Męski Świat Motoryzacja Artykuły 10 najdroższych jachtów świata

10 najdroższych jachtów świata

10 najdroższych jachtów świata
[fot: re-ality/CC/Flickr]

Czym dla mężczyzny jest własna łódź? Czasami wszystkim. Synonimem wolności, luksusu, realizacją młodzieńczych marzeń, a czasem domem lub narzędziem pracy. Jednym wystarcza mała motorówka, innym żaglówka... Są jednak tacy, którzy pragną mieć własny jacht - i to nie byle jaki, ale musi być albo największy, albo najdroższy, ewentualnie najbardziej luksusowy.

Najdroższe jachty świata powstają w Niemczech, najczęściej w Hamburgu. Często przechodzą one przez ręce rosyjskiego miliardera – Romana Abramovicha, właściciela angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea F.C. Szczęśliwymi posiadaczami reszty są biznesmeni, czy arabscy szejkowie.

Wszyscy oni jachty traktują jak drogie samochody – chodzi tu nie tylko o piękno, pasję, ale i o rywalizację – kto ma większy, a kto bardziej prestiżowy. Najdroższe, to również najbardziej luksusowe jachty świata, a każdy z nich szczyci się również wysoką pozycją na liście 100 największych.

Le Grand Bleu


fot. VerTego/Public Domain/Wikimedia

Najtańszy z najdroższych – pierwszy właściciel, amerykański biznesmen zapłacił za niego jedynie 90 mln dolarów. Szybko upatrzył go sobie rosyjski miliarder – Roman Abramovich. Odkupił go i podarował przyjacielowi. Dzisiaj Le Grand Bleu najczęściej zobaczyć można na Bahamach.

Tatoosh


fot. Seastar357/Public Domain/Wikimedia

Właścicielem tego wartego 100 mln dolarów jachtu jest Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu. Ponieważ nie przepada on za fotoreporterami i nie lubi chwalić się światu swoim dobrobytem, możemy napisać tylko, że podobno na pokładzie statku znajduje się prywatny teatr, ogromny basen, kominek i podobno jest też możliwość pomieszczenia dwóch helikopterów.

Ecstasea


fot. Axou/CC/Wikimedia

Zamówiony przez Abramovicha i sprzedany nieznanemu właścicielowi. Cena: 129 mln dolarów. Tyle wart jest luksus w azjatyckim stylu – meble z bambusa, rzeźbiona boazeria rodem z kraju kwitnącej wiśni na ścianach, marmurowy parkiet do tańca. Na tych wczasowiczów, którym znudzi się japoński wystrój czeka helikopter, którym można w każdej chwili odlecieć z pokładu jachtu.

Pelorus


fot. selmerv/CC/Flickr

Za 130 mln dolarów kupił go pewien arabski biznesmen, ale tak jak przypadku innych jachtów – szybko przeszedł on w ręce rosyjskiego miliardera. W 2005 roku właściciel użyczył go dwójce swoich najlepszych piłkarzy Frankowi Lampardowi and Johnemu Terryemu. Co więcej, w 2007 roku drugi z nich wraz ze swoją świeżo poślubioną małżonką spędził na Pelorusie miesiąc miodowy.

Octopus


fot. 1000zen/CC/Flickr

Nazwę Ośmiornica zawdzięcza temu, że jest domem dla siedmiu mniejszych łodzi. Wśród nich znajdują się dwa statki podwodne, w tym jeden przystosowany do badania dna morskiego. Oprócz tego na wyposażeniu dwa helikoptery i oczywiście – basen. Właścicielem tego wartego 200 mln dolarów jachtu jest Paul Allen.

Rising Sun


fot. reivax/CC/Flickr

Właściciele - Larry Ellison i producent Dawid Geffen swoim Wschodzącym słońcem pływają najczęściej po Morzu Śródziemnym. Za 82-pokojowy jacht zapłacili 200 mln dolarów. Na pokładzie oprócz bardziej standardowego wyposażenia – winiarni, spa, sauny, jacuzzi – znajdziemy robiące większe wrażenie boisko do koszykówki i prywatne kino.

Lady Moura


fot. Axou/CC/Wikimedia

Na początku lat 90. Nasser al-Rashid, saudyjski książę zlecił budowę jachtu, który nazwał imieniem jednej ze swoich żon. Jacht do tej pory jest jednym z najpiękniejszych i największych – ze względu na swoją 108 metrową długość ma problemy z wpłynięciem do portu w Monte Carlo. Wyposażony jest w ogromny basen z ruchomym dachem oraz sztucznym nabrzeżem z piasku. Zasłynął w 2007 roku, kiedy osiadł na mieliźnie w czasie festiwalu filmowego w Cannes.

Dubai


fot. s_zeimke/CC/Flickr

Jacht, którego właścicielem jest Mohammed Rashid Al Maktoum – szef rządu Emiratów Arabskich – długo był najdroższym statkiem na świecie. Dziś jest na trzecim miejscu, jeśli chodzi o cenę, ale wciąż na drugim pod względem wielkości - liczy sobie 162 metry długości. Wyposażony przede wszystkim w gadżety – basen i dyskretne miejsca do opalania, sprzęt do nurkowania, sportów wodnych, a nawet łowienia ryb, boisko do squasha, jacuzzi, lądowisko dla helikopterów. Wnętrza są wykonane z drewna, a kanapy i krzesła pokryto drogą skórą.

A

Dla jednych jest to najpiękniejsza, dla innych najbrzydsza łódź na świecie. Przypomina bardziej statek wojenny lub podwodny. Na pewno jest to łódź nowoczesna – jej jedynym tradycyjnym elementem jest drewniany ster. Za 350 mln dolarów rosyjski miliarder Andrey Melnichenko otrzymał na wyposażeniu trzy baseny, dwie dyskoteki, lądowisko dla helikopterów oraz ogromny garaż dla łodzi wraz z trzema statkami.

 

Eclipse
Jest najdroższy – wart 1,2 mld dolarów i największy – ma 163 metrów długości. Zbudowany został w Hamburgu. Jego właścicielem jest oczywiście Roman Abramovich. Na pokładzie znajdują się dwa baseny, kilka jacuzzi, dwa lądowiska dla helikopterów, a ponadto – prywatna łódź podwodna. Główna sypialnia przykryta jest chowanym dachem. Wnętrza właściciel ozdobił drogimi obrazami, zakupionymi specjalnie dla wzbogacenia wystroju jachtu. Eclipse zasłynął z nowinki, jaką jest laser, który ma uniemożliwić wścibskim fotoreporterom robienie zdjęć, czy filmów.

Tagi:

kariera

łodzie

jakchty

Iwona Guzińska, (PC)
2010-10-02
SKOMENTUJ

  
Podaj trzeci znak kodu jmg4i
KOMENTARZE