Forma Podróże Poznaj lubuską przyrodę dzięki darmowej książce

Poznaj lubuską przyrodę dzięki darmowej książce

Poznaj lubuską przyrodę dzięki darmowej książce
Główna rzeka Borów Dolnośląskich - Bóbr w Żaganiu [fot: Kondzio1990/Wikimedia/CC BY-SA 3.0]

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. wydała trzy interesujące publikacje dot. ochrony przyrody woj. lubuskiego. Wśród nich jest kompendium wiedzy o rezerwatach przyrody oraz perełkach przyrodniczych regionu, jakimi są duże zwierzęta drapieżne.

Rezerwaty przyrody w województwie lubuskim to publikacja poświęcona najcenniejszym fragmentom lubuskiej przyrody. Książka jest kompendium wiedzy na temat rezerwatów przyrody oraz jedynym w swoim rodzaju przyrodniczym przewodnikiem po tej części kraju.

- Książka prezentuje najciekawsze zdjęcia i krótki opis wszystkich 64 rezerwatów przyrody, przedstawiając czytelnikowi niezwykłe walory przyrodnicze tych miejsc, godnych podziwu i ochrony. Ponadto w publikacji znajdziemy mapy z lokalizacją wszystkich opisanych rezerwatów - powiedział Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wielkopolskim.

Drugą interesującą pozycją, jest książką podsumowująca wiedzę na temat najrzadszych i najsilniej zagrożonych w kraju i Europie ptaków szponiastych, występujących na obszarze województwa lubuskiego. Należą do nich m.in. bielik, rybołów kania ruda i czarna czy orlik krzykliwy. Oddając się tej lekturze możemy dowiedzieć się, jaka jest ich liczebność na Ziemi Lubuskiej, w których jej zakątkach możemy je spotkać, czy też jakie działania podjęto w celu ochrony tych rzadkich i wspaniałych zwierząt.

Dzięki zastosowaniu ciekawej formy opisu, a także znakomitym fotografiom, autor publikacji wprowadza czytelnika w świat ptaków drapieżnych, takich jak orły, kanie czy rybołowy, prezentując nie tylko ich niepowtarzalne piękno, ale także problemy, z jakim zwierzęta te borykają się na co dzień w walce o przetrwanie w świecie zdominowanym przez człowieka.

- Ponadto, książka zawiera szereg informacji dotyczących sposobów realizacji ochrony czynnej tych zwierząt oraz ich siedlisk w województwie lubuskim, które jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków szponiastych. Podniebnym drapieżnikom w naszym regionie z jednej strony sprzyja brak rozwiniętego przemysłu, a z drugiej duża lesistość i niewielkie zaludnienie - dodał Bielewicz, który jest autorem tejże publikacji.

Kolejnym opracowaniem z drapieżnikiem w roli głównej jest broszura pt. O wilku mowa. prezentująca informacje o statusie prawnym i zasadach ochrony wilka, który należy w Polsce do gatunku objętego ochroną ścisłą. Z książki dowiemy się także o zalecanych metodach i sposobach ochrony zwierząt hodowlanych przed tymi drapieżnikami. W Lubuskiem od kilku lat obserwuje się odradzanie populacji wilka, co jest potwierdzeniem poprawy stanu środowiska.

Wszystkie wymienione wyżej wydawnictwa można otrzymać bezpłatnie w RDOŚ w Gorzowie mieszczącej się w budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Oczywiście ich nakład jest ograniczony. Książki zostały wydane pod koniec ub. roku.

Czytaj w Menstream.pl
Podróż dawnymi kopalniami przez wnętrze góry
Mają zostać wytyczone zarówno podziemne trasy jak i ścieżki na samej górze.
Ojmiakon, czyli podróż na Biegun Zimna. Mieszka tu zaledwie 500 osób
Ojmiakon to niewielki punkt na ogromnej mapie Rosji. Znany jest jednak na całym świecie, dzięki niezwykle niskim temperaturom powietrza.
Ten zawód wymiera, ale popyt na usługi ciągle jest
Uliczni szlifierze w Portugalii są w dalszym ciągu nieodłącznym elementem krajobrazu.
Partner:

2015-01-13
SKOMENTUJ

  
Podaj trzeci znak kodu Mv6Bj
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu