Męski Świat Na serio Jak reagować, by porozumieć się z kobietą

Jak reagować, by porozumieć się z kobietą

Jak reagować, by porozumieć się z kobietą
[fot: Skedong/CC/Flickr]

Zwykły dzień. Galeria handlowa. Sytuacja zaobserwowana w sklepie specjalistycznym z alkoholami. Para. Ona i on przymierzają się do zakupu alkoholu na prezent.

Ona do niego: Wybierz coś na prezent dla babci. Ty się lepiej znasz. Jaka nalewka będzie jej odpowiadać?

On do ekspedientki: Hmm... W takim razie poproszę ajerkoniak. Tak, ajerkoniak.

Ona natychmiast do niego: Zwariowałeś? Wybierz coś innego!

On więc do ekspedientki: Przepraszam. Mój błąd. Poproszę zatem... Pigwówkę.

Ona znów błyskawicznie, tym razem i do niego i do ekspedientki jednocześnie: Żartujesz chyba?!? Wiśniówkę poprosimy proszę Pani!

Ekspedientka patrząc nerwowo na niego, a ze zrozumieniem i pełna uśmiechu na nią – pakuje wybrany alkohol do torebki.

Dla tych z was, którzy uważnie przeczytali powyższy dialog, kilka kwestii w zakresie potrzeb już powinno być dostrzegalnych. Kto zauważył, jak kształtował się proces decyzyjny w przedstawionej sytuacji? Jakie emocje się pojawiły? Jakie potrzeby były istotne? Jeszcze nie wszystko się klaruje? Dobrze. Zacznijmy więc od początku. Potem będzie już tylko trudniej.

Po pierwsze emocje: naucz się słyszeć nie tylko informacje, ale również emocjonalny przekaz

Mężczyźni najczęściej zorientowani są na efekt i zamknięcie swojego działania konkretnym rozwiązaniem. Dlatego najczęściej słuchając kobiet koncentrują się na płaszczyźnie faktów w tym, co od nich słyszą. To powoduje, że gdy kobieta opowiada np. o tym jak ją zezłościł szef lub szefowa, wysłaniem na prestiżową konferencję innej koleżanki lub kolegi – mężczyzna pyta i dzieli się swoją opinią na temat tego, co było kryterium wyboru szefa? Kiedy się o tym ona dowiedziała? Co może ona zrobić, aby wpłynąć na szefa? I tak dalej i tak dalej Panowie...

Wszystkie pytania i wypowiedzi dotyczą niestety najczęściej sfery informacyjnej (kryteria wyboru, czas, inne działania, etc.). To, co dla większości kobiet jest ważne w umiejętności wysłuchania takiej sytuacji i reakcji na nią, to dostrzeżenie emocji, które one odczuwają. I tu jest przestrzeń do rozwoju naszej wrażliwości na słyszenie emocji naszych kobiet.

Emocje wpływają na ich decyzje statystycznie częściej niż w naszym męskim przypadku. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się je odnajdywać w przekazie od naszych koleżanek i partnerek.

O co mógłbyś zapytać, aby dowiedzieć się więcej o emocjach, które ona odczuwa? Jak się czuła, gdy się o tym dowiedziała? Co ją zdenerwowało? Co by mogło wpłynąć na nią, aby poczuła się lepiej?

Usłysz emocje, wsłuchaj się w nie. Daj jej czas, aby te emocje w niej wybrzmiały. Czy już słyszysz, to, co czuje twoja partnerka, gdy z tobą rozmawia? Jak słowami wyraża swoje emocje? Jak emocje wyrażają się poprzez jej mowę ciała?

Tagi:

związki

psychologia

kobieta

mężczyzna

Partner:
Robert Milczarek
2011-09-19
SKOMENTUJ

  
Podaj czwarty znak kodu d2H4d
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.