz68", takich jak ona czy on, było 99% niemców ryczeli w zachwycie do końca, że wodzuś wymorduje resztę narodów. Później ci sami niemcy wychowywali swoje dzieci, a te stały się naszymi "przyjaciółmi". To w/g "herr tuske".
  odpowiedz
 • 23.02.12, 12:11:22

  ~WWW.ZIELONI.BO.PL

  Niemcy powinni płacić za odbudowę świata po wojnie=po co Hitler który był żydem zorganizował ich zagładę? by powstał Izrael? prasa z okresu wyboru Adolfa Hitlera na kanclerza (np. Oesterreichische Abendblatt i Saarbruecker Neue Zeitung), powołując się na dokumenty rodowe, jednoznacznie stwierdzała, że nie tylko ojciec, ale i matka Adolfa Hitlera byli pochodzenia żydowskiego http://wiadomosci.onet.pl/1576349,2678,2,kioskart.html
  odpowiedz
 • 23.02.12, 12:12:20

  ~VEGE.BO.PL

  Fałszywy ascetyzm Hitlera odgrywał ważną rolę ale wbrew legendzie palił upijał się zażerał bawarską kiełbasą i miał kłopoty z seksem. Często Hitler pił piwo i rozwodnione wino i utrzymywał kochankę, Ewę Braun, która żyła z nim po cichu w Berghof. Miał także inne dyskretne związki z kobietami. Jego ascetyzm był fikcją wymyśloną przez Goebbelsa, by podkreślić jego całkowite oddanie, opanowanie i dystans, jaki dzielił go od zwykłych ludzi. Poprzez takie zewnętrzne pozorowanie ascetyzmu, mógł twierdzić, że był oddany służbie dla swojego narodu." Payne, Life and Death, 346.
  odpowiedz
 • 23.02.12, 12:12:48

  ~WOJNA-O-ROPE.BO.PL

  czemu alianci nie bombardowali komór gazowych i torów obozów koncentracyjnych? Czemu mieli zakaz bombardowania zakładów przemysłowych, dróg torów i mostów (oficjalnie by unikać zestrzelenia przez obronę przeciwlotniczą) a w nalotach dywanowych bombardowali domy zwykłych ludzi? Koncernom zbrojeniowym zależało by wojna trwała jak najdłużej i sprzedawały broń i wynalazki wszystkim stronom konfliktu

  Np. Jednym z partnerów IG Farben (która produkowała 84% niemieckich materiałów wybuchowych, i Cyklon B używany w obozach koncentracyjnych do zabicia milionów ludzi) była firma J.D. Rockefellera Standard Oil Company z USA. Nazistowskie samoloty nie mogłyby latać, bez opatentowanej przez Rockefellera, specjalnej mieszanki paliwa. Drastyczne bombardowanie Londynu przez nazistowskie Niemcy, były możliwe dzięki pożyczce jaką Rockefeller dał w wysokości 20 milionów dolarów w paliwie dla IG Farben. To jedynie mały kawałek biznesu jaki Ameryka zrobiła finansując obie strony konfliktu. Inną zdradziecką organizacją wartą wymienienia jest Union Banking Corporation z Nowego Jorku. Nie tylko sfinansowali wiele etapów dochodzenia Hitlera do władzy, ale także prali niemieckie pieniądze w czasie II Wojny Światowej. Ostatecznie zostało przyłapane na naruszeniu Aktu Handlu z Wrogiem a wice dyrektorem Union Bank był Prescott Bush-dziadek BUSHA !!!!
  odpowiedz
 • 29.02.12, 12:34:56

  ~Holesko

  Wystarczy zobaczyć kim był Joseph Patrick Kennedy - ojciec JFK. Jako ambasador w UK był zwolennikiem sojuszu USA z hitlerowskimi Niemcami, wspierał Hitlera i z nim współpracował jeszcze przed wojną! Poczytajcie Wołoszańskiego bo powszechnie tą wiedzę się raczej skrywa!
  odpowiedz
 • 1.07.13, 18:35:56

  ~szalony koń

  Nie zgadzam się z Pańska ocena , że była pusta i powierzchowna. Fakt, ze lubiła wytworne stroje jest naturalnym dążeniem do bycia piękną kobietą. Wierność w miłości to nie jest powierzchowność.
  odpowiedz