Męski Świat Na serio Ojcowie bardziej aktywni niż mężczyźni bez dzieci

Ojcowie bardziej aktywni niż mężczyźni bez dzieci?

Ojcowie bardziej aktywni niż mężczyźni bez dzieci?
[fot: pascalgenest/iStockphoto]

Zapracowani ojcowie wolny czas poświęcają przede wszystkim rodzinie, a w dalszej kolejności swoim zainteresowaniom. Jednocześnie im więcej dzieci - tym bardziej aktywni są ojcowie - wynika z najnowszych badań.

Jaki związek może mieć posiadanie dzieci z czasem poświęconym na pracę? Wydawać by się mogło, że aby zapewnić dobrą sytuację materialną rodzinie, należy poświęcić pracy większość dnia. Badania dowodzą jednak inaczej: im mężczyźni mają więcej dzieci, tym mniej czasu poświęcają na pracę zawodową. Tak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie marki koszul Agonista, którego grupą badawczą byli dobrze zarabiający mężczyźni powyżej 30. roku życia.

Mężczyźni posiadający dwoje lub więcej dzieci pracują średnio o ponad 30 min krócej w dni robocze i prawie o 2 godz. krócej w dni weekendowe niż mężczyźni nieposiadający dzieci lub których dzieci są już dorosłe. Co ciekawe, około 60 proc. 30-latków deklaruje, że w weekendy nie pracują wcale.

- Z badania wynika, że w porównaniu do mężczyzn w starszych grupach wiekowych, 30-latkowie mają większe poczucie, że praca zawodowa "zabiera" im czas, który mogliby spożytkować na inne cele. Może to wynikać z różnic pokoleniowych, innych oczekiwań wobec równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym - wyjaśnia Andrzej Gojny, specjalista zarządzania zasobami ludzkimi i twórca marki Agonista.

Ojcowie, którzy posiadają małe dzieci częściej wskazują, że rodzina jest jednym z powodów, dla którego nie mają dostatecznie dużo czasu na swoje hobby. Jednak nie dzieci, są głównym powodem braku czasu na hobby, a - jak wskazują - nadmiar pracy. Uważa tak około 3/4 ojców.

Pozytywną obserwacją wynikającą z badania jest to, że ojcowie małych dzieci są bardziej aktywni fizycznie niż mężczyźni nieposiadający dzieci lub których dzieci są już dorosłe. - Nowocześni ojcowie starają się spełniać na wielu polach: zawodowym, osobistym i rodzinnym. I coraz częściej im się to udaje. Choć nie jest to oczywiście łatwe, mężczyzna może jednocześnie realizować własne pasje, rozwijać się zawodowo i poświęcać czas rodzinie - uważa Andrzej Gojny.

Więcej informacji na temat stosunku zamożnych mężczyzn do pracy i czasu wolnego znaleźć będzie można w raporcie przygotowanym na zlecenie marki koszul Agonista, który zostanie wkrótce opublikowany.

Czytaj w Menstream.pl
Jak się mają polscy ojcowie?
Ile mają lat, kiedy zostają ojcami? Czy są dobrze wykształceni? Ile czasu spędzają z dziećmi? Jak wielu z nich korzysta z urlopów ojcowskich?
Znany aktor znów będzie ojcem
Matką będzie młodsza o 24 lata Hilaria Thomas - instruktorka jogi, którą aktor poślubił w połowie ubiegłego roku.
Jak być tatą na pełny etat
Znany dziennikarz włączył się w ciekawą akcję społeczną. Jednym z celów jest ustanowienie "Dnia z Dzieckiem w pracy".
Tagi:

rodzina

dzieci

ojciec

zapracowani

Partner:

2013-07-04
SKOMENTUJ

  
Podaj pierwszy znak kodu JJYce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.