Forma Fitness Na narty nie tylko w góry

Na narty nie tylko w góry. Poznaj stok w centralnej Polsce

Na narty nie tylko w góry. Poznaj stok w centralnej Polsce
Góra Kamieńsk [fot: Magic Madzik/flickr]

W regionie łódzkim jest dużo miejsc, gdzie można przez cały rok realizować swoje zainteresowania sportowe i turystyczne. Są trasy biegowe, narciarskie, rowerowe, a także Góra Kamieńsk oblegana przez narciarzy z centralnej Polski.

Na narciarzy czeka zimą Góra Kamieńsk koło Bełchatowa. To, kiedy stok zostanie otwarty zależy od pogody, ale od początku grudnia trwa jego systematyczne zaśnieżanie. Główna trasa narciarska ma prawie 800 metrów długości. Na narciarzy czeka kanapowa kolej linowa oraz wyciągi talerzykowe. Stok jest oświetlony, zimą czynny do późnego wieczora.

W tym roku w regionie łódzkim wyznaczono 16 nowych tras biegowych. Są atrakcyjnie zlokalizowane - w lasach i parkach krajobrazowych. Latem i jesienią biegały po nich całe rodziny startujące w biegach przełajowych. Zimą trasy służyć mają też narciarzom biegowym.

Jak poinformował Tomasz Dronka naczelnik wydziału turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, w 2014 r. oznakowane ścieżki biegowe powstały m.in. w Grotnikach (start przy kąpielisku nad Lindą), Załęczu Wielkim ("Nadwarciański Gród" - ośrodek ZHP), Skierniewicach Rawce (Puszcza Bolimowska), w Bronisławowie, Spale (Centralny Ośrodek Sportu), Łodzi Łagiewnikach czy w Wiączyniu Dolnym (Centrum Sportowo-Rekreacyjne Zbyszko).

Kiedy potrzebujemy oprócz mięśni poćwiczyć również umysł można wybrać trasy na orientację. Przygotowano je w powiecie wieruszowskim w okolicy miejscowości Gola, Chróścina, Mieleszynka, Galewic, Niwisk, Czastar. Tam w każdym gospodarstwie agroturystycznym można otrzymać mapy ze wskazanymi miejscami do odszukania.

Także wokół ośrodka ZHP Nadwarciański Gród w Załęczańskim Parku Krajobrazowym przygotowano wiele tras na orientację o różnym stopniu trudności. W Łodzi w Lesie Łagiewnickim również miłośnicy tego sportu znajdą dla siebie interesujące trasy.

Ponieważ odpowiedni ubiór chroni od zimna, także dla rowerzystów nie ma przestoju zimowego. Ponad 5 tys. km oznakowanych szlaków rowerowych w regionie łódzkim jest dostępnych przez cały rok. Zimą szczególnie urokliwe są trasy wokół Jeziorska, wzdłuż Neru, po Puszczy Bolimowskiej, traktem z Łęczycy do Łowicza czy wzdłuż Pilicy. Wiele gospodarstw agroturystycznych także zimą wypożycza rowery.

Na koniach można jeździć cały rok i zima im nie straszna. Łódzki Szlak Konny jest najdłuższy w Europie - liczy ponad 2 tys. kilometrów, a na jego trasie jest 200 ośrodków konnych. Tej zimy na turnusy - obozy jeździeckie zapraszają: Ośrodek Jeździecki Stara Dąbrowa w Pęczniewie, Ranczo w Dolinie (Wola Kazubowa) i Stajnia Rudej Wiedźmy w Wartkowicach. W ośrodku w Pęczniewie działa Łódzka Akademia Jeździecka pod patronatem marszałka województwa łódzkiego. Jeżeli aura będzie sprzyjająca i spadnie śnieg tradycyjnie ogromną atrakcją będą kuligi.

Tylko w ub. roku z infrastruktury Łódzkiego Szlaku Konnego, zarówno podczas wydarzeń konnych, jak i rajdów rowerowych czy pieszych skorzystało niemal 120 tys. osób; przez pierwszych 10 miesięcy 2014 r. było to już 193 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Zrobili stok narciarski na środku pusytni. Jak?
Góra o wysokości 85 metrów ma pięć tras zjazdowych, które różnią się poziomem trudności, długości i kątem nachylenia. Dodatkową atrakcją jest marsz pingwinów
Narty, latawiec i wiatr. W tym sporcie rozpędzisz się nawet na płaskim
Jazda kite-skiingowa najbliższa jest biegowi na nartach po płaskim terenie. Z tą różnicą, że źródłem energii umożliwiającej jazdę jest wiatr.
Znudziły ci się tradycyjne narty? Spróbuj freeride, skialpinizmu i raków
Choć za oknem śniegu niewiele, sezon narciarski niebawem stanie się faktem.
Upragnione mięśnie? Uaktywnij 80 proc. ciała
Zbuduj umięśnione ramiona i wzmocnij nogi dzięki biegówkom.
Partner:

2014-12-16
SKOMENTUJ

  
Podaj czwarty znak kodu QPFTe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
Ekspert radzi

Tomasz Gać - trener osobisty, fizjoterapeuta i specjalista przygotowania motorycznego. Właściciel firmy świadczącej usługi z zakresu treningu indywidualnego i poradnictwa dietetycznego.      

Strona autora Zobacz porady
Sprawdź w WP.pl
  • Sport - najnowsze informacje ze świata sportu