Forma Soczi 2014 Dyscypliny Kombinacja norweska - Soczi 2014

Kombinacja norweska - Soczi 2014

Kombinacja norweska - Soczi 2014
[fot: imago sportfotodienst]

Kombinacja norweska to zimowy sport popularny m. in. w Europie i Japonii. Kombinacja składa się ze skoków narciarskich i biegów na nartach.

Pierwsze zawody odbyły się w Norwegii w 1879 roku. Początkowo zawody w biegach odbywały się techniką klasyczną, a bieg był równoległy. Na początku lat 90. XX wieku zezwolono na techniką dowolną, zmienił się również styl oddawania skoków. W kombinacji, jako pierwsze zostają oddane skoki ze skoczni, dopiero następnie rozgrywany jest bieg na 10 km.

Kombinacja norweska po raz pierwszy pojawił się na zimowych igrzyskach olimpijskich w 1924 roku, w Chamomix, w konkurencji indywidualnej. Obecnie zawody rozgrywają się w czterech konkurencjach: indywidualnej (na zwykłej skoczni), indywidualnej (na skoczni dużej), drużynowo i w sprincie.

Pierwszy i jedyny medal olimpijski Polska zdobyła w 1956 roku podczas Igrzysk w Cortina d'Ampezzo. Na ostatnich igrzyskach w Vancouver w kombinacji norweskiej nie było przedstawicieli z Polski.

Polscy zawodnicy

Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak

Medaliści: Franciszek Gąsienica Groń, Stefan Hula, Stanisław Ustupski, Jan Legierski, Stanisław Kawulok, Andrzej Staszel, Andrzej Zarycki, Apoloniusz Tajner

(IW)
2013-12-20
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu FEQBb
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.