Forma Fitness Przełom w odchudzaniu

Przełom w odchudzaniu? Oto "siłownia w pigułce"

Przełom w odchudzaniu? Oto
[fot: Alan Claever/CC/Flickr]

Jednym z odkryć, które wskazuje na to, że badacze są coraz bliżej opracowania remedium dla osób unikających siłowni, jest badanie prowadzone przez Jasona Dycka, który wskazał, że resweratrol - organiczny związek chemiczny, którego występuje w czerwonych winogronach, głównie ich skórce, poprawia funkcje serca i mięśni w sposób zbliżony do tego, jaki zapewnia trening na siłowni.

Badania laboratoryjne wskazały, że duże dawki resweratrolu poprawiają sprawność fizyczną, funkcje serca i siłę mięśni. Badacze idą o krok dalej i podkreślają, że ich badania mogą doprowadzić do stworzenia środka, który poprawi wydajność ćwiczeń. Choć brzmi to jak magiczna pigułka, naukowcy sugerują możliwość opracowania takiego środka, szczególnie z myślą o osobach niepełnosprawnych.

- Myślę, że resweratrol może okazać się remedium dla osób, które chcą pozostać aktywne, jednak ich niepełnosprawność wyklucza tę aktywność. Celem jest stworzenie środka, który będzie substytutem ćwiczeń lub będzie przynosił takie same korzyści jak aktywność fizyczna - przyznał Jason Dyck i zapowiedział kolejne badania.

O wynikach innych badań donoszą naukowcy z Harvard Stem Cell Institute, którzy swoją uwagę skoncentrowali na złym i dobrym tłuszczu.

- Nasze badania wykazały, że istnieje możliwość opracowania medykamentu, który pobudzi nasz dobry tłuszcz - tłuszcz brązowy, odpowiedzialny za spalanie metaboliczne i uzyskiwanie energii w organizmie. Co będzie miało wpływ na utratę masy ciała - wyjaśnia Chad Cowan, jeden z autorów badania.

Czy to oznacza, że w przyszłości powstanie tabletka, którą będziemy aplikować zamiast wizyty na siłowni? Z pewnością jest to bardzo optymistyczna perspektywa, jednak Cowan, zaznacza, że nie należy jej odczytywać dosłownie. Jego badanie wskazało, że istnieje możliwość pobudzenia pewnych procesów jakie zachodzą w organizmie, jednak czy efekty będą takie same jak te uzyskiwane w trakcie treningu, to już nie jest tak oczywiste.

- Możemy wskazać na pewne procesy, które możemy pobudzić. Ale wciąż istnieje wiele znaków zapytania i konieczne są dalsze badania. Jedno jest pewne, z jednej strony, patrząc pod kątem procesów w organizmie możemy powiedzieć, że zbliżamy się do opracowania leku, który może te procesy pobudzić, a ćwiczenia uczynić bardziej efektywnym, w kontekście fizycznym. Nie zapominajmy jednak o wpływie aktywności fizycznej na naszą psychikę. Poprawa pamięci, koncentracji, niwelowanie stresu - to są efekty, które przynosi nam aktywność fizyczna, których nie pobudzi żaden lek nazywany "siłownią w pigułce" - wskazuje badacz.

Czytaj w Menstream.pl
Odżywki białkowe są gorsze od mięsa
Sprawdź, komu pomogą te preparaty.
Gdzie w Warszawie można poćwiczyć na świeżym powietrzu?
Tutaj każdy może poćwiczyć dowolną ilość czasu, bez karnetu i o dowolnej porze - nawet w nocy!
Na tę chorobę możesz zapaść na siłowni
Wielu mężczyzn maniakalnie dąży do idealnej sylwetki. Niestety, często prowadzi to do zaburzeń psychicznych.
Tagi:

siłownia

odchudzanie

jak schudnąć

magiczna pigułka

Partner:

2015-01-02
SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu XDuvj
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
Ekspert radzi

Tomasz Gać - trener osobisty, fizjoterapeuta i specjalista przygotowania motorycznego. Właściciel firmy świadczącej usługi z zakresu treningu indywidualnego i poradnictwa dietetycznego.      

Strona autora Zobacz porady
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu