Mama w pracy. Jak widzi to tata?

Po etapie macierzyństwa  mamy mają dziś trzy możliwości: powrót na swoje dawne stanowisko, znalezienie pracy przez Internet lub założenie swojego biznesu. Rozwój internetu przyniósł nowe możliwości dla rozwoju własnego biznesu. Z czasem mógłby on przynosić spore zyski i dużą dawkę satysfakcji.

Mama w biznesie

Mamom, zakopanym dotąd po uszy w pieluszkach, bardzo często tego właśnie potrzeba. Jeżeli więc Twoja żona czy partnerka, mimo wcześniejszych deklaracji zajęcia się dzieckiem “na pełny etat”, zaczyna wspominać o podjęciu pracy – nie staraj się wypierać z nie tych potrzeb. Nie przekonuj jej, że finansowo dajecie radę i że to niepotrzebne. Stawiając sprawę w ten sposób, dla niej jesteś egoistą. Jeżeli praca jest dla niej ważna, daje poczucie satysfakcji i samorealizacji – nie odradzaj jej tego! Postaraj się pomóc jej w podjęciu decyzji korzystnej nie tylko dla Ciebie, ale również dla niej i całej Waszej rodziny!

Pomysł na…

Młode mamy bardzo często okazują się pełne pomysłów no swoje nowe życie zawodowe. Idąc na kompromis pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, często podejmują pracę w domu. Tłumaczenie tekstów, korekta artykułów, copywriting, katalogowanie, wypełnianie ankiet, czy telepraca to tylko niektóre zajęcia, które można wykonywać zdalnie. Jeśli kobieta chciałaby być sama dla siebie szefem i zleceniodawcą, dobrym pomysłem może się okazać sklep internetowy. Co można w takim sklepie sprzedawać? Kobiecie zapewne łatwo będzie sprzedawać pasmanterię, biżuterię, perfumy czy artykuły dziecięce? Warto wykorzystać indywidualne talenty. Popularnością cieszą się rękodzieła jak własnoręcznie robiona biżuteria, wyszywane serwetki okolicznościowe, rysunki, zaproszenia czy ozdoby.  Dobrym pomysłem na biznes może okazać się otwarcie na parterze domu punktu ksero, prywatnego przedszkola czy klubu dla dzieci łączącego obecność w domu z pracą zawodową? Pamiętaj, żeby nie wyśmiewać żadnych pomysłów partnerki nawet, jeśli Tobie wydają się one śmieszne.  Zamiast tego pomóż jej wybrać odpowiednią branżę i podsuń ciekawe rozwiązania. Wsparcie dla kobiety okażesz sprawdzając co się opłaca i jak to zorganizować. Możesz też pomóc jej wymyślić nazwę, kupić  domenę czy hosting. Nie dopuść do tego, aby ,,formalności” dotyczące budowania własnego biznesu zgasiły jej zapał. Najlepiej, jeśli aktywnie włączysz się w rozkręcanie jej biznesu wspierając ją na każdym etapie. Kobieta z pewnością doceni Twoje starania i pomoc. Pamiętaj, że najważniejsze jest pozytywne nastawienie oraz uruchomienie odpowiednich kontaktów wspierających nowy biznes. Na początku samodzielnej drogi dużym wsparciem może okazać się pomoc Waszych wspólnych znajomych.

Najważniejsza jest współpraca

Twoja partnerka, podejmując trudność łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym z pewnością wie, co robi i tego właśnie potrzebuje! Nie staraj się być dla niej dodatkowym problemem na tej niełatwej drodze. Zachowuj się wręcz przeciwnie – wspieraj ją i toruj drogę do osiągnięcia nowego celu. Podejmij to wyzwanie wraz z nią! Jeśli się nie uda – trudno. Próba nie strzelba i lepiej podjąć wysiłek, niż wysłuchiwać ciągłych żali i wyrzutów z es trony partnerki. Wczuj się w rolę swojej kobiety i pomyśl, co Ty zrobiłbyś na jej miejscu. Pamiętaj, że w najtrudniejszym czasie zmian, możesz wykorzystać swój urlop ojcowski spędzając więcej czasu z dzieckiem, gdy partnerka będzie musiała wdrożyć się w nowe obowiązki. Pomóż jej tak zorganizować dzień, by miała więcej czasu na nowe wyzwania, ale też dla siebie. Zwróćci uwagę na lepszy podział obowiązków. Niech każdy dobrze realizuje swoją część. Część obowiązków, jak kąpanie, spacery czy kołysanie dziecka do snu, możesz wykonywać nawet pracując zawodowo. Sprawdź czy możesz zyskać elastyczne godziny swojej pracy, co ułatwiłoby częstszą opiekę nad dzieckiem. Może się też okazać, że niektóre zadania mógłbyś wykonywać zdalnie. Warto dopytać o to swojego pracodawcę tłumacząc zaistniałe okoliczności.

Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście!

NAjgorsze co może powiedzieć mężczyzna to: “dajmy sobie spokój”. Kobieta też ma prawo realizować się zawodowo. Jeśli jest to utrudnione, to pamiętaj, by znaleźć odpowiednie rozwiązanie zamiast po porstu rezygnować. Babcia, ciocia czy zaufana sąsiadka z pewnością pomogą w opiece nad dziećmi. Sprawdźcie, kto i w jakich godzinach jest w stanie zaoferować pracującej mamie swoją pomoc. Zainteresujcie się czy sąsiadka z góry, która ma małe dziecko mogłaby zabrać na spacer również Twoje. A może znajoma studentka chciałaby dorobić sobie jako niania? Rozwiązanie niekiedy bywa prostsze, niż Wam się wydaje!  Z upływem czasu zauważysz, że kobieta zrealizowana zawodowo jest dużo lepszą partnerką, niż przeciążona domowymi obowiązkami, sfrustrowana codziennością mama.