Styl Trendy Jak dobrać skarpety do reszty stroju

Jak dobrać skarpety do reszty stroju?

Jak dobrać skarpety do reszty stroju?
[fot: Tourist_on_earth/CC/Flickr]

Okazuje się, że jakość, kolor, długość skarpet jest tak istotnym elementem, że nieodpowiedni dobór potrafi zepsuć najlepszy strój. Co należy pamiętać, aby nie popełniać błędów?

Stan techniczny

Pamiętaj, że choć wybierając się na elegancką imprezę, spotkanie biznesowe, kolację na mieście, butów zdejmować nie planujesz, to jednak wszystko może się wydarzyć. Nie ma większej wpadki szanującego się mężczyzny jak zniszczone skarpety. Dlatego zwróć uwagę na ich stan, a na wszelki wypadek zabierz ze sobą drugą parę na zmianę.

Długość

W męskiej modzie jest to ważny szczegół. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której odsłonięty jest choćby centymetr gołej nogi. Ważne jest to zwłaszcza wtedy, gdy siadasz lub zakładasz nogę na nogę. Wtedy nogawka spodni znacznie się podnosić.

Najbezpieczniej będzie, jeśli założysz skarpety względnie długie lub podkolanówki. Nie można jednak wpaść w przesadę. Nie powinny być dłuższe niż do połowy łydki.

Kolory

Zasada jest dosyć prosta: skarpety powinny być tak ciemne, jak buty. Nie oznacza to, że muszą być w tym samym kolorze. Nie powinny jednak kontrastować z żadnym elementem stroju.

Oprócz butów należy zwrócić uwagę na kolor spodni, koszuli i marynarki. Niektórzy styliści proponują sprasowywać kolor skarpet do koloru spodni. Przy szarym garniturze i czarnych butach pasować będą czarne, natomiast, gdy buty będę brązowe, wtedy lepsze są szare.

Wzornictwo

Najlepiej, jak skarpetki są jednolite, jednak wzór wcale nie musi oznaczać braku stylu. Powinien pasować do spodni, koszuli, marynarki, a nawet krawata.

Materiał

Mogłoby się wydawać, że materiał jest elementem najmniej istotnym. Jednak to, z czego zostały zrobione skarpety nie tylko zdradza, czy mamy odrobinę stylu, ale ma również praktyczne znaczenie.

Materiał musi pozwalać oddychać stopie, a ściągacz nie może ani zbytnio uciskać nogi ani być za luźny. Najlepiej, gdy będzie mieszanką kaszmiru, nylonu i jedwabiu. To gwarancja dopasowania i swobody.

Kiedy nie zakładać

Skarpety powinno się nosić do garniturów. Styliści odradzają zakładanie ich do mokasynów - taki styl buta pozwala nie założyć skarpet do garnituru. Brak skarpet usprawiedliwia również luźny, wakacyjny strój. Uwaga! Do sandałów pasuje tylko goła stopa.
Tagi:

moda

styl

garnitur

skarpety

gust

(PC)
2010-06-01
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu F7jub
KOMENTARZE
 • Jezu, ja chyba ze wstydu bym się spalił, gdyby ktoś zobaczył mnie w skarpetkach i sandałach! Okropne połączenie! A znam i takich, którzy ubierają się w ten sposób i uważają, że jest to całkowicie w porządku!
  odpowiedz
 • 31.10.10, 20:42:33

  Stasiek28

  napisał(a):
  Haha, skarpety i sandały to połączenie pierwsza klasa :D Najlepiej białe podciągnięte pod same kolana :P
  A tak serio, to niestety (albo stety) nie jest to specjalność tylko Polaków, ale za granicą jak już widuje się to kosmiczne połączenie to raczej wśród osób starszych którym takie sprawy już trochę "wiszą"

  Haha! Dobre! ja ogólnie nie lubię nosić sandałów, więc nie noszę jak nie muszę. A jak muszę to bez skarpetek oczywiście! W ogóle nie mogę sobie wyobrazić jak można się tak ubrać gdziekolwiek! Masakra jakaś :D
  odpowiedz
 • 12.05.12, 15:37:32

  ~hrgte8uiryt89y

  ~Gość napisał(a):
  zobacz też tutaj:

  http://mimk.pl


  No żesz kur**! Życie Ci nie miłe? Spi******j!
  odpowiedz
 • 23.08.14, 13:27:31

  ~sledziownik

  Chciałem zwrócić uwagę na fakt nazywania skarpetek skarpetami. Jest to bardzo nieeleganckie określenie. Może zabrzmi to śmiesznie (albo dziwnie), ale to komuniści spowodowali zgrubianie słów, które wydawały się zbyt eleganckimi dla klasy robotniczej. Podobny los spotkał firankę. Do lat czterdziestych ubiegłego wieku nie istniało słowo skarpeta, tak jak do dzisiaj nie istnieje słowo filiżana, a wyłącznie filiżanka.
  odpowiedz
 • 5.01.15, 19:14:55

  ~joey

  skarpeta powinna byc ciepla welniania lub termoaktywna
  odpowiedz
 • 6.01.15, 21:07:44

  ~Czynka

  na lato też polecasz wełniane?
  odpowiedz
 • 7.01.15, 20:48:39

  ~joey

  a mamy teraz lato? no nie, teoretycznie jest zima, wec mówię o zimie, na lato polecam coolmaxy
  odpowiedz
 • 7.01.15, 20:49:36

  ~joey

  http://www.militaria.pl/spaio/skarpety_spaio_multisport_coolmax_everyday_black_p16984.xml
  odpowiedz
 • 19.01.15, 23:12:44

  ~joey

  ogolnie ze spaio polecam ,w tym wypadku skarpety, sa spoko, na dłuzszy czas ;]
  odpowiedz
 • 5.05.15, 12:07:30

  ~macieyy

  Z dobrą wentylacją jak na lato heh
  odpowiedz