Styl Poradnik stylisty Jak dobrać krawat do koszuli

Jak dobrać krawat do koszuli?

Jak dobrać krawat do koszuli?
[fot: Wólczanka, materiały prasowe]

Moda męska, również ta określająca zasady tego, jak dobrać krawat do koszuli bardzo szybka się zmienia. Dziś dopuszczalne są nawet najbardziej nietypowe połączenia, a odchodzenie od niektórych kanonów stało się już niemal nowym trendem. Mimo to jednak, w najbardziej oficjalnych sytuacjach, na łamanie niektórych zasad nie można sobie pozwolić.

Za najbardziej eleganckie uchodzą krawaty jedwabne. Jednak do koszul w sportowym stylu czy tweedowych marynarek dużo lepiej pasują krawaty wełniane, tweedowe czy te z domieszką kaszmiru.

Jednak materiał to nie jedyne kryterium, jakim powinno się kierować w czasie dobierania krawata do koszuli. Spore znaczenie ma również wzornictwo. Oficjalnego charakteru naszemu strojowi z pewnością doda gładki krawat. Na znacznie większą dowolność pozwala styl dzienny, w którym mile widziane są nie tylko prążki czy paski, ale również regularne wzory. Warto jednak pamiętać o tym, że jeden wzorzysty element najlepiej komponuje się z dwoma gładkimi, a duży wzór z małym.

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w samodzielnym komponowaniu zestawów, najlepszym rozwiązaniem jest postawić na najbardziej popularne rozwiązania. Oto lista kilku przykładów. Szukajmy koszul w atrakcyjnych cenach dzięki licznym kuponom rabatowym.

Podstawowa zasada pozwala łączyć ze sobą te rodziny kolorów, które mają te same barwy podstawowe (czerwony, niebieski lub żółty). Nie oznacza to oczywiście, że musimy ograniczać się jedynie do różnych odcieni tego samego koloru, np. niebieskiego. Ta barwa bardzo dobrze komponuje się bowiem również z niektórymi odcieniami zieleni czy fioletu.

Poza tym, stawiając na gładką koszulę możemy pozwolić sobie na to, by na krawacie pojawiły się wzory. Do białej, klasycznej koszuli z powodzeniem możesz więc założyć nawet krawat w drobną, różnokolorową kratkę. Pamiętaj również o tym, że z jasnobłękitną koszulą oraz granatowym garniturem będą dobrze współgrać wszystkie krawaty.

Koszula w delikatny prążek

Z pasiastymi koszulami najlepiej komponują się pasiaste krawaty. Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie. Rozmiar pasków powinien być różny. Poza tym, dobrze jest także zdecydować się na jeden, dominujący kolor. Jeśli więc postawisz na jasnobłękitną koszulę w delikatne prążki, spróbuj zestawić ją z granatowym krawatem, w znacznie większe, poprzeczne, złote pasy.

 

 

Koszula w mocny prążek

W tym wypadku najlepszym dodatkiem do pasiastych koszul będzie postawianie na krawat w jednym z dwóch, występujących na koszuli kolorów. Do biało granatowej koszuli można więc dobrać granatowy krawat. Co ciekawe ten ostatni wcale nie musi być gładki. Dobierając wzór starajmy się jednak postawić na teksturę, która nie będzie za bardzo rzucała się w oczy.

 

 

Koszula w drobną, jednokolorową kratę

W tym przypadku mamy dwa rozwiązania. Pierwszym jest oczywiście dobranie krawatu tak, aby jego odcień był jak najbardziej zbliżony do jednego z odcieni występujących na koszuli. Jeśli więc stawiasz na koszulę w drobną, biało-fioletową kratkę, dobierz do niej fioletowy krawat w tym samym odcieniu.
Drugie rozwiązanie bazuje na kontrastach. Zgodnie z nim jasną koszule w drobną kratkę z powodzeniem możesz zestawić z jednokolorowym krawatem o znacznie ciemniejszym odcieniu. Pamiętaj jednak, aby wszystkie kolory miały ten sam kolor podstawowy lub pochodziły z tej samej palety barw (ciepłej lub zimnej).

 

 

Koszula w kratkę gingham/vichy

Ponieważ już sama koszula przyciąga uwagę, krawat powinien delikatnie tonować cały efekt. Pamiętaj również o tym, że jeśli już stawiasz na takie połączenie w oficjalnych sytuacjach, kolory na koszuli nie mogą być zbyt krzykliwe. Staraj się raczej dobierać je spośród tych, które najczęściej kojarzą się z elegancją: czyli granat oraz czerń.

Tagi:

krawat

koszula

stylizacje

elegancka moda męska

Partner:

2013-06-05
SKOMENTUJ

  
Podaj czwarty znak kodu Qiqte
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.