Kariera Idealny plan dnia

Idealny plan dnia

Idealny plan dnia
[fot: Johan Larsson/CC/Flickr]
Każda pora dnia jest odpowiednia dla różnych czynności. Dobry plan to podstawa zorganizowanego mężczyzny. Z pomocą ekspertów, pokażemy ci, jak wykorzystać swój wewnętrzny zegar w celu zwiększenia efektywności, poprawy zdrowia i zadowolenia z siebie.

6:00 Seks
Szósta rano to zdaniem naukowców najlepsza pora na seks. To właśnie wtedy poziom estrogenów i testosteronu - wzbudzających popęd seksualny - jest najwyższy. Zdaniem psychologów warto zaczynać dzień od czerpania przyjemności z uprawiania miłości. To również świetna pora dla par starających się o dziecko - wtedy to kobiety są najbardziej płodne.

7:00 Pora na śniadanie
Po ośmiu godzinach snu organizm zaczyna odczuwać głód. Zapasy glukozy zaczynają się wyczerpywać. To właśnie wtedy jest najlepszy moment na śniadanie, najważniejszy posiłek dnia. Powinno zawierać świeże warzywa, nabiał i pełnoziarniste pieczywo. Dzięki temu nasz mózg będzie funkcjonować prawidłowo - tłumaczy w BBC dr Andrew Murray z Trinity College z Cambridge.

7:45 Umyj zęby
Zęby powinno się myć dopiero mniej więcej pół godziny po jedzeniu - nie wcześniej. Szkliwo zębów jest podatne na uszkodzenie po jedzeniu i piciu - wyjaśnia prof. Damien Walmsley z Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

8:00 Zacznij aktywnie dzień
Poranny jogging, spacer przed pracą, zmuszą do wyjścia na świeże powietrze. Dużo czasu spędzamy w zacienionych mieszkaniach i biurach oświetlanych sztuczny światłem. Tymczasem bardzo ważne dla organizmu jest naturalne światło słoneczne. Słońce pomaga ponowne wyregulować naturalny rytm dobowy. Promienie słoneczne wysyłają do ciała sygnał przerwania produkcji melatoniny, hormonu, który powoduje senność, wyjaśnia dr Murray z Departamentu Fizjologii i Rozwoju na Trinity College w Cambridge.

10:00 Czas pracy umysłowej i rozwiązywania problemów
O tej porze najłatwiej jest się skoncentrować. Mniej więcej o tej porze dnia najlepiej funkcjonuje nasz pamięć krótkotrwała - dowodzą eksperci z Centrum Badań nad Zaburzeniami Snu i Czuwania z Nowego Jorku. Mózg jest odpowiednio odżywiony i dotleniony, gotowy na rozwiązywanie trudnych problemów, zagadek logicznych i pracy na pełnych obrotach.

11:00 Czas dla pęcherza
Jak wynika z badań Dr Sneh Khemka, dyrektora medycznego BUPA International, mniej więcej o tej porze pęcherz powinien zostać opróżniony. Oczywiście potrzeba oddania moczu jest sprawą indywidualną i zależną od tego, co i ile się wpiło. Przyjmując, że wypiłeś rano kubek kawy i twoje nerki pracują prawidłowo, to powinieneś odczuwać potrzebę. Zdaniem urologów mężczyźni powinni pić dużo i często oddawać mocz, dzięki temu filtrują nerki i pęcherz. Zbyt rzadkie oddawanie moczu, może doprowadzić do zakażenia dróg moczowych, a nawet kamieni nerkowych.

13:00 Lunch
To najlepsza pora, aby coś przekąsić. Zdaniem dietetyków w tym czasie najlepiej funkcjonuje układ trawienny. Najlepszy będzie lekki lunch z właściwą równowagę białek i węglowodanów, aby wytrwać do kolacji. Kanapka z razowego chleba i sałatka z tuńczyka oraz jakiś owoc w zupełności wystarczy - mówi dietetyk Urszula Arens.

15:00 Spacer
Podczas trawienia lunchu ludzie często czują się ospali. Powodem jest to, że większość krwi odpływa do żołądka, więc mózg jest mniej ukrwiony. Spacer po jedzeniu dokrwi i dotleni mózg.

16:00 Jesteś mniej wrażliwy na ból
O tej porze warto zaplanować, zajęcia fizyczne, wizytę u stomatologa lub lekarza czy cokolwiek, co narazić cię może na ból. Badacze dowiedli, że poziom endorfiny działa na neuroprzekaźniki w mózgu, czym zmniejsza odczuwanie bólu. Po południu poziom endorfin jest najwyższy, więc bóle mogą być mniej zauważalne - twierdzi dr Khemka.

17:30 Trening
Po pracy czas na ćwiczenia fizyczne. O tej porze najwyższa jest temperatura ciała, a dzięki temu mięśnie mają najwięcej siły i są znacznie bardziej sprężyste. Ćwiczenia fizyczne pozwolą także utrzymać formę i odprężyć się po pracy.

19:00 Kieliszek wina
Jest to najlepsza pora na jakiś aperitif przed kolacją. Wino dobrze wpływa na krążenie i wzmaga apetyt. Poza tym planując imprezę w tym czasie, większa dawka alkoholu zaszkodzi ci najmniej. Wątroba jest wtedy w najlepszej formie, a alkohol jest szybko metabolizowany.

19:30 Obiadokolacja
Powinieneś skrupulatnie pilnować godzin posiłków. Regularne jedzenie jest ogromnie ważne. Według badaczy z Uniwersytetu Northwestern nieregularne posiłki powodują szybsze tycie. Poza tym jest to najlepsza pora na wykwintną kolacje przy świecach i spotkanie z kobietą. Dobre jedzenie i elegancki alkohol do posiłku pobudzi wasze zmysły.

22:00 Do łóżka
Odpowiednio zaplanowany dzień powoduje, że twój organizm działa optymalnie. Po dniu, w którym nie zabrakło pracy umysłowej, aktywności fizycznej, odpowiednie odżywianie i działania zgodne z rytmem twojego ciała powodują, że znajdziesz jeszcze dość energii na seks. Pamiętaj jednak, że dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu. Najlepiej kłaść się i wstawać zawsze o tych samych porach – dowodzą angielscy badacze z Centrum Zaburzeń Snu. Także połóż się spać nie później niż 23:00, a rano obudzisz się z wypoczęty i pełen energii.

Tagi:

zdrowie

sport

planowanie

idealny plan dnia

Przemysław Ciszak
2010-06-09
SKOMENTUJ

  
Podaj pierwszy znak kodu h8aAe
KOMENTARZE
 • Znam ten problem. Od lat walczę o lepsze ułożenie zajęć i ciągle nie czuję się usatysfakcjonowany.
  odpowiedz
 • 2.07.10, 12:01:05

  ~Gość

  szkoda, ze w tym tekscie nikt nie wspomnial o standardowej pracy 8h dziennie... jest tylko wzmianka o optymalnym czasie na prace umyslowa. dodatkowo o godz. 8.00 jogging? no byloby milo, niestety w przypadku 90% ludzi taki plan dnia jest raczej niewykonalny
  odpowiedz
 • 6.07.10, 11:10:44

  ~Gość

  No, mi z tej rozpiski wychodzi, że czas na pracę mam mieć pomiędzy 10:00 a 13:00 (z przerwą na siusiu). Rozumiem, że albo jest to artykuł dla rentierów (zazdrościmy i pozdrawiamy), albo dla bezrobotnych (w takim wypadku kieliszek wina to zapewne szklaneczka "Leśnego Dzbana" lanego prosto z woreczka)? A coś dla "zwykłych" ludzi? ;)
  odpowiedz
 • 16.07.10, 14:07:13

  ~Gość

  jasne, idealny plan dnia to 3/4 sukcesu.
  należy pamiętać, żeby nie przesadzac z iloscią zadań na jeden dzień.
  Na szkoleniu w May Agency nauczyłem się planować dnie za pomoca map mysli. Niesamowicie pomocna umiejętność.
  Jeśli nie próbowaliście to musicie to nadrobić.
  odpowiedz
 • 29.07.10, 09:54:09

  ~Gość

  a kiedy praca ?? 5 godzin dziennie to luxys a w tym czasie jeszcze lunch, ktoś musi mieć ful kasy żeby mieć taki plan dnia
  odpowiedz
 • 25.08.10, 15:52:07

  Tomasz_m

  Jeżeli chodzi o mnie, to jak dobrze bym sobie nie rozplanował dnia, to zawsze zostanie mi coś na wieczór i przez to chodzę spać bardzo późno. Pomału już mnie to zaczyna denerwować.
  odpowiedz
 • 25.08.10, 22:40:58

  Jarubek

  Dlatego cenię sobie pracę na własny rachunek - można rzeczywiście rozplanować sobie jakoś dzień. Fakt, czasem dzień pracy trwa kilkanaście godzin, ale niekoniecznie trzeba go zaczynać o 7 czy 8 rano...a co do planu - zdrowo by tak było, ale raczej mało realne.
  odpowiedz
 • 27.08.10, 17:59:13

  weronini

  Chyba każdy powinien sobie sam jakiś plan dnia ustalać, niekoniecznie sztywny. Ale zauważyłem, że jak się zapisze wszystko co trzeba zrobić w najbliższym czasie i poukłada pod względem ważności, to mniej rzeczy umyka
  odpowiedz
 • 6.06.12, 20:49:11

  ~u222

  Ten plan dnia to tylko teoria, a wiecie jaka jest roznica miedzy praktyka a teoria? Otoz w teorii nie ma takiej roznicy, a w praktyce jest.
  odpowiedz
 • 26.06.12, 09:05:30

  ~Reel

  Jeśli chcemy przybliżyć się do ideału warto zastosować metodę małych kroków - tak jak w Kaizen. Sami się zdziwimy, że po jakimś czasie nastąpiła zmiana na lepsze i to w dodatku bezstresowo.
  odpowiedz