Męski Świat Ojcostwo Relacje ojca z synem

Relacje ojca z synem. Którzy chłopcy najbardziej niegrzeczni?

Relacje ojca z synem. Którzy chłopcy najbardziej niegrzeczni?
[fot: Gagilas/CC/Flickr]

Długie godziny, które ojcowie spędzają w pracy, mogą wiązać się z problemami z zachowaniem u ich synów - sugerują ostatnie badania. Chłopcy w wieku 5-10 lat, których ojcowie spędzali w pracy ponad 55 godzin tygodniowo, wykazywali częściej zachowania agresywne.

- Jest to ważne odkrycie, gdyż istnieje mało badań analizujących godziny pracy ojców - skomentowała australijskie badania Jianghong Li z Ośrodka Badań Społecznych w Berlinie (WZB). - Większość z nich skupiała się na godzinach pracy matek - powiedziała Li, dodając, że to właśnie kobietom polityka wielu pracodawców ułatwia pogodzenie pracy zawodowej z obowiązkami domowymi.

Badanie nie wykazało, jakoby dziewczynki w tym samym wieku były podobnie dotknięte pracą ojców. Co więcej, nie znaleziono powiązania między godzinami pracy matek a problemami z zachowaniem ani synów, ani córek. Należy jednak pamiętać, że w Australii kobiety pracują poza domem najczęściej w niepełnym wymiarze godzin, zatem nie ma wystarczającej liczby matek, które pracują w nadgodzinach, aby wyciągnąć pewne wnioski - zastrzegła badaczka.

16 do 20 proc. badanych australijskich ojców pracowało ponad 55 godzin w tygodniu.

Badacze zgromadzili dane o 1440 dzieci w wieku 5 lat, później o ok. 1400 z nich w wieku lat 8, a potem o 1360 z nich w wieku 10 lat. Na każdym etapie ankietę wypełniał rodzic, najczęściej matka.

Wprawdzie nie wykazano wpływu na dziewczęta, ale badano jedynie problemy z zachowaniem u dzieci w wieku 5-10 lat. - Nie można wykluczyć, że długie godziny pracy ojców mogą mieć negatywny wpływ na inne aspekty rozwoju dziewcząt, w późniejszym wieku - powiedziała.

Li przypuszcza, że dzieci mogą wykazywać problemy z zachowaniem w obliczu niewystarczającego czasu spędzanego z rodzicem tej samej płci. Kolejną przyczyną może być brak możliwości spożytkowania energii i wyładowania agresji przez chłopców podczas zabaw z ojcami. Może też chodzić o to, że matki nie otrzymują wystarczającego wsparcia od nieobecnych partnerów, są w rezultacie przeciążone i zestresowane, a jakość opieki rodzicielskiej spada, co przekłada się na zachowanie dzieci, szczególnie chłopców.

Wyniki opublikowano w magazynie Journal of Marriage and Family.

Czytaj w Menstream.pl
Wakacyjne romanse już nas nie pociągają?
Najwięcej romansów, bo aż jedna trzecia, zaczyna się w pracy, a jedna czwarta - w kręgu przyjaciół. Na urlop lub pobyt w sanatorium pozostaje zaledwie 6 proc...
Kazik szczęśliwy, że nie musi być już ojcem małych dzieci
W jednym z wywiadów Kazik Staszewski przyznał, że dziś nie mógłby już mieć małych dzieci. Bycie dziadkiem całkowicie go uszczęśliwia.
Polacy wybrali. Oto idealni ojcowie
Badanie przeprowadzono przy okazji premiery programu Nie stój tak, ja rodzę!, który będzie emitowany od końca sierpnia.
Tagi:

psychologia

ojcostwo

relacja ojca z synem

Partner:

2013-08-29
SKOMENTUJ

  
Podaj trzeci znak kodu gTYBf
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.