Forma Soczi 2014 Dyscypliny Hokej na lodzie - Soczi 2014

Hokej na lodzie - Soczi 2014

Hokej na lodzie - Soczi 2014
[fot: Brooke Novak/CC BY-SA 2.5/wikipedia]

Hokej na lodzie to sportowa gra zespołowa rozgrywana na lodowisku. Każda drużyna składa się z bramkarza i pięciu graczy, choć w sumie cała kadra jednego zespołu liczy 22 zawodników. Dlatego w trakcie rozgrywek można dokonywać zmian piątek.

Mecz hokejowy standardowo trwa 60 minut. Zawodnicy poruszają się po tafli lodu, podzielonej na trzy części. W hokeju, tak samo, jak w piłce nożnej występuje rzut karny i spalony. Uwolnieniem nazywa się natomiast sytuację, gdy zawodnik wybije krążek z własnej połowy, na połowę przeciwnika, tak, że żaden z zawodników nie będzie miał możliwości przejęcia krążka.

Początki hokeja na lodzie sięgają XV wieku, jednak sport ten rozwinął się w obecnej formie dopiero w roku 1785 w Kanadzie. Na zimowych igrzyskach olimpijskich hokej na lodzie pojawił się dopiero w 1920 roku. Startowali wyłącznie mężczyźni, dopiero w 1992 hokej na olimpiadzie był rozgrywany także w konkurencji dla kobiet.

W Polsce hokej pojawił się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1925 powołano Polski Związek Hokeja na Lodzie, od tego czasu mamy kadrę narodową, która bierze udział w Mistrzostwach Świata, a także w Igrzyskach Olimpijskich.

Polscy hokeiści

Bramkarze: Kamil Kosowski, Przemysław Odrobny
Obrońcy: Mateusz Bryk, Paweł Dronia, Rafał Dutka; Jerzy Gabryś, Kamil Górny, Michał Kotlorz, Patryk Wajda, Mateusz Rompkowski
Napastnicy: Adam Bagiński, Krystian Dziubiński, Radosław Galant, Marcin Kolusz, Sebastian Kowalówka, Leszek Laszkiewicz, Tomasz Malasiński, Grzegorz Pasiut, Marek Strzyżowski, Maciej Urbanowicz, Jakub Witecki, Krzysztof Zapała

(IW)
2013-12-20
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu UMiMg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.