Męski Świat Na serio Ojmiakon, czyli podróż na Biegun Zimna

Ojmiakon, czyli podróż na Biegun Zimna. Mieszka tu zaledwie 500 osób

Ojmiakon, czyli podróż na Biegun Zimna. Mieszka tu zaledwie 500 osób
To miejsce, gdzie rtęć w termometrach zamarza [fot: EPA/SERGEI ILNITSKY]

Nazwa tego miejsca oznacza dosłownie oznacza niezamarzającą wodę lub miejsce, gdzie ryby zimują. Nazwa ta stanowi nawiązanie do życiodajnych, gorących źródeł, które znajdują się w okolicy. To dzięki nim możliwe było osiedlenie się i przetrwanie na tym trudnym terenie.

Ojmiakon stanowiło do niedawna najzimniejsze miejsce na ziemi. Dziś w rankingu przegrywa jedynie z sąsiadującą wioską Tomtor i z niezamieszkałą przez stałą ludność Antarktydą. Nie straciło jednak tytułu Bieguna Zimna.

Podczas rekordowo mroźnych zim temperatura potrafi spaść tu do -70 °C. W takiej temperaturze niezabezpieczona twarz może ulec odmrożeniu zaledwie w ciągu kilku sekund, nawet przy niewielkim wietrze.

To miejsce, gdzie rtęć w termometrach zamarza, a wrząca woda, które dostanie się do powietrza, tworzy chmurę śniegu. Nie odstrasza to jednak podróżników od odwiedzania miejsca, o którym zapomnieli bogowie. Dla odważnych, nawet w okresie zimowym, organizowane są tu wycieczki. Oprócz doświadczenia niewyobrażalnie niskich temperatur turyści mogą odwiedzić tu muzeum historyczne czy spróbować wędkowania podlodowego.

Jak twierdzi Bolot Bochkarev, dziennikarz i przewodnik, do Ojmiakon można dostać się zimą z Jakucka. Droga jest dość bezpieczna, jednak należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Warto, aby w podróż wybrać się większą grupą, najlepiej przynajmniej dwoma samochodami.

Jeśli cokolwiek zdarzyłoby się na drodze warto zabezpieczyć się dodatkowym autem, bo pozostanie przez kilka godzin na zewnątrz przy tak niskiej temperaturze może być niebezpieczne. Poleca się również zabrać ze sobą dodatkowy zapas paliwa. Tym bardziej, że na trasie niewiele jest stacji benzynowych.

A więc w drogę!

Czytaj w Menstream.pl
Ten zawód wymiera, ale popyt na usługi ciągle jest
Uliczni szlifierze w Portugalii są w dalszym ciągu nieodłącznym elementem krajobrazu.
W Serbii cyrylica wciąż cieszy się popularnością
Serbowie na co dzień piszą literami alfabetu łacińskiego oraz cyrylicą.
Dzięki temu masz większe szanse na przeżycie lawiny. Sprawdź się
Po letniej przerwie w Tatrach zostały uruchomione punkty kontrolne do sprawdzania detektorów lawinowych.
Po Bugu możesz pływać kajakiem nawet zimą
Jako rzeka graniczna - oddzielająca Polskę od Ukrainy i Białorusi - przez wiele lat Bug był niedostępny dla turystyki kajakowej.
Tagi:

rosja

turystyka

ojmiakon

biegun zimna

Partner:

2015-01-12
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu QyWac
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.