Męski Świat Motoryzacja Car Audio Czym jest i jak zainstalować kondensator

Czym jest i jak zainstalować kondensator?

Czym jest i jak zainstalować kondensator?
[fot: PortalCarAudio]
Kondensator to stosunkowo nieduży element elektryczny, który jednak potrafił zrobić wokół siebie sporo szumu. Zanim przejdziemy do konkretów,muszę wyłożyć trochę suchej teorii jednak uważam, że niezbędnej teorii aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości i otaczające go mity

Prąd stanowi podstawę

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że każdy dźwięk, który wydobywa Nasz system car audio to w pierwotnej postaci nic innego jak prąd. Dużo osób zapomina o tym fakcie już na samym początku twierdząc, że dźwięk to po prostu dźwięk. A słyszymy go bo odpaliliśmy płytę albo mp3. Otóż nic bardziej mylnego... Kiedy wkładasz do radia płytę, cyfrowo przekształcony dźwięk trafia do końcówek mocy w postaci napięcia. Te z kolei oddają napięcie do głośnika (lub wzmacniacza), który jest niczym innym jak odbiornikiem prądu... Napięcie dostarczone do głośnika wprawia w ruch cewkę, a ta z kolei to samo robi z membraną. To właśnie drgania membrany odpowiedzialne są za to, że w ogóle coś słyszymy. W zależności od tego ile tego napięcia oddamy głośnikowi, będziemy słyszeć głośniej lub ciszej To proste: przy vol 10 napięcie jest niskie, przez co membrana mało się wychyla, a my słyszymy ciche dźwięki. Jednak kiedy podkręcimy do vol 30, zrobi się zdecydowanie głośniej, za sprawą większego napięcia na głośniku. Vol max oznacza, że radio nie jest już w stanie oddać więcej napięcia niż w chwili obecnej... Jednak nie jest tak, że przestaje je oddawać. Napięcie wytwarzane gdzieś uciec musi. Ucieka najczęściej po kablach, poprzez bezpieczniki aż do głośnika.Jeżeli Twój głośnik ma zbyt małą moc, nie jest w stanie przyjąć dużego napięcia, dlatego oddaje je kablom. Jeżeli Twoje kable są zbyt cienkie oddają je bezpiecznikom.
Jeżeli Twoje bezpieczniki są dobrze dobrane po prostu się przepalą uwalniając napięcie i tym samym wyłączając całą instalację. Jednak jeżeli bezpiecznik jest zbyt mocny, nie przepali się, a napięcie będzie szalało po całej instalacji, aż spali głośnik, radio lub zrobi zwarcie na kablach - to taka optymistyczna wersja. Mówimy tu jednak na razie o małych mocach i małym prądzie. Domyślasz się już pewnie, że jeżeli chodzi o wysokiej klasy sprzęt audio, warto dać mu wysokiej klasy podstawę - zaopatrzyć go w odpowiedni prąd, oraz zadbać o wszystkie szczegóły instalacji. Wszystkie głośniki działają na tej samej zasadzie - drgają po przyłożeniu do nich napięcia. Nie spodziewasz się chyba, że radio, które zasila 10 cm głośnik sprawi, że tak samo zagra 30 cm, ciężki i 10 razy mocniejszy subwoofer?


A gdzie kondensator ?

Na podstawowy system audio składa się na ogół radio + 4 głośniki. Jeżeli czytasz ten artykuł to jest dla Ciebie z pewnością za mało.
Rozbudowa systemu audio polega głównie na wymianie głośników (na potrzeby tego artykułu czytaj takich, które są w stanie przyjąć większe napięcie), dołożeniu subwoofera (czytaj strasznego prądożercę), wzmacniacza, który napędza głośniki (i który oddaje im napięcie) oraz solidnej i wytrzymałej instalacji lub jeżeli wolisz ten termin - okablowania. I tu możemy zastanowić się nad dodaniem kolejnego elementu jakim jest kondensator. W car audio stosuje się zasadę ,,im więcej - tym więcej". Nie wiem czy taka zasada to nie mój własny wymysł, ale wytłumaczę to na prostym przykładzie: Im większa pojemność silnika - tym większe spalanie: im więcej koni pod maską - tym lepsze przyśpieszenie: Im większy bass chcesz mieć - tym większy wzmacniacz musisz mieć: Im większy wzmacniacz - tym więcej prądu potrzeba dostarczyć: Im więcej prądu - tym większe obciążenia instalacji. Im większe obciążenia instalacji - Tym mniejsza wydajność sprzętu. Zwykłe głośniki są mało wymagające... Może inaczej - od wykłych
głośników nie spodziewasz się oszałamiających efektów. Jednak od subwoofera o mocy np. 500W RMS już możesz, a nawet powinieneś.

Podłączasz nowy zestaw, zarzucasz płytę z techno i co? Gdzie jest ten bass? Owszem, czuć go... ale przy niskim poziomie vol. Bo przy trochę wyższym głęboki bass zmienia się w... no właśnie, nawet nie wiadomo jak to nazwać. Niby jest wzmacniacz, nawet dobrze zestrojony, wydawałoby się konkretne kable, ale basu nie ma.Głośniki niskotonowe przenoszą najniższe częstotliwości, a więc te,
które wytwarzają bass. Bass z kolei odpowiada za największe wychylenia membrany głośnika. Tak więc żebyśmy słyszeli mocny bass, trzeba powodować aby membrana mocno wychyliła się, a nie zrobimy tego inaczej niż dokładając ,,mocne napięcie". Zgodnie z zasadą ,,im więcej - tym więcej", do 30 cm membrany koniecznie trzeba dołożyć kilka razy więcej prądu niż do małego głośnika w przednich drzwiach.

Tagi:

element

volt

Partner:
portalcaraudio.pl
2012-03-03

SKOMENTUJ

  
Podaj drugi znak kodu Mgd5i
KOMENTARZE
 • 10.01.13, 14:53:02

  ~,mnbvZDAnbnrt

  bzdury ze asz szkoda czytac :(
  odpowiedz
 • 7.03.13, 15:15:26

  ~gv kgbj hbbjbjkbn

  Wytlumaczyliscie czym jest, a nie jak zainstalowac. Do tego nie powiedzieliscie najwazniejszego, ze kondensator filtruje prad oraz jak dziala w car audio
  odpowiedz
 • 25.03.13, 11:29:20

  ~Sidżej

  Schemacik podłączenia można znaleźć wszędzie. Ja w zasadzie szukałem odpowiedzi na pytanie czy koniecznie trzeba ładować rezystorem/żarówką a jeśli tak, to jak to zrobić. I czy trzeba to robić za każdym razem gdy odepniemy aku(np. na czas naprawy, dłuższego nieużywania, itp.)Odpowiedź mam tylko częściową.
  odpowiedz
 • 27.03.13, 13:06:59

  ~zxcwsad

  dramat... dawno takich pierdół nie czytałem..
  odpowiedz
 • 17.03.14, 11:52:58

  ~beko

  co za bzdury piszesz
  odpowiedz
 • 17.03.14, 11:52:58

  ~beko

  co za bzdury piszesz
  odpowiedz
 • 27.09.14, 20:23:29

  ~Kunta Kinte

  Ale bzdury.Kto cię uczył podstaw elektroniki?
  odpowiedz
 • 4.03.15, 20:47:40

  ~Rav90

  Człowieku, nie pisz takich głupot i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Nie znasz się na elektronice. Nie znasz się na audio. Nie znasz się na muzyce. Wypada mieć wiedzę aby się wypowiadać.
  odpowiedz
 • 25.05.16, 22:19:39

  ~XZ

  Bzdury, błędne rozumowanie, brak znajomości tematu. Ten artykuł powinien zostać usunięty żeby nie rozpowszechniać pseudo teorii.
  odpowiedz
 • 19.11, 08:36:02

  ~audi a6 c5

  Dzięki za artykuł jadę kupić kondensator
  odpowiedz