Urlopy dla tatusiów. Ojcowie wkraczają w rolę opiekunów

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy od 2010 roku dostępne są płatne urlopy dla ojców. Z urlopu ,,ojcowskiego” mogą skorzystać mężczyźni, których  dziecko nie przekroczyło 12 miesiąca życia. Od 2012 r. urlop będzie wynosił aż 2 tygodnie. Niewykorzystany urlop ojcowski bezpowrotnie przepada. Warto więc wykorzystać okazję do spędzenia tych kilku chwil ze swoją pociechą. Tata może także odciążyć swoją partnerkę podejmując opiekę nad dzieckiem w domu. Jeśli mama wykorzystała wcześniej 14 tygodni macierzyńskiego, to tata może spędzić z maluchem kolejne 6 tygodni w ramach urlopu tacierzyńskiego. Ojciec może zatem spędzić z dzieckiem w sumie aż 7 tygodni.

Moda na urlopy ojców

Ojcowskie urlopy są coraz bardziej popularne za granicą. W Szwecji korzysta z nich blisko 42% mężczyzn. We Francji matka może wykorzystać od 14 do 16 tygodni urlopu, ojciec może wykorzystać urlop w postaci 11 dni. Większość pracowników chętnie pobiera te dodatkowe, wolne dni. Z tego rodzaju urlopów korzysta aż 2/3 Francuzów. Z tygodniowego urlopu ,,ojcowskiego” w Polsce korzysta zaledwie 6% tatusiów. Aż tak lubią pracować czy boją się opieki?

Opieka nad nowonarodzonym dzieckiem stanowi niemałe wyzwanie. Plusów jest jednak znacznie więcej, niż minusów. Tata na urlopie ojcowskim może odciążyć swoją partnerkę, ale też zbudować pierwsze relacje ze swoim dzieckiem.

Chwila wytchnienia dla mamy

Młoda mama ma przed sobą mnóstwo wyzwań. Okres ciąży, poród i czas połogu są niezwykle trudnymi momentami w życiu kobiety. Nagle zmienia się wszystko – zdrowie, sytuacja zawodowa, kondycja fizyczna, sylwetka i stan psychiczny. Wyczerpane ilością zmian mamy, znoszące ból i cierpienie, z otwartymi ramionami przyjmą każdą męską pomoc. Dobry partner powinien zrozumieć, że to okres w którym jest kobiecie i swojemu dziecku szczególnie potrzebny.

Uczestnictwo ojca w wychowaniu

Każdy tata chciałby, aby syn lub córka odziedziczyli jego wygląd lub cechy. Są rzeczy na które ojciec nie ma wpływu. Są też jednak takie, które rodzic może przekazać swojemu dziecku już od najmłodszych lat. Uczestnicząc w wychowaniu dziecka i opowiadając mu o świecie zbudujesz więź i porozumienie. Jeśli nie chcesz być dla swojego dziecka tylko asystentem mamy, musisz więcej się zaangażować. 

Tato – czas przejąć stery

Wielu mężczyzn uważa, że opieka nad dzieckiem jest niemęska. Wielu też boi się, że sobie nie poradzi. To jednak tylko stereotypy.  Ojciec może być równie dobrym opiekunem, jak matka a tradycyjny podział ról nie jest ustalony na zawsze. Tylko od Ciebie zależy jaką rolę będziesz odgrywać w życiu swojego dziecka. Wykorzystaj ten czas najlepiej jak potrafisz!