Forma Zdrowie Bądź jak Bruce Willis

Bądź jak Bruce Willis. Łysy może więcej

Bądź jak Bruce Willis. Łysy może więcej
[fot: East News]
Dla sporej części z nas, proces łysienia stanowi problem, który wpływa na pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Według szczegółowych badań przeprowadzonych przez instytut Gallupa z 2004 roku trzy czwarte łysiejących mężczyzn w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Francji przyznało, że tracą pewność siebie, a połowa z nich stwierdziła, że czuje się staro i nieatrakcyjnie.
Ryszard Gzela,
Handsome Men
- Wypadanie włosów to niezaprzeczalnie domena mężczyzn – codziennie na ulicach widujemy setki panów dotkniętych mniej lub bardziej zaawansowanym łysieniem i jest to dla nas zjawisko jak najbardziej normalne - mówi Ryszard Gzela, właściciel Kliniki Handsome Men.

Jednak okazuje się, że łysienie to jeden z aspektów twardej, silnej męskości. Dowód? Bruce Willis jest łysy, Van Diesel jest łysy, uznawany za najbardziej męskiego aktora Hollywoodu Jason Statham jest łysy. Włosów nie ma także Samuel L. Jackson, a nawet John Travolta podjął męską decyzję i ogolił głowę. Wygląda więc na to, że łysa głowa jest znakiem rozpoznawczym mężczyzny alfa.

Zobacz zwiastun filmu z Jasonem Stathmanem:

Łysy jest bardziej atrakcyjny?

Jak wynika z badań opinii publicznej dla 70 proc. kobiet łysi mężczyźni są bardzo pociągający - podaje magazyn Psychology Today. Badania te potwierdza również brytyjska agencja badawcza NOP. Według niej ponad jedna trzecia - około 36 proc. kobiet w wieku 18-34 lata - deklaruje, że bardzo lubi mężczyzn z ogoloną głową, ponieważ wyglądają seksownie.

Jak twierdzą psycholodzy może mieć to związek z tym, że łysy mężczyzna najczęściej kojarzony jest z dojrzałością, a ta natomiast podświadomie łączymy z lepszym statusem społecznym i większym doświadczeniem życiowym, a więc z zaradnością i poczuciem bezpieczeństwa.

Zobacz łysego Johana Travoltę:

Jedynie 30 proc. pań twierdzi, że mężczyzna bez włosów na głowie jest raczej nieatrakcyjny i wygląda staro. Co ciekawe, podobnie sądzi aż 69 proc. mężczyzn. Tylko 18 proc. kobiet jest niezadowolonych z powodu wyłysienia ich partnerów, a zaledwie 13 proc. byłoby niezadowolone, gdyby stało się to w przyszłości -wynika z badań przeprowadzonych przez magazyn Psychology Today.

Łysiejesz? Będziesz zdrowy.

- Przypadłość ta spada głównie na panów z powodu dużego nagromadzenia testosteronu w ich organizmach. Im większa jego ilość, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on przekształcony w hormon DHT czyli Dihydrotestosteron, który jest tutaj głównym winowajcą - tłumaczy Ryszard Gzela.

Związek między testosteronem, a wypadaniem włosów potwierdzili także naukowcy z University of Washington School of Medicine. Przeprowadzili oni badania na 2 tysiącach mężczyzn w wieku od 40 do 47 lat. Jak się okazało badani z wysokim poziomem testosteronu, zaczęli łysieć jeszcze przed 30-stką.

Odkryli również inną ważną zależność. Mężczyźni, którzy wyłysieli przed 30 rokiem życia byli w mniejszym stopniu zagrożeni nowotworem złośliwym prostaty – donosi news.bbc.co.uk. Zdaniem lekarzy wysoki poziom testosteronu w młodym wieku może uchronić przed chorobą prostaty.

Za młody na łysienie?

Często bywa jednak tak, że uznajemy, że jesteśmy jeszcze za młodzi na łysienie, bo faktem jest, iż częściej proces ten dotyka ludzi w średnim wieku niż młodych. Badania pokazują jednak, że widoczne łysienie pojawia się przed 30. rokiem życia u 25-30 proc. mężczyzn.

Statystyki te tyczą się również mężczyzn, których uważa się za największych macho, niemal symbole prawdziwej męskości. Sean Connery zaczął łysieć w wieku 21 lat i we wszystkich filmach o przygodach Jamesa Bonda grał w peruce. Utrata włosów nie zmieniła faktu, że w 1953 zajął 3 miejsce w konkursie Mister Universum, a w 1989 roku został Najseksowniejszym Żyjącym Mężczyzną magazynu Pepople. Dziesięć lat później ten sam magazyn ogłosił go Najseksowniejszym Mężczyzną Stulecia. Whoopi Goldberg powiedziała o nim: Wypiłabym wodę po jego kąpieli.

Bruce Willis z kolei po raz pierwszy pokazał się bez peruki w 1995 roku, w filmie 12 małp. Do tej pory maskował nią rzednące włosy między innymi w Szklanej pułapce i Hudson Hawk. Znany z ról twardzieli w takich filmach jak Babylon AD, Kroniki Riddicka czy Szybcy i Wściekli - Van Diesel zaczął golić głowę, jeszcze zanim zrobił karierę filmową.

- Wszyscy mężczyźni wyłysieją - przekonywał dziennikarzy Diesel. Dla facetów martwiących się utratę bujnych włosów miał jedną poradę. Skoro łysienie typu męskiego produkowany w jądrach wywołuje 5-alfa-dihydrotestosteron, kastracja pozwoli więc cieszyć się na stare lata młodzieńczą fryzurą.

Kwestia przedwczesnego łysienia to również sprawa genów i tutaj można w sumie polegać na tym jak na szwajcarskim zegarku, że prędzej czy później nadejdzie.

- Duże znaczenie w przypadku męskiego łysienia posiadają także uwarunkowania genetyczne – łysiejący panowie posiadają zazwyczaj wrodzoną nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie DHT, co powoduje, że ich włosy wypadają o wiele szybciej i o wiele obficiej - przekonuje Ryszard Gzela z kliniki Handsome Men.

Jeśli ojciec albo dziadek zaczęli łysieć przed trzydziestką czy czterdziestą to najprawdopodobniej, syn czy wnuk również straci włosy w młodym wieku. Jest to uwarunkowane kodem genetycznym, który przekazali potomkowie. Wówczas to łysienie jest po prostu czymś naturalnym.

Tagi:

bruce willis

łysienie

badnia

zdrownie

styl. fryzury

Partner:
(PC)
2011-12-21
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu P8KTb
KOMENTARZE
 • Taaak.... pożyczka to ewidentny obciach. Ale nie do każdego to dociera.
  odpowiedz
 • 21.12.11, 13:41:21

  ~Gość

  Najlepszym środkiem na łysienie jest środek głowy. A na poważnie: proste plecy, szczupła sylwetka i resztki włosów nie dłuższe niż 5 mm.
  odpowiedz
 • 21.12.11, 15:34:38

  ommbre

  a jak niektórzy zaczesują resztki włosów na łysinę...
  odpowiedz
 • 12.01.12, 00:27:35

  ~Gość

  Perfidna reklama kliniki Pana Gazeli która pod powiedział bym medyczną nazwą oferuje peruki. Już wolę być łysy niż nosić perukę. To tak jak by udawać kogoś, kim się nie jest.
  odpowiedz
 • 19.03.13, 23:24:29

  ~hyh

  alfa szczegolnie diesel ktory z jezorem wreczal pierscionek jadac do europy by go odstrzelila hyhy
  odpowiedz
 • 7.06.13, 14:14:50

  ~Galileo

  sprawdźcie to www.mikrohair.pl
  odpowiedz
 • 19.01, 00:52:20

  ~scalpdawid

  na cholere mi tupecik www.scalpmann.com Polecam!
  odpowiedz
Sprawdź w WP.pl
 • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu