Styl Trendy Jak dobrze dobrać krawat

Jak dobrze dobrać krawat? Kolor i wzór mówi wszystko o tym, jaki jesteś

Jak dobrze dobrać krawat? Kolor i wzór mówi wszystko o tym, jaki jesteś
[fot: mediaphotos/iStockphoto]

Gładki czy w paski? A może klasyczny granat zastąpić ostrym różem? Okazuje się, że patrząc na krawat, można cię bezbłędnie rozszyfrować, niczym polscy kryptolodzy niemiecką Enigmę. - Profesjonalista założy czarny w paski, a osobę kreatywną można poznać po kolorze pomarańczowym – twierdzi Krzysztof Łoszewski, znany projektant i stylista.

Elegancki profesjonalista z czarnym i szerokim węzłemCzarny krawat nie musi kojarzyć się tylko z żałobą. Monika Jaruzelska, jedna z najbardziej znanych polskich projektantek podkreśla, że taki kolor odzwierciedla stan duszy oraz szacunek, respekt i dystans. Oprócz tego, buduje się na nim autorytet.

- Kler w XIX wieku za pomocą czarnego koloru wyróżniał się z tłumu właśnie w ten sposób i budował dystans z chłopami – przypomina. Czarny kolor to również majestat kojarzony z togami sędziowskimi, a także czarną magią, czyli tajemnicą. - To kolor, który ma długą historię i jest naprawdę skomplikowany jeśli chodzi o interpretację – dodaje Jaruzelska.

Obecnie upodobali go sobie artyści, więc może kojarzyć się z osobą kreatywną. Często widać to na pokazach mody. Na początku wychodzą modelki w różnych strojach, a na końcu projektant w czarnym ubraniu.

W naszej kulturze to jednak kolor żałoby i ludzi starszych. Poza tym, zakładając czarny krawat musisz uważać, bo nie zachęca on do kontaktu. - W Polsce jest kojarzony przede wszystkim z czymś odświętnym, należy więc wystrzegać się go w codziennym stroju – ostrzega Monika Jaruzelska.

Czarny krawat można założyć rano, ale tylko w momencie, kiedy jest on wąski z wąskim węzłem, czyli taki, który obecnie jest w modzie. - To wpływ lat 60. Jeśli taki założymy od rana, to nikomu nie powinno przeszkadzać – twierdzi Krzysztof Łoszewski autor książki Dresscode. Tajemnice męskiej elegancji, ale też przestrzega. Nie nadaje się on jednak na rozmowę kwalifikacyjną. Tutaj polecam bardziej neutralne kolory.

Często prowokujesz? Z pewnością nosisz czerwony

Z czerwonym jest jak z płachtą na byka, bo powoduje najczęściej negatywne emocje. - Zwykle radzę klientom, by go nie nosić, w szczególności w sytuacjach formalnych. Połowa Sejmu pokazuje się w takich krawatach – narzeka Krzysztof Łoszewski.

Czerwony kojarzy się także z lewicowymi poglądami, ale w niektórych kręgach może mieć również całkiem inne znaczenie. Jak chociażby prestiż. Ze względu na to, że w czasach, kiedy nie istniały jeszcze chemiczne barwniki, kolor czerwony był trudny do uzyskania. - To właśnie dlatego, patrząc na przedstawicieli arystokracji widocznych na obrazach, rzadko który nie ma czerwonego akcentu – podkreśla Monika Jaruzelska.

Tak się wiąże krawat w 6 prostych krokach

1. Załóż krawat na szyję tak, żeby krótsza część zwisała na około 20 centymetrów.

2. Przełóż część szerszą nad częścią węższą, a następnie zawiń do siebie dołem.

3. Mocno trzymając punkt styku, przełóż część szerszą pod brodą.

4. Następnie przełóż część szerszą od spodu tak, aby powstał trójkątny supeł.

5. Część szerszą przeciągnij pod brodą do siebie, aby okręciła się wokół supła.

6. Teraz okręć część szerszą wokół krawatu tak, aby z przodu powstała pętla oraz przeciągnij część szerszą górą tak, aby przeszła przez pętle. Mocno pociągnij!


Jednak to nie wszystko. Kolor czerwony to także symbol samca alfa - osoby walecznej. Z jednej strony czerwień to miłość i seks, a z drugiej także nienawiść i zagrzewanie do walki - dodaje Jaruzelska. Czerwony można zobaczyć w debacie politycznej, gdzie dochodzi do konfrontacji posłów, czy senatorów. Warto jednak zwrócić uwagę na odcień wymienionego koloru. Otóż jeśli jest on blady, to oznacza osobę konserwatywną w poglądach.

Jesteś młody i zabawny? Poznają cię po wzorach

Nosząc krawat w kwiatki, z pewnością stawiasz na luz. - Charakteryzuje on młodych ludzi i w sytuacji nieformalnej może być nawet zabawnym elementem. Sprawdzi się z pewnością na dyskotece, czy innej imprezie – podkreśla Krzysztof Łoszewski. Jednak jest wiele sytuacji, na które krawat we wzory się nie nadaje – choćby spotkania biznesowe. - Jeśli chcesz, aby ktoś skoncentrował się na tym co mówisz, a nie na twoim krawacie, to wzory odpadają – radzi Łoszewski.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że w zakładaniu krawata nie chodzi o to, żeby było widać cię z końca korytarza. - Jeden z prezesów zapytał mnie kiedyś, czy może nosić krawat w duże, tureckie wzory. Powiedziałem że tak, ale poza miejscem pracy - opowiada Łoszewski. - Chociaż był prezesem dużej firmy, powinien pamiętać, że jest nim cały czas, a nie tylko wtedy, kiedy jest w biurze. Świadomość tego jak się ubierasz jest szalenie ważna, dlatego że jesteś postrzegany nie tylko w miejscu pracy, ale również na zewnątrz.

Typ macho to ostre kolory i węzeł Pratta

Krawat musi pasować do koszuli, aby osiągnąć konkretny efekt. - Mocne kolory w zestawieniu z jasną koszulą świadczą o tym, że jesteś indywidualistą i bardzo męskim facetem – twierdzi Krzysztof Łoszewski. Unikaj połączenia jasnego krawata z jasną koszulą, bo wtedy sylwetka staje się blada i rozmyta.

Jednak indywidualność podkreślaj nie tylko przez ostre kolory, ale także rodzaj węzła. Jednym z trudniejszych do zawiązania jest tak zwany Pratt. Wybierz go, jeśli chcesz się wyróżnić.

Pomarańcz i luźne wiązanie to coś dla kreatywnych

Symbolem ekstrawagancji oraz entuzjazmu i kreatywność jest z pewnością krawat w kolorze pomarańczowym. To również wyróżnia osoby z poczuciem humoru. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na rodzaj wiązania. Luźniejsze może kojarzyć się z kreatywnością, bo szerokie – najczęściej wybierane, przeznaczone jest dla tradycjonalistów. Dodatkowo luźne oznacza, że jesteś gotowy na zmiany – podpowiada Monika Jaruzelska.

Zobacz jak wiązać krawat:


Z kreatywnością związany jest również zielony krawat, choć ten przeznaczony jest przede wszystkim dla osób młodych. Starsi powinni wybrać bardziej stonowane kolory.

Konserwatysta lubi niebieski oraz...

Jednym z najczęściej wybieranych kolorów krawatów jest niebieski w różnych odcieniach. Ten kolor podkreśla konserwatywną naturę i nadaje się do założenia w momencie, kiedy nie chcesz się wyróżniać z tłumu. - Niebieski we wszystkich odcieniach jest kolorem wody, kojarzy się z wychłodzeniem emocji oraz spokojem. To dobry kolor jeśli chcesz z kimś negocjować, a nie konfrontować – radzi Monika Jaruzelska.

Podobne emocje budzi kolor złoty. Jeśli założysz taki krawat, możesz być postrzegany jako konserwatysta, ale również osoba, która ma dużo pieniędzy. Złoty podkreśla dobrostan finansowy, podobnie jak czerwony. Nie ma jednak, tak jak czerwony, konotacji związanej z walką, to nie jest symbol wojownika, a burżuja – komentuje Jaruzelska.

Żelazne zasady dobierania krawatA – komentuje krzysztof łoszewski


Materiał prasowy
Węzeł krawata powinieneś dostosować do kształtu twarzy i rozstawienia kołnierzyka, czyli jego końców. Do niedawna bardzo modne były włoskie kołnierzyki, czyli bardzo rozstawione, dzięki czemu można było zastosować duży węzeł. Krawaty były więc szerokie, podobnie jak w latach 70., kiedy stójka koszuli też była wysoka. Jednak rozstawiony kołnierzyk pasuje osobom, które mają szczupłą twarz, bo to optycznie poszerza. Natomiast mężczyźni, którzy mają krótką szyję i szeroką twarz, grubych krawatów nie powinni nosić. Zatem krawat z węższym węzłem nadaje się tylko jeśli masz szeroką twarz. Natomiast niezawiązany do końca ładnie wygląda tylko w nieformalnych sytuacjach.

Poza tym trzeba wiedzieć, do czego krawat będziemy nosili. Inny wkładamy do koszuli w kratę, czy marynarki sztruksowej, a inny do jasnej koszuli i granatowego garnituru. Druga rzecz, krawat nie powinien być błyszczący od samego rana, czyli wykonany z satyny, czy jedwabiu, ponieważ tego rodzaju krawat kojarzy się z imprezą i bardzo dobrze wygląda dopiero wieczorem. Dodatkowo nie powinno się nosić krawatów jasnych, czy szaro perłowych do białej koszuli. W takim przypadku krawat zlewa się z koszulą i nie podkreśla osobowości.
Jak masz ciemny garnitur, grafitowy, czy granatowy, postaraj się, aby krawat był mocnym akcentem. Dla przykładu zestaw kolorów – ciemnej czekolady, szarości, drobnych wzorów, mogą mieć nawet kolor pomarańczowy, czy bordo, które są w tej chwili klasycznymi, ale to jest drobny wzór i nie zaznacza się dużą plamą kolorystyczną.

Z kolei na rozmowę kwalifikacyjną nie powinieneś wybierać ostrych kolorów, ale stonowane. To dotyczy całego stroju, czyli marynarki oraz koszuli. Najlepszy garnitur na rozmowę jest ciemny, chociaż to też zależy o jaką pracę się starasz. Jeżeli w firmie obowiązują zasady dresscodu i trzeba tu nosić garnitur, to lepiej przyjść na rozmowę w stroju, w jakim później będziesz pracować. Na nieco ekstrawagancji mogą sobie pozwolić młodzi ludzie, wkładając jeansy, buty skórzane i sportową marynarkę z koszulą i krawatem.


Czytaj w Menstream.pl
Brytyjskie supermodelki ozdobą olimpiady?
Uroczystość zamykającą letnie igrzyska olimpijskie w Londynie uświetni pokaz mody największych brytyjskich projektantów i domów mody - od Vievienne Westowood po Alexandra McQueena. Według plotek na wybiegu pojawią się m.in. Kate Moss i Naomi Campbell.
Wybierz bransoletkę idealną. Oto najlepszy sposób
Modna bransoletka ściśle otacza nadgarstek i ma stylowe zapięcie. W kwestii formy, czy kolorystyki faceci mogą zaszaleć. Dzięki temu w sposób unikalny dopełnią kreację.
Koszulka z zespołem to za mało na festiwal
Wiosna i lato to idealny czas na weekendowy wypad na festiwal. W jego trakcie odpoczniesz, pobawisz się i posłuchasz dobrej muzyki. Zobacz jak stać się modnym festiwalowiczem!

Tagi:

porady

dresscode

jak wiązać krawat

Robert Ocetkiewicz
2012-06-16
SKOMENTUJ

  
Podaj czwarty znak kodu Ad78i
KOMENTARZE
 • 16.06.12, 08:53:43

  ~lkjg

  latwo napisac, narysowac, trudniej zrobic, cholera, jak wizac ten krwat? ma ktos jakis patent?
  odpowiedz
 • 16.06.12, 09:00:03

  ~Monkey Magic

  Ludzie, UBRAĆ to można choinkę a krawat można ZAŁOŻYĆ. Ubieramy się a nie coś! Po języku też można poznać "profesjonalistę" ;)
  odpowiedz
 • 17.06.12, 20:50:58

  ~lama31

  Krawat,który założymy, powinien być przede wszystkim odpowiednim do sytuacji, w której w krawacie jesteśmy. Kolor i wzory na krawacie powinny współgrać z garniturem, do którego dopasowujemy krawat. W pewnych środowiskach dopuszczalne są krawaty ekstrawaganckie, w pewnych obowiązuje standard. Odejście od tych zasad może spowodować tylko kłopoty!
  odpowiedz
 • 18.06.12, 14:32:01

  małyMotyl

  mi zawsze wiąze żona - nie mam pojęcia skąd ona to umie;) dla mnei to jest jakaś magia, zawsze przekręcę nie w tą stronę co trzeba i efekt jest opłakany
  odpowiedz
 • 22.01.13, 23:17:23

  ~BXHSGDS

  Ja tam lubie gładkie krawaty i stonowane do tego białą koszule i ciemny garnitur-w takim stroju mógłbym chodzić na codzień.
  odpowiedz
 • 30.11.13, 17:16:32

  ~E.

  Ja potrafię wiązać krawat, a nie potrafię, nie chcę, nie lubię chodzić na obcasach.
  odpowiedz
 • 20.02.14, 20:34:32

  ~konserwatywny

  trudno jest zestawić ze sobą wzorzystą koszulę z wzorzystym krawatem; dla odważnych mała podpowiedź: dobrze wygląda duet wzorów małych z dużymi;

  - krawaty w paski są poważne i konserwatywne, te we wzorki, kwiatki i esy-floresy świadczą o swobodniejszym stylu;

  krawaty.info
  odpowiedz
 • 3.04.14, 11:26:45

  ~Krzysztof_34

  ~lkjg napisał(a):
  latwo napisac, narysowac, trudniej zrobic, cholera, jak wizac ten krwat? ma ktos jakis patent?

  Człowieku, z ciebie musi być jakaś łamaga, jak masz problem z zawiązaniem krawata. Weź się ogarnij i nie przyznawaj, że jesteś takim kaleką, to tak jakbyś nie potrafił jeździć rowerem,
  odpowiedz
 • 12.02, 12:55:58

  ~Rafał W.

  Ilość głupot napisanych w tym artykule jest powalająca
  odpowiedz
 • 28.04, 22:19:18

  ~sadzone

  Albo pracuje w sklepie z krawatami albo nie jednemu wiązała
  odpowiedz